Żyć jak Mały Książę-Stéphane Garnier-zaczytanyksiazkoholik.pl

Żyć lepiej – „Żyć jak Mały Książę”, Stéphane Garnier


„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta. Czy będziemy w stanie odnaleźć dziecko, które drzemie w każdym z nas?”

Stéphane Garnier we wstępie swojej książki zaznacza nam, jeśli o mnie chodzi, chciałem przede wszystkim skupić się na postaci Małego Księcia, na jego słowach, wątpliwościach, poszukiwaniach i wartościach, na uosabianych przez niego marzeniach, jak również ideach, które wyraża.

Autor wielokrotnie podkreśla nam, że nie zawsze najważniejsze jest zrozumienie tego, co mówi tekst, ale wyciągnięcie z niego tego, co chcemy z niego wyciągnąć.

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta.

W Małym Księciu coś jest, że rzesze ludzi na całym świecie (przetłumaczony na 300 języków) czytają, mówią i wspominają tę książkę latami. „Mały Książę”, nie wiem jak obecnie, ale za moich czasów był lekturą w szkole podstawowej, moim zdaniem zbyt wcześnie, gdyż jako dziecko nie byłam w stanie wynieść z książki tego, co autor chciałaby, aby zostało wyniesione. Stéphane Garnier stworzył swoją interpretację klasycznego Małego Księcia. Warto niekiedy się zatrzymać na chwilę, nim pędzić na przód, nie zastanawiając się nad swoim życiem. Warto od czasu do czasu się zatrzymać, rozejrzeć dookoła siebie. Spojrzeć na sprawy i życie oczami dziecka. Dla dzieci wszystko jest takie proste, w mig odnajdują rozwiązanie problemu, a my dorośli oglądamy go z każdej strony i tak jeszcze nie potrafimy go rozwiązać.

Autor w „Żyć jak Mały Książę” podrzuca nam zasady, które zmienią nasze życie, pokazuje jak poradzić sobie ze światem, który nas przytłacza, męczy i niejednokrotnie zawiódł. To ta z książek, do której będę wracała. Skłania do refleksji nad własnym życiem, poszukiwaniem szczęścia. Czytając, co chwila się zatrzymujemy, aby analizować słowa Garniera. Może warto częściej dopuszczać swoje wewnętrzne dziecko do głosu? Pomyśleć inaczej, nieszablonowo, prosto. Będąc dorosłym, za bardzo sobie komplikujemy, utrudniamy życie. Spróbować nie zaszkodzi. Książkę polecam każdemu, bez wyjątku.

Tytuł: Żyć jak Mały Książę
Tytuł oryginału: Agir et penser comme le Petit Prince
Autor: Stéphane Garnier
Gatunek: poradnik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 15-02-2022
Ilość stron: 256
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 39,99 zł
Tłumaczenie: Adriana Celińska


Dodaj komentarz


Czytaj także

Zanim zniknęła - Lis Gardner -zaczytanyksiazkoholik.pl

Przepaść bez wieści – „Zanim zniknęła”, Lisa Gardner

„Kiedy policja daje za wygraną, ludzie zaczynają zapominać, a media tracą zainteresowanie, pojawia się Frankie i zaczyna szukać.” Tym razem Gardner stworzyła nową kobiecą postać, silną, zdeterminowaną dążącą do celu. Frankie Elkin nie jest policjantką ani prywatnym detektywem. Nie jest wyszkolona do tego, co robi. Jest przeciętną kobietą, która swoje w życiu przeszła. Kiedyś miała dom, samochód, ogródek. Ale czasy się zmieniły… Więcej teraz ma rzeczy, których żałuje niż tych, które posiada.


Blog książkowy - W poszukiwaniu prawdy - Za wszelką cenę - Harlan Coben - zaczytanyksiazkoholik.pl

W poszukiwaniu prawdy – „Za wszelką cenę”, Harlan Coben

Głównym bohaterem jest David Burroughs, który został skazany na dożywocie za rzekome zamordowanie swojego trzyletniego syna. Wiele osób uznało, że jest socjopatą, psychopatą, człowiekiem obłąkanym lub zaburzonym. To, że David twierdzi, że jest niewinny, wiemy już praktycznie od drugiego zdania powieści, nie mniej, co jakiś czas popada w wątpliwości czy jednak to, co wmawiają mu inni, jest prawdą.