Ewangelia według węgorza

Rozczarowanie? – „Ewangelia według węgorza”, Patrik Svensson


Przyroda jest bardziej metafizyczna, niż Ci się wydaje. A Ty jesteś jej częścią. Nikt nie wie, dlaczego przychodzi na świat. Nikt nie wie, jaką ma misję ani jaki jest jej sens. „Ewangelia według węgorza”.

Dzisiaj swoją premierę ma książka „Ewangelia według węgorza”, którą jakiś czas temu Wam zapowiadałam. Autorem bestsellera jest skandynawski pisarz Patrik Svensson. Książka z gatunku tych, które potrafią zaskoczyć, bo czy rzeczywiście może to być książka o węgorzu (Anguilla anguilla)? Ano może być. Pewnie każdy z nas wie, że węgorza to taka ryba, i zapewne dla większości z nas wiedza na temat tej ryby i ewentualnie tego, że wytwarza prąd, się kończy. Autor przybliża nam jej niesamowitość, etapy życia węgorza od rozmnażania w części Oceanu Atlantyckiego, w tak zwanym Morzu Sargassowym, aż po jej żywot. Książka przebiega dwutorowo, z jednej strony poznajemy z rozdziału na rozdział życie tej rybki, a z drugiej opowieści o dorastaniu autora, jego relacji z ojcem, wspólnych wyjazdach na łowienie węgorzy. Mimo iż w tytule zostało użyte słowo ewangelia, nie należy nastawiać się na lekturę religijną. Książka zawiera mnóstwo metafor, ukryte drugie dno. A znaczy to, że czytając książkę, odnajdujemy w niej sporo o nas samych.

Przyroda jest bardziej metafizyczna, niż Ci się wydaje. A Ty jesteś jej częścią.Tytuł: Ewangelia według węgorza.
Tytuł oryginału: Ålevangeliet: Berättelsen om världens mest gåtfulla fisk
Autor: Patrik Svensson
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 23-03-2020
Ilość stron: 302
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Sekrety arabskich kurortów - Marcin Margielewski - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Sekrety arabskich kurortów”, Marcin Margielewski

Czasami wystarczy moment nieuwagi, by turystyczny raj stał się koszmarnym więzieniem. Praca rezydenta turystycznego w krajach arabskich wydaje się pozbawiona wad. Podróże, piękne miejsca, niekończące się wakacje, a w dodatku jeszcze za to płacą. Owszem, jest w tym sporo prawdy, ale niektórzy turyści potrafią zmienić tę bajkę w istny koszmar. A i ten okazuje się niczym,


Krąg, Monika Tyczyńska, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Krąg”, Monika Tyczyńska

Mateusz Pater wraca w rodzinne strony. Na miejscu dowiaduje się o tajemniczym zaginięciu dawnego przyjaciela. Rozpoczynając poszukiwania, natrafia na wzmiankę o organizacji, na której czele stoi wpływowy i bardzo niebezpieczny człowiek. Gdy jego krewny zostaje postrzelony, już wie, że ma do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym. Zastraszenia, skorumpowanie, znikanie niewygodnych świadków – to codzienność sennego miasteczka, w którym nikt nie chce niczego wyjawić.