
Toruń w czasie rządów pruskich – „W cieniu twierdzy”, Kamila Cudnik
„Toruń w czasie rządów pruskich. Zabawa w noc świętojańską kończy się w najmniej spodziewany sposób, uruchamiając lawinę zdarzeń.”„„Toruń w czasie rządów pruskich. Zabawa w noc świętojańską kończy się w najmniej spodziewany sposób, uruchamiając lawinę zdarzeń.”
Powieść toczy się na początku 1900 roku. Pruskiemu oficerowi Walterowi Offenbergowi umiera żona, on w związku z tym dopuszcza się skandalu i zostaje odesłany do mieszczącej się przy niemieckiej granicy Twierdzy Toruń.
– Graf von Schliefen radzi przenieść pana na jakiś czas do Festung Thorn. Lepiej, żeby na razie zszedł pan z oczu najjaśniejszemu panu.
Pod miastem kupuje majątek po polskim ziemianinie. W pałacu przypadkiem poznaje Luizę Zagórską, córkę poprzednich właścicieli pałacu, nie mniej początkowo nie zdaje sobie sprawy, że Luiza dawniej mieszkała w posiadłości, którą kupił. Luizy ojciec zaprzepaścił prawie cały majątek i dziewczyna musiała wrócić z Paryża do domu. W Paryżu uczyła się śpiewu, ale obecnie nie środków na dalszą naukę. Od pierwszego wejrzenia zaiskrzyło pomiędzy dziewczyną a pruskim oficerem.
Po wielu latach we wsi ponownie zorganizowano noc świętojańską, niestety w jej trakcie dochodzi do zbrodni. Co wykaże śledztwo? Kto stoi za tak makabrycznym czynem?
Z 10 lat temu nawet nie zainteresowałabym się powieścią historyczną. Jak widać, otwartość na różne gatunki literackie przychodzi z czasem. Obecnie nie wyobrażam sobie miesiąca, aby nie zatracić się w tym gatunku. Książka pokazuje znakomity warsztat pisarski autorki. Zwroty akcji, interesująca fabuła, historia trzymająca w napięciu. Każdy, kto ceni powieści historyczne, doceni ją za nietuzinkowość, za role bohaterów, za aspekty psychologiczne, miłosne czy konspiracyjne. Zachęcam do lektury.
Tytuł: W cieniu twierdzy
Autor: Kamila Cudnik
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 03-11-2021
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł

Dodaj komentarz
Czytaj także

Co według Justyny Wydry decyduje o sukcesie?
Która z powieści Justyny Wydry była początkowo pisana do szuflady, które z osiągnięć twórczych dało autorce największą satysfakcję, czego się w życiu najbardziej boi i co wspólnego ma z feministycznym Klubem Książki Kobiecej w Gliwicach? Zapraszam Was do lektury niezwykle ciekawego wywiadu!

Magia pociągu- „Być jak konduktor”, Przemysław Brych
„W krótkich, utrzymanych w rytmie stukotu kół pociągu relacjach jak w kalejdoskopie oglądamy zalety, sekrety i meandry codziennej służby konduktorskiej w pociągach osobowych…” W trakcie czytania dowiemy się, jak wygląda praca konduktora, ale przede wszystkim, dlaczego Przemysław nim został i jaką drogę musiał pokonać do założenia uniformu konduktorskiego.