Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie - Art Hobson - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Teoria kwantów w książce pt. „Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie”


„Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie” to książka autorstwa Arta Hobsona, która próbuje przybliżyć czytelnikom zagadnienia związane z fizyką kwantową. Autor stara się przedstawić trudne pojęcia w przystępny sposób, dostosowując je do poziomu wiedzy przeciętnego czytelnika. Art Hobson jest emerytowanym profesorem fizyki, który przedłożył fizykę ponad ukochaną muzykę.

Fizyka kwantowa to dziedzina nauki, która opiera się na prawach rządzących kwantami, czyli małymi cząstkami materii i promieniowania. Jest to dziedzina trudna do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy, dlatego wiele książek tego typu próbuje przybliżyć zagadnienia związane z fizyką kwantową, przedstawiając je w prosty i przystępny sposób. Autor przywołuje wydarzenia historyczne i postaci ludzi nauki, ale w sposób codzienny i przejrzysty, niezbędny do naświetlenia niektórych zjawisk. Art Hobson przedstawia szereg ciekawych przykładów ilustrujących różne aspekty fizyki kwantowej, takie jak np. kwanty w szybie, z którymi to każdy z nas ma codziennie do czynienia, ale mało kto się zastanawia nad tym, dlaczego widzimy przez szybę.

Jedną z największych zalet książki jest to, że autor nie tylko opowiada o różnych zagadnieniach związanych z fizyką kwantową, ale również wyjaśnia, dlaczego są one ważne oraz jakie są ich praktyczne zastosowania. Przykłady te pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć i docenić znaczenie tej dziedziny nauki.

Książkę tę pisałem z myślą o czytelniku, który chciałby lepiej pojąć mechanizmy działania Wszechświata, zanim przyjdzie mu opuścić ten padół łez.

„Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie” jest interesującym przewodnikiem po świecie kwantowej fizyki. Autor przedstawia w niej skomplikowane zagadnienia w prosty i przystępny sposób, co pozwala czytelnikom na lepsze zrozumienie tej dziedziny nauki. Książka jest polecana dla osób zainteresowanych fizyką kwantową, jak również dla tych, którzy chcą po prostu zrozumieć podstawy tej dziedziny nauki. Można ją czytać dwojako, z przypisami i komentarzami, wówczas poszerzamy wiedzę o dodatkowe zagadnienia i analizę fachową lub pominąć ten etap i płynnie przechodzić ze strony na stronę. Sprawę znacznie ułatwia słowniczek zamieszczony na końcu książki. Ja jednak polecam przejrzeć go, zanim w ogóle zacznie się czytać książkę, choćby dlatego, by móc poznać lub przypomnieć sobie niektóre pojęcia: atom, antycząsteczka, ciemna materia, ciepło, fala elektromagnetyczna, stan kwantowy wodoru… Na swoją uwagę zasługuje również okładka, obok której ciężko przejść obojętnie. Czy polecam? Polecam osobom, które interesują się Wszechświatem i lubią zgłębiać wiedzę na ten temat.

Tytuł: Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie
Tytuł oryginału: Tales of the Quantum: Understanding Physics’ Most Fundamental Theory
Autor: Art Hobson
Gatunek: popularnonaukowa
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 13-12-2022
Data wcześniejszego wydania: 30-10-2018
Ilość stron: 464
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 55,00 zł
Tłumaczenie: Urszula i Mariusz Seweryńscy


Dodaj komentarz


Czytaj także

Serce na wietrze. Okruchy gorzkiej czekolady.

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Serce na wietrze. Okruchy gorzkiej czekolady”, Elżbieta Sidorowicz

Po tym jak część pierwsza „Okruchy gorzkiej czekolady. Morze ciemności” zrobiła na mnie ogromne wrażenie choćby z uwagi na bliskość przedstawionych wydarzeń mojemu sercu, niezmiernie się ucieszyłam, jak tylko nadarzyła się okazja, aby móc zapoznać się z jej kontynuacją.


Ewa

Nie zawiodłam się – „Ewa”, WM. Paul Young

Idąc za ciosem i znając już „Chatę” oraz „Rozdroża” autorstwa WM. Paula Young’a postanowiłam sięgnąć po książkę pt. „Ewa”. Zupełnie inna niż „Chata”, ale wcale mi to nie przeszkadzało. Książka wręcz idealna dla każdej kobiety. Baśniowa opowieść o początkach świata, o Bożej miłości, Trójcy Świętej i miłosierdziu.