Jeziora na skraju wyschnięcia - Michał Itrich - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jeziora na skraju wyschnięcia”, Michał Itrich –


Jeziora są jednymi z najmniej trwałych elementów przyrody. Od chwili powstania podlegają ciągłym zmianom, które ostatecznie prowadzą do ich zaniku. W momencie, kiedy pojawił się człowiek i zapoczątkował w środowisku świadomą działalność, stał się – obok czynników naturalnych – nową siłą w jego przekształcaniu i modelowaniu. Naturalna ewolucja jezior przybiera coraz częściej cechy antropogenicznej degradacji.

„Jeziora na skraju wyschnięcia” to dogłębna analiza wpływu zmian klimatu oraz degradacji środowiska na obniżanie się poziomu wód wielkich jezior. Zawiera zarówno opis konsekwencji zdrowotnych oraz społeczno-gospodarczych, jak i programów rekultywacyjnych jezior Urmia, Aralskiego i Poopó.

Wysychanie jezior należy do największych katastrof ekologicznych współczesnego świata. Wraz z jeziorami znikają ludzie, zwierzęta, rośliny i kultury, które tworzyły się nad ich brzegami. Dawne, ogromne akweny przekształcają się w miraże na tle cmentarzyska zardzewiałych statków.

Źródło: Wydawnictwo Nowoczesne

Tytuł: Jeziora na skraju wyschnięcia
Autor: Michał Itrich
Gatunek: popularnonaukowa, ekologia, geografia, hydrologia
Wydawnictwo Nowoczesne
Data wydania: 19-07-2023
Ilość stron: 193
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 49,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wywiad - Natalia Thiel - ZaczytanyKsiazkoholik.pl

Czy Natalia Thiel liczyła się z tak emocjonalną reakcją czytelników na swoją powieść?

Z rozmowy z Natalią Thiel dowiecie się m.in. jakimi wartościami kieruje się w życiu, kiedy możemy spodziewać się kolejnej powieści i czy będzie to również powieść historyczna czy to, w jaki sposób powstawała powieść „Walc dla Izabeli”. Zapraszam do lektury tej niezwykłej rozmowy!


Dziewczyna z portretu-Natalia Thiel-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Wojenna zawierucha – „Dziewczyna z portretu” autorstwa Natalii Thiel

„Pasja i miłość w czasach wojennej zawieruchy…” Natalia Thiel poprzez „Dziewczynę z portretu” zabiera nas do Gdyni, gdzie poznajemy historię posiadłości zwanej „Białą Damą” i ludzi z nią związanych. Jan Dorosz, obecny właściciel majątku nie potrafi zapomnieć o przeszłości. Wczesna utrata matki, miłość, przyjaźń, wojna. To wszystko odcisnęło na nim piętno.