Blog ksiązkowy - Opiekunowie - Dean Koontz - zaczytanyksiazkoholik.pl

Opowieść o walce dobra ze złem – „Opiekunowie”, Dean Koontz


„Opiekunowie” to jedna z najbardziej znanych powieści Deana Koontza. To wciągający thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Książka ta łączy w sobie elementy science fiction, psychologicznej grozy i przywiązania między człowiekiem a zwierzęciem, tworząc wspaniałą opowieść o walce dobra ze złem.

Fabuła rozpoczyna się od dramatycznego wybuchu w tajnym laboratorium Banodyne, w wyniku którego na wolność uciekają dwa stworzenia: genetycznie zmodyfikowany, niezwykle inteligentny pies rasy golden retriever o imieniu Einstein oraz przerażająca maszyna do zabijania zwana Obcym. To moment, który rozpoczyna serię wydarzeń, które zderzą bohaterów z mrocznymi siłami i zagrożeniem, jakie niesie ze sobą Obcy.

Jednym z głównych bohaterów jest Travis Cornell, były komandos jednostki Delta Force, który po tragicznych przeżyciach jest przekonany, że na jego życiu ciąży klątwa. To postać złożona, której przeszłość jest pełna bólu i tajemnic. Dean Koontz doskonale ukazuje emocje, jakie budzi obecność Einsteina w życiu Travisa. Relacja między człowiekiem a psem jest sercem tej opowieści. To nie tylko historia o przyjaźni i lojalności, ale także o tym, jak zwierzęta potrafią wpłynąć na nasze życie i zmienić je na zawsze.

Przeszłość to nic innego jak początek początku i wszystko, co jest i było, stanowi tylko zmierzch świtu.

H.G. Wells

Dean Koontz doskonale balansuje między napięciem i emocjami, kreując zarówno głębokie postaci, jak i grozę przedstawionego zagrożenia. Obcy, psychopatyczny płatny zabójca Vince Nasco i agenci federalni to postaci, które wnoszą elementy psychologicznej grozy do historii, tworząc tym samym mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji. Zagadka naukowych eksperymentów, tajemnicze morderstwa i dążenie do odkrycia prawdy nadają książce głębi i intrygującego spoiwa.

Jednym z kluczowych tematów książki jest przywiązanie między człowiekiem a psem. Relacja między Travisem a Einsteina jest wzruszająca i autentyczna, co dodaje głębi całej opowieści. To także opowieść o walce dobra ze złem, o przetrwaniu i o nadziei.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Deana Koontza. Autor bawi się konwencją thrilleru, dodając do niej elementy nadprzyrodzone i emocjonalne, tworząc tym samym opowieść, która zostaje w pamięci na długo po jej zakończeniu. Koontz doskonale balansuje między momentami grozy a chwilami wzruszenia. Jest to książka, która skłania do przemyśleń nad naturą inteligencji, przyjaźni i lojalności, a jednocześnie dostarcza czytelnikowi ekscytującej rozrywki.

„Opiekunowie” to klasyka gatunku, która wciąż zachwyca czytelników swoją oryginalnością i głębią tematyczną. Jeśli jesteś fanem thrillerów psychologicznych i lubisz historie, które prowokują do refleksji, wciągają czytelnika w mroczny świat tajemniczych wydarzeń i niebezpiecznych antagonistów, to ta książka z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Tytuł: Opiekunowie
Tytuł oryginału: Watchers
Autor: Dean Koontz
Gatunek: horror, fantastyka
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 06-09-2023
Data 1. wyd. pol.: 1993
Data 1. wydania: 1987
Ilość stron: 544
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Rozmowa z Marcinem Margielewskim

Rozmowa z Marcinem Margielewskim

Premiera ostatniej książki Pana Marcina miała miejsce zaledwie 19 maja br. – „Tajemnice hoteli Dubaju”. Jak wyglądały prace nad nią? W jakich okolicznościach zrodził się pomysł na pierwszą, wydaną w 2019 r. książkę? Dlaczego raczej nie podejmie się wydania tytułu o innym regionie świata oraz kiedy możemy spodziewać się Jego kolejnej książki? Zapraszam na wywiad!


Blog książkowy - Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych -Magda Kosińska-Król

Przedpremierowo – „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”, Magda Kosińska-Król

Pełne humoru, a zarazem głębokie studium historii amerykańskich seriali komediowych. Autorka zabiera nas, czytelników w fascynującą podróż przez świat sitcomów, rzucając światło na ich wpływ na kulturę i społeczeństwo Stanów Zjednoczonych.