Remigisuz Mróz-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Przekręty w „Wybaczam ci” i „Nie ufaj mu”, Remigiusz Mróz


Główną bohaterką powieści „Wybaczam ci” i „Nie ufaj mu” jest Ina Kobryn. Młoda kobieta wiedzie spokojne i uporządkowane życie przy boku ukochanego męża Rafała. Facebook zniszczył życie wielu osobom. W przypadku tych dwojga też nie miał litości. Wiadomo, Facebook sam z sobie informacji nie zamieści i nie wyśle wiadomości, zawsze za tym ktoś stoi. Ina czekając na powrót męża ze spotkania ze znajomym, zasiadła przed laptopem. Na nieszczęście Rafała, który nie wylogował się ze swojego konta na Facebooku, dziewczyna dojrzała wiadomość o treści „wybaczam ci”, pochodzącą od nieznajomej dziewczyny. Zaintrygowała ją. Snuła już tysiące podejrzeń.

Kiedy rano słyszy, że osoba o takim samym imieniu i nazwisku jak nadawczyni nieszczęsnej wiadomości popełniła samobójstwo, jest wstrząśnięta. Próbuje sytuację wyjaśnić z mężem, ale ten uparcie twierdzi, że nie znał tej dziewczyny. Na domiar złego tajemnicza wiadomość znika z poczty odbiorczej a w ślad za nią mąż Iny.

Czy jesteśmy w ogóle w stanie poznać się na tyle,
byśmy mogli w pełni komuś zaufać?

Wiesław Myśliwski w rozmowie z Michałem Nogasiem, „Wbrew rozsądkowi i nadziei”

Na jaw zaczynają wychodzić dziwne, niepokojące sprawy. Jak Ina sobie z nimi poradzi? Dlaczego jej mąż znika bez śladu? Jaki udział we wszystkim ma przyjaciel Iny Gracjan a tym samym przyszły mąż jej siostry?

Hmm … no właśnie. „Wybaczam ci” polecono mi w maju tego roku, wiedziałam, że na jednym tomie się nie skończy i zasiadłam od razu do drugiego. Do tej pory Remigiusza Mroza przeczytałam serię z Chyłką, serię z komisarzem Forstem, „Czarną Madonnę” i „Chór zapomnianych głosów”. O tyle, o ile serię z Chyłką i Forstem na kilometr czuć Mrozem to „Wybaczam ci” i „Nie ufaj mu” było dla mnie totalnym zaskoczeniem. Czekałam, aż pojawi się postać, którą znałam z dotychczas przeczytanych powieści, ktoś wyrazisty, nieoszczędzający w słowach, jak np. Chyłka czy Forst. Niestety się nie pojawił. Byłam trochę zawiedziona tym, ale nie zawsze ma się to, co by się chciało. Remigiusz Mróz oddał w moim odczuciu książki niepodobne do wydawanych do tej pory (porównuję do tych, które sama przeczytałam). Ina Kobryn wciągnęła mnie w swoje życie. Mimo iż by się wydawało, że żyła w spokoju i niczego jej nie brakowało, to była naiwna w stosunku do Rafała. Ufała mu i wierzyła w jego zapewnienia aż nadto. Kiedy krok po kroku zaczęła odkrywać prawdę o swoim mężu, nie poznawała człowieka. W trudnych chwilach mogła liczyć na przyjaciela. Z Gracjanem przyjaźnili się od szkoły podstawowej, w dodatku chłopak był zaręczony z jej siostrą. To, czego nie potrafię zrozumieć, to to, jak Ina wiedząc, co czuje do niej chłopak, prosi go co rusz o pomoc narażając tym samym związek swojej siostry. Gdyby ktoś wręczył mi „Wybaczam ci” i „Nie ufaj mu” nie mówiąc, że to Remigiusz Mróz, to nie poznałabym (poza małym szczegółem, który to zdradza, jeśli zna się serię z Chyłką). W moim odczuciu całkowicie inne pióro, nie ma tylu żartów, stąd też te powieści są „poważniejsze”. Historia wciąga, ale … no właśnie, ale, miałam pewien niedosyt, czegoś mi brakowało. Trudno mi nawet pojąć dokładnie czego. W ich wypadku nie było tego czegoś. Czasem tak bywa, nie oznacza to jednak, że żałuję, że spędziłam czas na czytaniu tych książek. Wręcz przeciwnie. Poznałam Mroza od innej strony, w sensie jego twórczość od innej strony, jak już wspominałam „poważniejszej” i powiem Wam szczerze, że jak dla mnie Remigiusz Mróz, to jest Chyłka i Forst. Snułam różne warianty zakończenia „Wybaczam ci” i „Nie ufaj mu”, ale przeliczyłam się, znowu. To, co dla mnie nie było zaskoczeniem to działania w Wólce Kosowskiej. Pracuję w branży retail, więc sporo się nasłuchałam i naczytałam o tego typu miejscach. Moim zdaniem warto po książki sięgnąć, spędzicie miło czas, oderwiecie myśli od codzienności. Czasem trzeba przeczytać coś, co może nas zaskoczyć, ale nie będzie wymagającą lekturą.


Tytuł: Wybaczam ci
Autor: Remigiusz Mróz
Cykl: Ina Kobryn (tom 1)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 14-07-2021
Ilość stron: 432
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 42,90 zł

Tytuł: Nie ufaj mu
Autor: Remigiusz Mróz
Cykl: Ina Kobryn (tom 2)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 27-07-2022
Ilość stron: 400
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Marta Radomska

Co o polskim rynku wydawniczym sądzi Marta Radomska?

Z rozmowy z Martą Radomską dowiecie się m.in. co zawdzięcza cyklowi książek o Emilce z Księżycowego Nowiu autorstwa Lucy Maud Montgomery? Za co uwielbia góry? Co łączy pisarkę ze Stephen’em King’iem? A może będzie nam dane przeczytać thriller autorstwa Pani Marty? Zapraszam do lektury.


Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz-Leonard Mlodinow-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz”, Leonard Mlodinow

„Sądzisz, że świadomie kierujesz swoim życiem, podejmujesz racjonalne decyzje i z rozwagą kształtujesz swoje relacje z innymi? Jeśli tak, jesteś w błędzie.” Leonard Mlodinow, autor m.in. książki „Krótkiej historii rozumu” przybliża nam tym razem nieświadomość naszego mózgu.