Ballada o dwóch miastach-Agata Kołakowska-zaczytanyksiazkoholik

Polityka z wątkiem kryminalnym – „Ballada o dwóch miastach”, Agata Kołakowska


„Melancholia przeplata się w niej z żartem i ironią, polityka z wątkiem kryminalnym, marzenia z miłością i obawą. Czy bohaterom tej historii urosną skrzydła?” Czy „Ballada o dwóch miastach” zawiera w sobie coś z … ballady?

Petronela Złudna jest mieszkanką Miasta. Osoby mieszkające w Mieście nigdy się nie uśmiechają, sprawiają wrażenie, jakby za karę wykonywali swoje obowiązki. Jeśli ktoś ośmieli się okazać radość, jest uznawany za dziwaka i zamykany w wariatkowie. Miejscowość otoczona jest ogromnym lasem, a w dodatku do niej nigdy nie zagląda słońce. Jest wiecznie pochmurno. Miasto obchodzi swoje 699 urodziny. Wraz z ukończeniem przez Petronelę dwudziestych trzecich urodzin dziewczyna ma przejmuje rodzinny biznes – piekarnię. Nie jest specjalnie z tego faktu zadowolona.

Przeciwieństwem Miasta jest City. Tutaj wiecznie świeci słońce, ludzie są zadowoleni, praca sprawia im szczęście, mają zadbane ciała, stawiają na samorozwój. W City, jeśli człowiek nad sobą nie pracował, było tak, jakby nie istniał. W City mieszka m.in. Franz Sielanka wraz ze swoją partnerką Amandą. Franz jest ilustratorem i za wszelką cenę, stara się żyć tak, jak nakazuje tego City. W przeciwieństwie do innych mieszkańców ma swoją ostoję na obrzeżach City. Gołębnik. Przypomina mu on o łatwiejszym i wolniejszym życiu.

Pewnego dnia z gołębnika ucieka biały gołąb i ląduje na parapecie pokoju Petroneli. Gołąb zaczynam pełnić funkcję listonosza, bo jak się okazuje, Petronela z Franzem zaczynają korespondować i opowiadać o miejscach, w których mieszkają. W tym samym czasie w Mieście dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Mieszkańcy Miasta obawiają się o swoje życie, nikt nie wie, kto będzie następny. Włodarze z uwagi na zbliżającą się kampanię wyborczą zaczynają ze sobą walczyć o wpływy.

Co wyniknie z ich korespondencji? Czy uda się złapać mordercę, który grasuje po Mieście?

Było to moje drugie spotkanie z twórczością Agaty Kołakowskiej. Po raz kolejny niezwykle udane. Uwielbiam takie powieści. Lekkie pióro, pozwalające się odprężyć po ciężkim dniu. Mimo iż porusza ona wiele kwestii związanych z życiem, to nie przytłacza. Czytając, zastawiałam się, gdzie wolałabym mieszkać? W Mieście czy w City? Szczerze? Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Niby bliżej mi do City, ale z drugiej strony nie lubię gonitwy za wyidealizowanym światem, za nakazami i zakazami. Autorka wciąga nas w świat Petroneli Złudnej i Franza Sielanki. Nawet nazwiska pasują do miejsc, w których bohaterowie mieszkają. Im bardziej wczytujemy się w powieść, tym bardziej widzimy, że mało kto jest zadowolony z życia, jakie los im dał.

Agata Kołakowska zapewne nie bez powodu w tytule powieści zamieściło słowo Ballada. Otóż Ballada łączący cechy liryki (nastrojowość, emocjonalność), epiki (fabuła, narrator) i dramatu (dialogi, akcja)*, którego tematem są niezwykłe wydarzenia. I to wszystko zawiera w sobie powieść.

Agata Kołakowska po raz kolejny udowodniła, że warto sięgać po jej powieści, jeśli cenimy sobie, aby czas, który spędzamy na czytaniu, nie był czasem straconym.

A ty gdzie chciałabyś / chciałbyś mieszkać? W Mieście czy w City?

Tytuł: Ballada o dwóch miastach
Autor: Agata Kołakowska
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Oblicza
Data wydania: 02-02-2022 r.
Ilość stron: 430
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 39,90 zł

* Wikipedia


Dodaj komentarz


Czytaj także

Skazane na poniewierkę, Diney Costeloe, zaczytanyksiazkoholik.pl

Diney Costeloe, „Skazane na poniewierkę”

Wojna się skończyła, ale koszmar nadal trwa… Rita Stevens ma dziewięć lat, a jej siostrzyczka Rosie zaledwie pięć, gdy ich matka, wdowa po lotniku poległym w czasie II wojny światowej, wychodzi ponownie za mąż. Jej nowy partner okazuje się tyranem, który tylko szuka okazji, by pozbyć się pasierbic. Pod wpływem presji kobieta decyduje się oddać dziewczynki do sierocińca – nie jest jednak świadoma, że dokumenty, które podpisała, pozostawiają placówce całkowitą swobodę decydowania o losie jej córek.


Remigisuz Mróz-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Przekręty w „Wybaczam ci” i „Nie ufaj mu”, Remigiusz Mróz

Główną bohaterką powieści „Wybaczam ci” i „Nie ufaj mu” jest Ina Kobryn. Młoda kobieta wiedzie spokojne i uporządkowane życie przy boku ukochanego męża. Ina czekając na powrót męża zasiadła przed laptopem. Na nieszczęście Rafała, który nie wylogował się ze swojego konta na Facebooku, dziewczyna dojrzała wiadomość o treści „wybaczam ci”, pochodzącą