Żyć jak Mały Książę-Stéphane Garnier-zaczytanyksiazkoholik.pl

Żyć lepiej – „Żyć jak Mały Książę”, Stéphane Garnier


„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta. Czy będziemy w stanie odnaleźć dziecko, które drzemie w każdym z nas?”

Stéphane Garnier we wstępie swojej książki zaznacza nam, jeśli o mnie chodzi, chciałem przede wszystkim skupić się na postaci Małego Księcia, na jego słowach, wątpliwościach, poszukiwaniach i wartościach, na uosabianych przez niego marzeniach, jak również ideach, które wyraża.

Autor wielokrotnie podkreśla nam, że nie zawsze najważniejsze jest zrozumienie tego, co mówi tekst, ale wyciągnięcie z niego tego, co chcemy z niego wyciągnąć.

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta.

W Małym Księciu coś jest, że rzesze ludzi na całym świecie (przetłumaczony na 300 języków) czytają, mówią i wspominają tę książkę latami. „Mały Książę”, nie wiem jak obecnie, ale za moich czasów był lekturą w szkole podstawowej, moim zdaniem zbyt wcześnie, gdyż jako dziecko nie byłam w stanie wynieść z książki tego, co autor chciałaby, aby zostało wyniesione. Stéphane Garnier stworzył swoją interpretację klasycznego Małego Księcia. Warto niekiedy się zatrzymać na chwilę, nim pędzić na przód, nie zastanawiając się nad swoim życiem. Warto od czasu do czasu się zatrzymać, rozejrzeć dookoła siebie. Spojrzeć na sprawy i życie oczami dziecka. Dla dzieci wszystko jest takie proste, w mig odnajdują rozwiązanie problemu, a my dorośli oglądamy go z każdej strony i tak jeszcze nie potrafimy go rozwiązać.

Autor w „Żyć jak Mały Książę” podrzuca nam zasady, które zmienią nasze życie, pokazuje jak poradzić sobie ze światem, który nas przytłacza, męczy i niejednokrotnie zawiódł. To ta z książek, do której będę wracała. Skłania do refleksji nad własnym życiem, poszukiwaniem szczęścia. Czytając, co chwila się zatrzymujemy, aby analizować słowa Garniera. Może warto częściej dopuszczać swoje wewnętrzne dziecko do głosu? Pomyśleć inaczej, nieszablonowo, prosto. Będąc dorosłym, za bardzo sobie komplikujemy, utrudniamy życie. Spróbować nie zaszkodzi. Książkę polecam każdemu, bez wyjątku.

Tytuł: Żyć jak Mały Książę
Tytuł oryginału: Agir et penser comme le Petit Prince
Autor: Stéphane Garnier
Gatunek: poradnik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 15-02-2022
Ilość stron: 256
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 39,99 zł
Tłumaczenie: Adriana CelińskaDodaj komentarz


Czytaj także

Seks, zombie i krew, Małgorzata Wiśniewska Cichowska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Erotyk jakich mało – „Seks, zombie i krew”, Małgorzata Wiśniewska-Cichowska

Taylor McPherson w dniu w którym opuszcza mury poprawczaka świat się zmienił. Ogarnęła go zaraza a przeciwnikiem w walce o życie jest zombie oraz drugi człowiek. Wraz z grupą przyjaciół zmierzają przez miasta w poszukiwaniu żywności oraz schronienia. Człowiek dla człowieka stał się wrogiem, muszą walczyć o jedzenie i często niestety walka kończy się dla jednej ze stron śmiercią.


Ropa i krew, Bradley Hope, Justin Scheck, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Ropa i krew”, Bradley Hope, Justin Scheck

Rekonstrukcja konfliktów na szczytach władzy w Arabii Saudyjskiej pokazuje, że polityka może być bardziej fascynująca niż „Gra o Tron”. Walka o sukcesję w Arabii Saudyjskiej wyłania charyzmatycznego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana, znanego również jako MBS, który wydaje się przywódcą nowoczesnym i otwartym na reformy społeczno-gospodarcze. To jednak tylko pozory.