Żyć jak Mały Książę-Stéphane Garnier-zaczytanyksiazkoholik.pl

Żyć lepiej – „Żyć jak Mały Książę”, Stéphane Garnier


„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta. Czy będziemy w stanie odnaleźć dziecko, które drzemie w każdym z nas?”

Stéphane Garnier we wstępie swojej książki zaznacza nam, jeśli o mnie chodzi, chciałem przede wszystkim skupić się na postaci Małego Księcia, na jego słowach, wątpliwościach, poszukiwaniach i wartościach, na uosabianych przez niego marzeniach, jak również ideach, które wyraża.

Autor wielokrotnie podkreśla nam, że nie zawsze najważniejsze jest zrozumienie tego, co mówi tekst, ale wyciągnięcie z niego tego, co chcemy z niego wyciągnąć.

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta.

W Małym Księciu coś jest, że rzesze ludzi na całym świecie (przetłumaczony na 300 języków) czytają, mówią i wspominają tę książkę latami. „Mały Książę”, nie wiem jak obecnie, ale za moich czasów był lekturą w szkole podstawowej, moim zdaniem zbyt wcześnie, gdyż jako dziecko nie byłam w stanie wynieść z książki tego, co autor chciałaby, aby zostało wyniesione. Stéphane Garnier stworzył swoją interpretację klasycznego Małego Księcia. Warto niekiedy się zatrzymać na chwilę, nim pędzić na przód, nie zastanawiając się nad swoim życiem. Warto od czasu do czasu się zatrzymać, rozejrzeć dookoła siebie. Spojrzeć na sprawy i życie oczami dziecka. Dla dzieci wszystko jest takie proste, w mig odnajdują rozwiązanie problemu, a my dorośli oglądamy go z każdej strony i tak jeszcze nie potrafimy go rozwiązać.

Autor w „Żyć jak Mały Książę” podrzuca nam zasady, które zmienią nasze życie, pokazuje jak poradzić sobie ze światem, który nas przytłacza, męczy i niejednokrotnie zawiódł. To ta z książek, do której będę wracała. Skłania do refleksji nad własnym życiem, poszukiwaniem szczęścia. Czytając, co chwila się zatrzymujemy, aby analizować słowa Garniera. Może warto częściej dopuszczać swoje wewnętrzne dziecko do głosu? Pomyśleć inaczej, nieszablonowo, prosto. Będąc dorosłym, za bardzo sobie komplikujemy, utrudniamy życie. Spróbować nie zaszkodzi. Książkę polecam każdemu, bez wyjątku.

Tytuł: Żyć jak Mały Książę
Tytuł oryginału: Agir et penser comme le Petit Prince
Autor: Stéphane Garnier
Gatunek: poradnik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 15-02-2022
Ilość stron: 256
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 39,99 zł
Tłumaczenie: Adriana Celińska


Dodaj komentarz


Czytaj także

Cecylia - Annie Garthwaite - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Cecylia”, Annie Garthwaite

„Cecylia” to pisana z feministycznej perspektywy epicka opowieść o wojnie domowej w xv-wiecznej Anglii, znanej jako wojna dwóch róż. Anglia od kilkudziesięciu lat toczy wycieńczającą wojnę z Francją. Tymczasem w kraju żądni władzy i skorumpowani członkowie wielkich rodów feudalnych manipulują coraz słabszym i popadającym w szaleństwo królem. Rozpoczyna się wieloletnia walka o tron Anglii między dwiema liniami rządzącej dynastii: Lancasterami (mającymi w herbie czerwoną różę) i Yorkami (z białą różą w herbie). Na wroga publicznego numer jeden


Droga do Wszechświata. Podróż na skraj rzeczywistości-Michael Dine-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Droga do Wszechświata. Podróż na skraj rzeczywistości”, Michael Dine

„Droga do Wszechświata” opowiada o zdumiewających wynikach współczesnych badań naukowych, które ujawniają naturę naszej rzeczywistości, często zaskakującą i zupełnie sprzeczną z naszą intuicją. Ta książka to pełna przygód odyseja – aż na skraj naszej wiedzy o Wszechświecie, tak w najmniejszej, jak i w największej skali. Twoim przewodnikiem w tej podróży będzie