Blog ksiązkowy - Opiekunowie - Dean Koontz - zaczytanyksiazkoholik.pl

Opowieść o walce dobra ze złem – „Opiekunowie”, Dean Koontz


„Opiekunowie” to jedna z najbardziej znanych powieści Deana Koontza. To wciągający thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Książka ta łączy w sobie elementy science fiction, psychologicznej grozy i przywiązania między człowiekiem a zwierzęciem, tworząc wspaniałą opowieść o walce dobra ze złem.

Fabuła rozpoczyna się od dramatycznego wybuchu w tajnym laboratorium Banodyne, w wyniku którego na wolność uciekają dwa stworzenia: genetycznie zmodyfikowany, niezwykle inteligentny pies rasy golden retriever o imieniu Einstein oraz przerażająca maszyna do zabijania zwana Obcym. To moment, który rozpoczyna serię wydarzeń, które zderzą bohaterów z mrocznymi siłami i zagrożeniem, jakie niesie ze sobą Obcy.

Jednym z głównych bohaterów jest Travis Cornell, były komandos jednostki Delta Force, który po tragicznych przeżyciach jest przekonany, że na jego życiu ciąży klątwa. To postać złożona, której przeszłość jest pełna bólu i tajemnic. Dean Koontz doskonale ukazuje emocje, jakie budzi obecność Einsteina w życiu Travisa. Relacja między człowiekiem a psem jest sercem tej opowieści. To nie tylko historia o przyjaźni i lojalności, ale także o tym, jak zwierzęta potrafią wpłynąć na nasze życie i zmienić je na zawsze.

Przeszłość to nic innego jak początek początku i wszystko, co jest i było, stanowi tylko zmierzch świtu.

H.G. Wells

Dean Koontz doskonale balansuje między napięciem i emocjami, kreując zarówno głębokie postaci, jak i grozę przedstawionego zagrożenia. Obcy, psychopatyczny płatny zabójca Vince Nasco i agenci federalni to postaci, które wnoszą elementy psychologicznej grozy do historii, tworząc tym samym mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji. Zagadka naukowych eksperymentów, tajemnicze morderstwa i dążenie do odkrycia prawdy nadają książce głębi i intrygującego spoiwa.

Jednym z kluczowych tematów książki jest przywiązanie między człowiekiem a psem. Relacja między Travisem a Einsteina jest wzruszająca i autentyczna, co dodaje głębi całej opowieści. To także opowieść o walce dobra ze złem, o przetrwaniu i o nadziei.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Deana Koontza. Autor bawi się konwencją thrilleru, dodając do niej elementy nadprzyrodzone i emocjonalne, tworząc tym samym opowieść, która zostaje w pamięci na długo po jej zakończeniu. Koontz doskonale balansuje między momentami grozy a chwilami wzruszenia. Jest to książka, która skłania do przemyśleń nad naturą inteligencji, przyjaźni i lojalności, a jednocześnie dostarcza czytelnikowi ekscytującej rozrywki.

„Opiekunowie” to klasyka gatunku, która wciąż zachwyca czytelników swoją oryginalnością i głębią tematyczną. Jeśli jesteś fanem thrillerów psychologicznych i lubisz historie, które prowokują do refleksji, wciągają czytelnika w mroczny świat tajemniczych wydarzeń i niebezpiecznych antagonistów, to ta książka z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Tytuł: Opiekunowie
Tytuł oryginału: Watchers
Autor: Dean Koontz
Gatunek: horror, fantastyka
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 06-09-2023
Data 1. wyd. pol.: 1993
Data 1. wydania: 1987
Ilość stron: 544
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, dowiedziałem się w przedszkolu, Robert Fulghum, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dająca do myślenia – „Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, dowiedziałem się w przedszkolu”

Niezwykłe rozważania o zwykłych sprawach. Graj uczciwie, sprzątaj po sobie, umyj ręce przed jedzeniem, zachowaj podziw dla świata.


Polska Izba Książki przedstawiła projekt nowej ustawy. Koniec tanich książek?

Polska Izba Książki przedstawiła projekt nowej ustawy. Koniec tanich książek?

Polska Izba Książki przewiduje w ramach projektu ustawy o „ochronie rynku książki” regulację maksymalnego rabatu w trakcie pierwszego roku od premiery oraz wysokości promocji, jakie można będzie zastosować podczas tragów książek.