Cudowna podróż Freddiego Yatesa, Jenny Pearson, zaczytanyksiazkoholik.pl

Powieść przygodowa dla młodego czytelnika – „Cudowna podróż Freddiego Yatesa”, Jenny Pearson


Jenny Pearson w swojej książce zabiera czytelnika do świata pełnego przygód, miłości, ale również nauki.

Freddie Yates kończy szóstą klasę. Z dnia na dzień jego życie legło w gruzach. Ukochana babcia zwana Bunią umarła. Wychowywała Freda wraz z jego tatą. Mama chłopca zmarła wiele lat temu. Bunia po swojej śmierci postanowiła wyjawić tajemnicę, którą skrywała, od kiedy tylko chłopiec pojawił się na świecie. Otóż jego tata nie był jego biologicznym tatą. Fred wraz z przyjaciółmi: Benem i Charliem postanawiają wyruszyć w podróż, aby odnaleźć biologicznego ojca. W trakcie swoich wojaży spotykają ich różne wydarzenia, np. udział w konkursie jedzenia cebuli, poprzez udział w telewizji, aż do spotkania złodziei!

Freddie z czasem zaczyna rozumieć, że:

nie zawsze da się dotrzeć tam, gdzie się chciało. Co więcej, Freddie odkrywa, że pewnych rzeczy nie da się wyjaśnić, a nierzadko to, za czym się goni, ma się cały czas blisko siebie.

Książka wspaniała w swojej prostocie. Spotykamy się w niej ze sporą ilością dziecięcych zagwozdek. Jak chociażby to, dlaczego zmarłej osobie wydaje się akt zgonu niczym dyplom, skoro ta osoba o niego nie zabiegała. Chłopiec jest nad wyraz ciekawym dzieckiem, zadaje tacie mnóstwo pytań, które siedzą mu w głowie a na które nie zna odpowiedzi. Nie rozumie często postępowania dorosłych. Z jego punktu widzenia często nie mają one sensu. Autorka pokazała nam prawdziwą przyjaźń pomiędzy chłopcami. W wielu sytuacjach stali za sobą murem wspierając nawzajem. Warto wspomnieć również o tym, że nie tylko Freddie zmaga się z problemami, posiadają je również jego przyjaciele: Ben i Charlie. Jenny Pearson nie koloryzowała w niej, problemy chłopców są realne, codziennie z podobnymi zmagają się tysiące dzieci. Książka jest napisana ciut większą czcionką niż te standardowe książki dla dorosłych – w końcu „Cudowna podróż Freddiego Yatesa” jest skierowana do dzieci i młodzieży. Opatrzona jest ilustracjami autorstwa Roba Biddulpha, którego to te małe dzieła dodają niezwykłemu urokowi powieści. Rysownik słynie bowiem z ilustracji do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Moim zdaniem książka nadaje się świetnie do poruszania z dziećmi trudnych tematów życia codziennego. Spędzimy przy niej nie tylko wspaniałe chwile, śledząc przygody chłopców, ale również damy wartość dodaną do naszej relacji z dzieckiem. Jeśli interesuje Was czy Freddie odnalazł swojego biologicznego ojca oraz na jakie jeszcze przygody natrafił z przyjaciółmi – koniecznie po nią sięgnijcie.Tytuł: Cudowna podróż Freddiego Yatesa
Tytuł oryginału: The super miraculous journey of Freddie Yates
Autor: Jenny Pearson
Gatunek: literatura młodzieżowa, literatura dzięcięca
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2020
Ilość stron: 258
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 34,90 zł
Tłumaczenie: Iwona Żółtowska


Dodaj komentarz


Czytaj także

Na jawie sen, Shadow, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Na Jawie Sen”, Shadow

Historia opowiadająca o mężczyźnie i kobiecie, będących w stałych związkach, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Wspólna znajomość przerodziła się w większe uczucie, nad którym oboje przestali panować. Książka opisuje, piękne chwile ich poznania oraz przeszkody, jakie stanęły im na drodze. Zgodnie z zamysłem autora, treść historii zadaje pytanie, czy podejmowane w naszym życiu decyzje oraz związane z nimi ryzyko, zawsze popłaca.


Wywiad - Kamila Cudnik

Co na temat nielegalnego udostępniania audiobooków, e-booków i książek sądzi Kamila Cudnik?

Jakie ma największe marzenie jako pisarka, jak radzi sobie z krytyką własnych książek czy to jak wyglądał research przy tworzeniu najnowszej powieści „W cieniu twierdzy”? Odpowiedzi na te pytania, jak i wiele innych znajdziecie w poniższej rozmowie z Kamilą Cudnik. Gorąco zapraszam do lektury.