
„Empatajzer”, Aleksandra Borowiec
W powstałym po katastrofie ekologicznej postindustrialnym mieście Pattium, w którym woda jest towarem luksusowym, a dzielnicę biedoty, Mizerię, od reszty miasta odgradza wysoki mur, popularnością cieszą się wynalezione przez Inżyniera empatajzery – urządzenia, które pozwalają zapisywać i odtwarzać skrajne emocje i przeżycia.
Sara Schwartz, policjantka z miejskiej obyczajówki, dostaje nową sprawę. Na platformie empatajzerów ktoś umieścił nagranie, na którym bierze prysznic. Problem w tym, że dostęp do wody w Pattium jest ściśle limitowany. W dodatku nagranie wrzucono z konta jednego z pracowników firmy Empathy, produkującej urządzenia.
Śledztwo toczy się raczej leniwie, bo i sprawa nie jest początkowo zbyt dużego kalibru. Po kilku dniach pojawia się kolejne nagranie. Tym razem ktoś pije na nim wino – które również jest nielegalne. Większego ciężaru sprawa nabiera wówczas, kiedy – również z konta jednej z pracownic firmy – ktoś wrzuca w sieć nagranie, na którym jakaś kobieta umiera z pragnienia.
Tropy prowadzą na Mizerię, dzielnicę biedoty. Sprawę zaciemniają nagrania, które udostępnia performerka Bea Gerwich – na nich także umierają ludzie. W dodatku na Mizerii wybucha dziwaczny bunt – Przebudzeni, których znakiem rozpoznawczym jest wytatuowana na policzku łza, kontestują empatajzery jako urządzenia dostarczające jedynie namiastek prawdziwych uczuć i namawiają ludzi, by w proteście umierali z pragnienia…
Źródło: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Tytuł: Empatajzer
Autor: Aleksandra Borowiec
Gatunek: fantasy, science fiction, fantastyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 22-02-2022
Ilość stron: 496
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 44,90 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także

W sam raz po ciężkim dniu – „Koty i córki”, Helen Brown
Autorka do swojego domu i życia zaprasza szalonego i dającego się we znaki kotka płci męskiej – Jonasza – można śmiało powiedzieć, że poniekąd sam się wprosił. Helen opisuje swoje codzienne życie i kłopoty szczególnie z młodszą córką Lydią, która postanawia wstąpić do klasztoru buddyjskiego na Sri Lance.

Zula Ankanon o przesłaniach ukrytych w historiach
W rozmowie z Zulą Ankanon odkrywamy fascynujące światy jej powieści. Autorka dzieli się inspiracjami do tworzenia bohaterów, przesłaniem ukrytym w historiach oraz wyzwaniem, jakie stanowiło połączenie pozornie różnych wątków. Zula Ankanon otwarcie opowiada o swoich celach pisarskich, badaniach nad trudnymi tematami oraz planach na przyszłość. W wywiadzie odsłania kulisy swojego pisarskiego świata i dzieli się mottem, które kieruje nią podczas tworzenia.