Szkoda że cię tu nie ma - Jodi Picoult - zaczytanyksiazkoholik.pl

Refleksja nad życiem, planami i zmianami – „Szkoda, że cię tu nie ma”, Jodi Picoult


„Szkoda, że cię tu nie ma” autorstwa Jodi Picoult to opowieść o Dianie O’Toole, perfekcyjnej organizatorki, która ma sprecyzowane plany na przyszłość. Zamierza wyszaleć się na wymarzonych wakacjach na Galapagos i oczekuje, że jej chłopak, Finn, oświadczy się jej właśnie tam. Jednak nagły wybuch pandemii koronawirusa zmienia wszystko.

Gatunkiem, który przetrwa, nie jest ani ten najsilniejszy, ani najinteligentniejszy. Przetrwa ten, który potrafi się zmieniać.

Karol Darwin

Diana O’Toole, zawsze rygorystyczna w swoim planowaniu, konsekwentnie kieruje swoim życiem. Pragnie poślubić ukochanego partnera przed trzydziestką, mieć dzieci w ciągu kolejnych pięciu lat i osiągnąć imponującą karierę. Chociaż jeszcze nie zaręczyli się, jest przekonana, że wszystko się uda. Jej chłopak, przyszły chirurg, ma zamiar oświadczyć się podczas wymarzonych wakacji na Galapagos. Diana O’Toole jest perfekcyjną organizatorką, więc całe jej życie na pewno pójdzie zgodnie z planem. Nie dopuszcza do siebie innej myśli.

Kiedy jej partner, Finn, zostaje zatrzymany w szpitalu, z powodu pandemii koronawirusa Diana decyduje się samotnie wyruszyć na długo oczekiwane wakacje na Galapagos. Jednak podróż nie idzie zgodnie z planem. Zgubiła swoje bagaże, a na miejscu odkrywa, że hotel jest zamknięty z powodu pandemii. Zamykające się granice uniemożliwiają jej powrót do domu.

Dziewczyna musi polegać na swoim własnym szczęściu i siłach, gdyż zaczyna odkrywać nowe aspekty swojej osobowości i spogląda na swoje życie z innej perspektywy. Mimo językowych barier udaje się jej nawiązać przyjaźnie z miejscowymi i znaleźć schronienie podczas lockdownu. Na wyspie poznaje m.in. niesamowitą dziewczynkę, Beatriz, której w wielu kwestiach pomaga i służy dobrą radą, nie przewidując, do czego może to doprowadzić.

Podczas pobytu na wyspie Diana odkrywa niezwykłą przyrodę i poznaje samą siebie na nowo. Jednak nadchodzi czas, kiedy musi wrócić do swojego domu. Czy powrót do domu oznacza powrót do starej siebie?

„Szkoda, że cię tu nie ma” porusza ważne tematy dotyczące zmiany, adaptacji i samootwartości. Wielowymiarowa postać Diany O’Toole sprawia, że czytelnik może z nią współczuć, ale także inspirować się jej odwagą i siłą, jaką odnajduje w obliczu nieprzewidzianych okoliczności. Opisy przyrody i miejsc na wyspie dodają powieści piękna i głębi, powodują, że można się czuć, jakbyśmy sami tam przebywali i zwiedzali Galapagos. Autorka również w bardzo ciekawy sposób pokazała stosunek Diany z jej rodzicami. Dziewczyna wiem, czego nie chciałaby przenieść na własny związek a w przyszłości rodzinę. Druga część książki mocno mnie zaskoczyła, spodziewałam się innego obrotu sprawy, ale cieszę się, że Picoult w taki właśnie sposób to rozegrała, gdyż w moich oczach powieść zyskała na wartości.

Jodi Picoult w „Szkoda, że cię tu nie ma” przedstawia historię, która skłania czytelnika do refleksji nad własnym życiem, planami i gotowością na zmiany. Czułam się związana z bohaterką i towarzyszyłam jej w jej emocjonalnej podróży. To książka, która pobudza wyobraźnię i zachęca do przemyśleń na temat własnej tożsamości i życiowych wyborów.

Tytuł: Szkoda, że cię tu nie ma
Tytuł oryginału: Wish You Were Here
Autor: Jodi Picoult
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 11-04-2023
Ilość stron: 392
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska
Cena rynkowa: 49,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Empatajzer - Aleksandra Borowiec - Zaczytanyksiazkoholik.pl

„Empatajzer”, Aleksandra Borowiec

W powstałym po katastrofie ekologicznej postindustrialnym mieście Pattium, w którym woda jest towarem luksusowym, a dzielnicę biedoty, Mizerię, od reszty miasta odgradza wysoki mur, popularnością cieszą się wynalezione przez Inżyniera empatajzery – urządzenia, które pozwalają zapisywać i odtwarzać skrajne emocje i przeżycia.


Zywy LAs, Iwona Szul, zxaczytanyksiazkoholik

„Żywy Las”, Iwona Szul

Młody mężczyzna budzi się w tytułowym Żywym Lesie pozbawiony pamięci. Spotyka tam czarownicę, która wyjaśnia mu, że nazywa się Leon, jest księciem wielkiego królestwa, a przede wszystkim Bohaterem wybranym przez tajemniczą, wieloosobową siłę stwórczą nazywaną Jaźniami, która rządzi Żywym Lasem. Jego zadaniem, wyznaczonym przez tę siłę jest zabicie Potwora. W tym celu otrzymuje magiczny miecz – Ljosarem