Ewangelia według węgorza

Rozczarowanie? – „Ewangelia według węgorza”, Patrik Svensson


Przyroda jest bardziej metafizyczna, niż Ci się wydaje. A Ty jesteś jej częścią. Nikt nie wie, dlaczego przychodzi na świat. Nikt nie wie, jaką ma misję ani jaki jest jej sens. „Ewangelia według węgorza”.

Dzisiaj swoją premierę ma książka „Ewangelia według węgorza”, którą jakiś czas temu Wam zapowiadałam. Autorem bestsellera jest skandynawski pisarz Patrik Svensson. Książka z gatunku tych, które potrafią zaskoczyć, bo czy rzeczywiście może to być książka o węgorzu (Anguilla anguilla)? Ano może być. Pewnie każdy z nas wie, że węgorza to taka ryba, i zapewne dla większości z nas wiedza na temat tej ryby i ewentualnie tego, że wytwarza prąd, się kończy. Autor przybliża nam jej niesamowitość, etapy życia węgorza od rozmnażania w części Oceanu Atlantyckiego, w tak zwanym Morzu Sargassowym, aż po jej żywot. Książka przebiega dwutorowo, z jednej strony poznajemy z rozdziału na rozdział życie tej rybki, a z drugiej opowieści o dorastaniu autora, jego relacji z ojcem, wspólnych wyjazdach na łowienie węgorzy. Mimo iż w tytule zostało użyte słowo ewangelia, nie należy nastawiać się na lekturę religijną. Książka zawiera mnóstwo metafor, ukryte drugie dno. A znaczy to, że czytając książkę, odnajdujemy w niej sporo o nas samych.

Przyroda jest bardziej metafizyczna, niż Ci się wydaje. A Ty jesteś jej częścią.Tytuł: Ewangelia według węgorza.
Tytuł oryginału: Ålevangeliet: Berättelsen om världens mest gåtfulla fisk
Autor: Patrik Svensson
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 23-03-2020
Ilość stron: 302
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Mistyfikator, Joanna Parasiewicz, zaczytanyksiazkoholik.pl

Podróż w czasie – „Mistyfikator” autorstwa Joanny Parasiewicz

Joanna Parasiewcz w swojej powieści przenosi nas do lat 20. XX wieku. Poznajemy ówczesny, wielobarwny Lwów oraz Berlin. Głównym bohaterem jest Wiktor Fogel, syn lokalnego szaleńca, jak również albinos, czyli odmieniec. Ludzie z niego drwili, wyśmiewali się. Wychowywała go babka, po tym jak ojciec chłopaka załamał się nerwowo a matka odeszła do innego mężczyzny.


Mroczne miesjce - Greta Drawska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Mroczne miejsca”, Greta Drawska

Trzydziestoletnia Anna zrobiła wszystko, by odciąć się od przeszłości, a teraz z córeczką, narzeczonym i jego nastoletnią siostrzenicą zaczyna budować wspólne życie w oddalonej od świata i ludzi Lisiej Chacie. Dom wydaje się być miejscem do tego stworzonym. Kiedy Anna poznaje starszą od siebie Rebekę, czuje, że to początek inspirującej przyjaźni. To dla niej szczególny moment także dlatego, że ponownie spodziewa się dziecka