Blog książkowy - Wybacz - Kamila Cudnik - zaczytanyksiazkoholik.pl

Zawiła sieć zbrodni i tajemnic w toruńskim kryminale – „Wybacz” autorstwa Kamili Cudnik


Książka „Wybacz” autorstwa Kamili Cudnik to powieść kryminalna, która wciągnęła mnie od pierwszych stron aż do zaskakującego finału. Autorka, znana mi już z takich powieści jak „W cieniu twierdzy” czy „Rytuał” i tym razem zaserwowała mi historię pełną napięcia, tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Fabuła książki zaczyna się od dramatycznego zdarzenia. Toruńska policja otrzymuje zgłoszenie o podwójnym morderstwie na terenie nieczynnego dworca kolejowego Toruń-Północ. Dwoje nastolatków zostaje zamordowanych, brak świadków, perfekcyjne strzały a motyw zbrodni jest niejasny. Sprawę prowadzi doświadczony komisarz toruńskiej policji Robert Bukowski. W tym samym czasie otrzymuje podkomendną, protegowaną jednego z wojewódzkich, której to intencje, nie są do końca czyste. Bukowski za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kto zastrzelił osiemnastolatków, traktuje tę sprawę jako priorytetową, jest zdeterminowany, by rozwikłać zagadkę mając na uwadze również własną nastoletnią córkę i obawiając się o jej życie. Niespodziewanie w sprawę zostaje wplątana również żona komisarza Bukowskiego. W trakcie śledztwa na światło dzienne wychodzi wiele faktów. Co jest prawdą? Kto stoi za zamordowaniem nastolatków? Czym się kierował morderca?

Zbyt wiele śmierci w życiu widziałem, żeby jej nie rozpoznać.

Kamila Cudnik doskonale buduje napięcie, prowadząc przez zawiłości śledztwa. Komisarz Bukowski jest postacią złożoną i wiarygodną – jego osobiste zaangażowanie w sprawę dodaje fabule głębi i autentyczności. Widzimy jego zmagania z odkryciem prawdy, lęk o córkę, problemy w porozumieniu się żoną, która uważa, że mąż przesadza i ich nastoletniej córce nic nie grozi. W miarę postępu dochodzenia na jaw wychodzą coraz to nowe fakty, które zmuszają do ciągłego przemyślenia swoich teorii na temat sprawcy i motywów zbrodni. Kiedy już mu się wydaje, że jest na dobrym tropie, okazuje się, że był w błędzie.

Styl pisania Autorki jest płynny i angażujący. Umiejętnie wprowadziła mnie w świat śledztwa, przedstawiając zarówno proceduralne aspekty pracy policji, jak i emocjonalne przeżycia bohaterów. Dialogi są naturalne, a opisy miejsc i sytuacji tworzą realistyczny i sugestywny obraz toruńskiego środowiska. Im bardziej zagłębiałam się w powieść, tym częściej zmieniałam swój typ osoby, która dokonała zbrodni.

Jednym z najważniejszych atutów „Wybacz” jest umiejętność Autorki do splatania wątków i stopniowego ujawniania tajemnic. Z pozoru niepowiązane wydarzenia zaczynają się łączyć, tworząc skomplikowaną sieć, która trzyma w napięciu do samego końca. Cudnik zadaje pytania o motywacje ludzkich działań i ukryte strony osobowości.

„Wybacz” to moim zdaniem świetnie napisana powieść kryminalna, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gatunku i miasta Torunia. Kamila Cudnik po raz kolejny udowadnia, że świetnie buduje napięcie i tworzy złożoną, wciągającą fabułą. W „Wybacz” powracają bohaterowie znani już niektórym z powieści „Zgadnij, kim jestem”, której nie miałam okazji przeczytać. Czytając jednak „Wybacz”, nie odczułam żadnych braków czy nieścisłości w fabule, które byłyby tym spowodowane. To książka, która zasługuje na uwagę i z pewnością nie zawiedzie oczekiwań nawet najbardziej wymagających czytelników.

Tytuł: Wybacz
Autor: Kamila Cudnik
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Cykl: Zgadnij, kim jestem (tom 2)
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 12-03-2024
Ilość stron: 400
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Refleksja nad znaczeniem miłości, wybaczenia i drugich szans - Heart bones. Nagie serca - Colleen Hoover - zaczytanyksiazkoholik.pl

Refleksja nad znaczeniem miłości, wybaczenia i drugich szans – „Heart bones. Nagie serca”, Colleen Hoover

Colleen Hoover po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią w kreowaniu niesamowitych historii miłosnych. Książka ta jest pełna emocji, tajemnic i niezapomnianych chwil, które pozostają w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury.


Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu - Elżbieta Jodko-Kula - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu”, Elżbieta Jodko-Kula

Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze