Historia pewnego kota - Laura Agusti - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Od starożytności, aż po współczesność – „Historia pewnego kota”, Laura Agustí


„Historia pewnego kota” to intymny i uniwersalny portret jednego z najbardziej fascynujących stworzeń na świecie. Kot. Idealne połączenie miękkiego futerka, kojącego miauczenia i królewskiego majestatu.

Kocham koty. Od kiedy tylko pamiętam, otaczały mnie. Miękkie, pachnące futerka, kojące mruczenie, przytulanie. Koty mają w sobie coś magicznego, ich spojrzenie powoduje, że moje serce się rozpływa. Kiedy tylko zauważyłam książkę pt. „Historia pewnego kota”, nie mogłam przejść obok niej obojętnie.

Ta książka to opowieść o przyjaźni autorki, Laury Agustí, hiszpańskiej graficzki i malarki z syjamskim kotem o imieniu Hej. Laura dorastała z siostrą, mamą i dziadkami na obrzeżach małego miasteczka w prowincji Teruel. Od kiedy tylko pamięta, uwielbiała zwierzęta, nigdy jednak nie pomyślała, jak wielką rolę w jej życiu może odegrać koci przyjaciel.

„Historia pewnego kota” oprócz niezwykłej przyjaźni pomiędzy Laurą a Hej’em przedstawia nam sporo informacji dotyczących właśnie kotów. Ich historię, symbolikę, charakterologię. W Japonii bardzo czci się koty, do tego stopnia, że ich wizerunek według Japończyków przynosi szczęście. Autorka przytacza nawet pewną legendę tłumaczącą, dlaczego figurka Maneki-neko, tłustego kocura kiwającego lewą łapą, jest na porządku dziennym w japońskim biznesie. Co ciekawe w Hiszpanii powstało niedawno prawo regulujące m.in. relacje z pupilami, gdy ludzie się rozstają. Takie przepisy obowiązują również w Portugalii, Francji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Zwierzęta są uważane za czujące istoty z własnymi prawami, a nie za przedmioty, które mogą zmienić właściciela, zostać tak po prostu porzucone lub poddane jakiejś formie złego traktowania.

Przyjaźń pomiędzy kotami a ludźmi trwa już ponad pięć tysięcy lat. Takie przynajmniej istnieją przesłanki, które pozwalają wysuwać te wnioski. Tak było m.in. w Chinach. Natomiast tylko w Egipcie koty czczono jako symbol boskości, płodności i ochrony.

Kiedy odchodzi nasz ukochany pupil, nieważne jakiego gatunku, nasze serce rozrywa się na kawałki. Laura Agustí pomimo straty Hej’a kilka lat temu, do dzisiaj bardzo odczuwa jego brak. Piękne ilustracje, opisy ras kotów, ich pochodzenie, to coś, co skradło moje serce. Poczytamy również o roli kota w historii, sztuce czy literaturze. Z uwagi na to, iż kocham kociaki, mogę być nieobiektywna w związku z tą książką. Warto pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi i poddanymi w królestwie kotów, a nie na odwrót. Ten, kto ma kota wie, jak bardzo te stworzenia są wyjątkowe w całej okazałości. Im dłużej z nimi przebywamy, tym dostrzegamy więcej ich wyjątkowości. Pięknie wydana książka nie tylko cieszy oko, ale również serce, gdyż Laura Agustí na jej kartach przedstawia nam swoją wielką miłość do tych czworonożnych przyjaciół, wprowadzając czytelnika przez znane dotąd mniej lub bardziej smaczki z kociego życia: od starożytności, aż po współczesność. Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa dla osób kochających koty.

Tytuł: Historia pewnego kota
Tytuł oryginału: Historia de un gato
Autor: Laura Agustí
Gatunek: literatura piękna, faktu, poradnik
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 12-10-2022
Ilość stron: 160
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 59,90 zł
Tłumaczenie: Urszula Żebrowska-Kacprzak


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie grudnia

Podsumowanie czytelnicze – grudzień 2019

Chwilę zastanawiałam się nad tym, czy nie zamieścić posta dotyczącego tego, kto ile przeczytał w 2019 roku książek. I wiecie co? Uznałam, że nie ma sensu, gdyż to nie wyścigi i nie można porównywać ilości jednej osoby to ilości książek przeczytanych przez drugą osobę.


Wywiad - Mateusz Kasprzyk - Zaczytanyksiazkoholik.pl

Co według Mateusza Kasprzyka decyduje o sukcesie?

Mateusz Kasprzyk, autor powieści „Magią i odwagą” zdradza nam, dlaczego postanowił wydać książkę jako self-publisher – co jest plusem, a co minusem wydawania w ten sposób powieści, jakie zwierzę ma w domu autor, czy, skąd pomysł na książkę właśnie dla grupy wiekowej 10+? To i wiele więcej przeczytacie w wywiadzie. Życzę przyjemnej lektury.