Czarna walizka. Dalej niż daleko-Katarzyna Ryrych-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Saga rodzinna – „Czarna walizka. Dalej niż daleko”, Katarzyna Ryrych


Kiedy przemija świat, w którym każdy dzień był jak kadr awanturniczego filmu, pozostaje jedynie tęsknota. Po tym, jak Katarzyna Ryrych zauroczyła mnie powieścią pt. „Czarna walizka. Wszystko dla ciebie” nie mogłam przejść obojętnie obok tomu drugiego „Czarna walizka. Dalej niż daleko”. Niezwykle bliscy stali mi się bohaterowie tomu pierwszego i byłam ciekawa, jak potoczą się ich dalsze losy.

A miłości bym nie miał…

Wojna nie jest łaskawa dla nikogo, a kiedy spotyka ponownie, każdy chce uciec jak najdalej, gdyż dom budują ludzie, a nie mury. Mikołaj jest już dojrzałym i poważnym człowiekiem. Jego małżeństwo z Marią nie układa się tak, jak powinno. Nie ukrywa tego, że jej nie kocha, mimo tego szanuje swoją żonę, gdyż mają córeczkę Ewelinkę. Serce Mikołaja od lat jest w objęciach innej kobiety, Eweliny Radliczówny, to jest jego prawdziwa miłość. Jak każdy człowiek pragnie oparcia, przyjaźni, bezpieczeństwa i szczęścia. Stan psychiczny Marii z dnia na dzień ulega pogorszeniu, niestety złe geny dają o sobie znać. Dochodzi do tego, iż kobieta sama odsuwa się od męża i Ewelinki, do czego namawia ją wyimaginowany przyjaciel Gabriel. W ostateczności zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym w podkrakowskim Kobierzynie, który jest jednym z nowocześniejszych w Polsce, może nawet w Europie. Niestety pracujący tam ludzie nie różnią się od pracowników innych zakładów. Po kilku latach umiera w niewyjaśnionych okolicznościach. Chaja, czyli dobry duch rodziny Brodskich, mimo iż działa już tylko w cieniu robi wszystko, co tylko może, aby ich chronić, a przede wszystkim swojego wychowanka Mikołaja i jego córeczkę Ewelinkę. Niestety nie zawsze jest tak, jakbyśmy chcieli.

To szarotki – wyjaśniła gaździna. – Albo po naszemu ładniej: kocie łapki.

Ten tom jest poważniejszy niż pierwszy. Choćby dlatego, że Mikołaj jest już dorosły i nie w głowie mu dziecięce psoty. Jako mężczyzna i ojciec musi zmagać się z wieloma trudnymi decyzjami. Książka wręcz wciąga w historię przedstawioną na swoich kartach, w wydarzenia o charakterze historycznym, obyczajowym oraz społecznym. To, co autorka ciekawie przedstawiła to relację kochanki Mikołaja względem jego żony Marii. Mikołaj wielokrotnie zastanawia się, czy Maria kiedykolwiek go kochała, czy kochała ich córeczkę? Katarzyna Ryrych ma niezwykły dar tworzenia opowieści, które potrafią wciągnąć do cna, nie dają chwili wytchnienie i nie pozwalają odłożyć się na bok, dopóki nie poznamy całej historii. Jest to pełna pasji saga o sile miłości, przyjaźni, pokucie i przebaczeniu. Jeśli sięgacie po literaturę piękną, obyczajową, lubicie sagi czy wydarzenia dziejące się pod koniec XIX wieku, to z czystym sercem mogę Wam ją polecić.

Tytuł: Czarna walizka. Dalej niż daleko
Autor: Katarzyna Ryrych
Cykl: Czarna walizka (tom 2)
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 17-05-2022
Ilość stron: 312
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Florystka

Katarzyna Bonda znowu nie zawiodła – „Florystka”

Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji, chcąc tym samym zacząć pracę na własnej działalności. Sądził, że skoro uczył profilowania, to nie będzie narzekał na brak zajęć. Ale przeliczył się. Stary przyjaciel poprosił go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki.


Oczy Adrianny, Danka Braun, zaczytanyksiazkoholik.pl

Danka Braun, „Oczy Adrianny”

Dwie siostry, Karolina i Adrianna, są niczym ogień i woda. Obydwie już od czasów szkoły kochają się w tym samym chłopaku – Mateuszu. Adrianna ma tę przewagę, że jest miła, układna i świetnie się uczy, dzięki czemu zdobywa serce wybranka. Tuż przed ślubem dochodzi jednak do tragedii – na skutek wypadku samochodowego dziewczyna traci wzrok, a co za tym idzie – wymarzony zawód stomatologa. Traci też ukochanego, który pod presją matki zrywa narzeczeństwo