Norweski pacjent

Lars Lenth w swojej najnowszej książce „Norweski pacjent”


Norwescy deweloperzy i tajemnicza śmierć polskiego robotnika pracującego na czarno.

Książka „Norweski pacjent” autorstwa Larsa Lentha to swoistego rodzaju kryminał – norweski. Uwielbiam kryminały. Wędkarz wyławia ucho i zaczyna się dochodzenie. Ucho okazało się polskiego robotnika, który został utopiony i już w dość sporej części zjedzony przez wodne żyjątka m.in. ryby. Była to osoba, która pracowała w firmie deweloperskiej przy budowie nowych osiedli, stawianych w dość kontrowersyjnym miejscu, ucierpieć miały również zagrożone gatunki ptaków, które zamieszkiwały tereny z przeznaczeniem na budowę osiedli. To, że polskiego dowiadujemy się ciut później, z początku mowa o osobie z Europy Wschodniej, o czym świadczy stan uzębienia. To czy uda się znaleźć mordercę? Kto się nim okaże? Zachęcam serdecznie do lektury, a nie zawiedziecie się. Tym razem chciałam większy nacisk położyć na to, jak postrzegani w książce są Polacy w Norwegii. Będąc nie tak dawno na wycieczce, Norwegowie podchodzili do nas przyjaźnie. Spotkaliśmy się z opinią, że dobrze, że Polacy przyjeżdżają do nich do pracy, gdyż ich młodzieży nie chce się pracować. Byli zaskoczeni, że Polacy przyjechali na wycieczkę, bo Polak kojarzy im się głównie z tanią siłą roboczą. W książce mamy przedstawionych Polaków jako osoby niedbające o siebie, nadużywające alkoholu. Ci pracujący u dewelopera przy budowie nowych osiedli, żyją w barakach, w tak zwanym Małym Krakowie. Nie mają dostępu do ciepłej wody, warunki poniżej godności. Godzą się na nie tylko po to, aby zarobić więcej niż w rodzimym kraju. Biorąc nawet przez palce to, w jaki sposób autor przedstawia nację polską, jest to przykre, przynajmniej dla mnie to było. Książkę bardzo przyjemnie się czyta, prosty i przyjemny język (z pominięciem nazw norweskich miejscowości, na czym można sobie połamać język).

Może ktoś z Was pracuje, pracował bądź zna kogoś, kto pracuje w Norwegii? Jak Norwegowie do tego podchodzą? Czy autor przesadził z opisem?Tytuł: Norweski pacjent
Tytuł oryginału: Den norske pasienten
Cykl: Leonard Vangen (tom 2)
Autor: Lars Lenth
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 16-10-2019
Ilość stron: 336
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 38,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Zastraszeni

„Zastraszeni”, Joanna Dulewicz

Niedługo po awansie w szeregach policji Patryk Wroński ma poprowadzić wyjątkowo trudną sprawę. W województwie świętokrzyskim na przestrzeni kilku miesięcy zostają odnalezione kolejne fragmenty ludzkiego ciała. Trop prowadzi do byłego ormowca, którego trzydzieści lat wcześniej podejrzewano o dokonanie podobnej zbrodni. Ofiarą był wówczas brat inspektor Leny Chmiel – przełożonej Wrońskiego.


Pół na pół - autorstwa Steve’a Cavanagha - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pół na pół” autorstwa Steve’a Cavanagha

Bezkompromisowy prawnik Eddie Flynn powraca! Najnowsza książka bestsellerowego autora thrillerów prawniczych, Steve’a Cavanagha. Błyskotliwa, wciągająca i wartka książka, dla której warto zarwać noc. Jedna siostra ukryła się w łazience i stamtąd zadzwoniła na 911. Druga stała nad bestialsko okaleczonymi zwłokami ojca i wybrała ten sam numer.