Każde twoje słowo, Marta Reich, zaczytanyksiazkoholik.pl

W sam raz po ciężkim dniu – „Każde twoje słowo”, Marta Reich


„Najczęściej ranimy tych, którzy są nam najbliżsi.” Jak Marta Reich poradziła sobie ze swoją pierwszą powieścią obyczajową z elementami suspensu?

„Rok 2017. Karolina ma wspaniałe życie… i przeszłość z najgorszych snów. Z pozoru silna i niezależna, mierzy się z sekretami i traumami, do których trudno przyznać się nawet najbliższym. Kiedy pewnego wrześniowego poranka spóźniona wpada na spotkanie z Jackiem Stowe, nowym londyńskim współwłaścicielem firmy, zamiera. Ma przed sobą mężczyznę, na widok którego ożywają emocje sprzed lat…

Rok 1999. Nelson i jego kumple żyją studiami, domówkami i marzeniami o wielkiej karierze w otwierającej się powoli Europie. Podczas jednej z imprez na warszawskiej Pradze dostrzega dziewczynę o szmaragdowych oczach… i wie, że nie spocznie, póki nie pozna jej bliżej.

Co wiąże obie historie? Kim jest Jack Stowe i co łączyło go w przeszłości z Karoliną? Czy niespodziewane spotkanie dwojga ludzi, którzy mieli się już nigdy nie zobaczyć, przyniesie im ukojenie?

Pełna zwrotów akcji opowieść tocząca się na styku światów i czasów, w dwóch odległych, a jednak związanych ze sobą europejskich stolicach: Warszawie i Londynie. Wzruszająca historia o miłości i przebaczeniu, o drugich szansach i zapomnianych ideałach… a przede wszystkim o sile słów, tych wypowiedzianych i tych tłumionych, tych romantycznych i tych bolesnych. Tych, które mają siłę niszczyć, ale też budować na nowo.”

Z takim opisem możemy zapoznać się na okładce książki. Z twórczością Marty Reich miałam do czynienia po raz pierwszy. „Każde twoje słowo” jest jej pierwszą powieścią obyczajową z elementami suspensu. Dla wyjaśnienia czym jest ten cały suspens? Suspens to zabieg stosowany w utworach fabularnych (filmach, książkach) polegający na zwolnieniu lub zatrzymaniu biegu akcji, aby wzmóc napięcie u odbiorcy lub zaskoczyć go niespodziewanym zwrotem akcji1. Moim zdaniem, udało się to osiągnąć autorce idealnie. Powieść czyta się z niezwykłym zaciekawieniem, nie mogłam doczekać się tego, co dalej spotka naszych bohaterów. Reich stopniuje napięcie w taki sposób, że chciałoby się jak najszybciej poznać rozwiązanie, ale nie jest nam to dane. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Kocham takie zabiegi, targają mną wówczas różne emocje. Jest to opowieść o przebaczaniu i drugiej szansie. W krótkim czasie ponownie trzymałam w dłoni powieść, która daje nam naukę, abyśmy rozmawiali z drugą osobą, nie dopowiadali sobie pewnych rzeczy sami, czy też nie ufali bezwarunkowo każdemu dookoła. Rozmowa w cztery oczy pozwoli uniknąć nieporozumień, straty, żalu … Zakończenie pokazuje nam, kto był zawsze po stronie Karoliny, a kto ją wykorzystał do ukrycia własnych grzeszków. Autorka do tej pory wydawała kryminały i jak dla mnie może ich pisanie porzucić na rzecz napisania kolejnej powieści obyczajowej! Jeśli szukacie powieści, przy której miło spędzicie czas to „Każde twoje słowo” Wam to zapewni.Tytuł: Każde twoje słowo
Autor: Marta Reich
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 08-06-2021
Ilość stron: 400
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,99 zł

1 https://dobryslownik.pl/slowo/suspens/54075/


Dodaj komentarz


Czytaj także

Norweski pacjent

Lars Lenth w swojej najnowszej książce „Norweski pacjent”

Książka „Norweski pacjent” autorstwa Larsa Lentha to swoistego rodzaju kryminał – norweski. Uwielbiam kryminały. Wędkarz wyławia ucho i zaczyna się dochodzenie.


Trzynasta opowieść, Diane Setterfield, zaczytanyksiazkoholik.pl

Diane Setterfield, „Trzynasta opowieść”

Opowieść o tragicznych losach rodziny naznaczonej śmiercią i szaleństwem, o miłości na skraju nienawiści, o bolesnej, nieuniknionej stracie i o rozpaczy, której nie leczy upływ czasu.