Blog książkowy - Ogród zły - Złote kwiaty - Magdalena Sobota - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Ogród zły” oraz „Złote kwiaty” autorstwa Magdaleny Soboty


„Ogród zły” oraz „Złote kwiaty” to kryminały autorstwa Magdaleny Soboty, które skupiają się na postaci Herminy Wasylik, młodej policjantki. Te dwie części, zgrabnie łączą wątki kryminalne, obyczajowe oraz psychologiczne, tworząc historię o świecie zła, tajemnic i ludzkich relacji.

W pierwszym tomie – „Ogród zły” – Hermina zostaje wplątana w tajemniczą śmierci swojej dawnej licealnej przyjaciółki Liliany. Liliana była kobietą kochającą życie, swoje dzieci oraz pracę. Wręcz gardziła ludźmi, którzy popełniali samobójstwo. Ze swoim mężem Julianem związała się na przekór rodzicom. Hermina, oddana służbie policjantka, staje przed wyzwaniem udowodnienia, że śmierć Liliany nie była samobójstwem, mimo iż wszystko na to wskazuje. Policjantka stara się udowodnić, zwłaszcza prokuratorowi Mikołajowi Myszkinowi, że są w błędzie i zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Śledztwo to jest pełne zawiłych ścieżek, gdzie każdy poszlakowy trop przysparza nowych, zaskakujących zagadek. Hermina ostatecznie natrafia na tropy, które policja przeoczyła, a jej samowolka kończy się dla niej tragicznie.

Róża. Ruta. Dalia. Liliana…

Hermina zawsze może liczyć na wsparcie swojego przyjaciela z pracy, Bartosza Stonsdorfera. Mimo iż mężczyzna na pierwszy rzut oka (blisko dwa metry wzrostu, umięśniony, wytatuowany) budzi postrach, jest potulny jak owieczka a z Herminą łączy go prawdziwa, oddana przyjaźń. Bartosz w całym tym mrocznym policyjnym świecie jest świetnym złagodzeniem krzywd i niesprawiedliwości, jakie w swoim życiu zaznała.

Powieść toczy się w kilku liniach czasowych, dzięki czemu poznajemy dość dobrze Herminę, to, co przyczyniło się do jej wrogości do matki, czy to, co poróżniło ją w czasach licealnych z Lilianą. Dla kobiety ukochanym rodzicem, na którego zawsze mogła liczyć, był ojciec, również policjant. Dowiadujemy się, dlaczego Hermina została policjantką, a także więcej o genezie jej toksycznej relacji z matką.

„Złote kwiaty” to drugi tom, który kontynuuje historię Herminy Wasylik, której życie uległo drastycznej zmianie po tragicznych wydarzeniach opisanych w poprzedniej części. Autorka wprowadza nas w mroczny świat podcastów kryminalnych, co stanowi oryginalne tło dla kolejnego śledztwa bohaterki.

W tej części, kobieta musi zmierzyć się z własnymi demonami i przyjmować silne leki psychotropowe. Powrót do normalności nie należy do łatwych, tym bardziej że musiała zamieszkać z matką, z którą nigdy nie miała najlepszych relacji. Pomimo tego, nie traci zainteresowania światem zbrodni i zgadza się na przeprowadzenie śledztwa dla twórców popularnego podcastu „Zbrodnik”. Wchodzenie ponownie w śledztwo, mimo iż tylko dla stworzenia scenariusza podcastu, jest dla Herminy nie lada wyzwaniem. Leki, traumy, wszystko to nie działa na jej korzyść i niekiedy nie pamiętała czy to, czego się dowiedziała, było prawdą, czy tylko jej wymysłem spowodowanym przyjmowaniem silnych leków. W dodatku sporo w jej życiu i śledztwie namiesza jej przyrodnia siostra.

Magdalena Sobota stworzyła przyjemne w odbiorze kryminały, które posiadają moim zdaniem sporo wątków obyczajowych. Mnie osobiście to nie przeszkadzało, bo kryminały i powieści obyczajowe to moje dwa ulubione gatunki literackie. Autorce udało się stworzyć atmosferę pełną tajemnic, intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Fabuła związana z kwiatami jest ciekawym motywem, z którym do tej pory się nie spotkałam. Czytając, czułam Herminy lęki, napięcia, niepokój i wraz z nią mogłam odbyć emocjonalną podróż w jej przeszłość. To nie tylko historia kryminalna czy obyczajowa, ale również psychologiczna, ukazująca wpływ dramatycznych wydarzeń na psychikę bohaterki. Jeśli szukacie lekkich w odbiorze książek z ciekawą fabułą, to ta seria powinna przypaść Wam do gustu.

„Ogród zły”

Tytuł: Ogród zły
Autor: Magdalena Sobota
Cykl: Śledztwa Herminy Wasylik (tom 1)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Oficynka
Data wydania: 09-2021
Ilość stron: 448
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 45,00 zł

„Złote kwiaty”

Tytuł: Złote kwiaty
Autor: Magdalena Sobota
Cykl: Śledztwa Herminy Wasylik (tom 2)
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Oficynka
Data wydania: 11-2023
Ilość stron: 364
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 45,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Rezydencja, Laura McHugh, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Rezydencja”, Laura McHugh

Arrowood jest najwspanialszą spośród wszystkich rezydencji stojących nad brzegiem Missisipi w południowej części stanu Iowa. Kryje jednak tajemnicę, której nigdy nie rozwikłano: zaginięcie przed dwudziestu laty dwóch bliźniaczek, którymi opiekowała się wtedy ich starsza siostra, Arden. Arrowoodowie po zaginięciu córek się rozwodzą i opuszczają wielki dom, który od pokoleń był siedzibą rodu.


Dla jej dobra

„Dla jej dobra”, Ellen Marie Wiseman

Lata 30. XX wieku. Mała Lilly Blackwood jest inna niż reszta dzieci. Rodzice trzymają ją na strychu w ukryciu przed światem. Jednak nadchodzi niezapomniany moment, w którym dziewczynka wychodzi z domu pierwszy raz w życiu. Pod osłoną nocy matka sprzedaje ją właścicielowi cyrku.