
Niezwykle ciekawa – „Jeziora na skraju wyschnięcia”, Michał Itrich
„Jeziora na skraju wyschnięcia” Michała Itricha to książka, która przykuwa uwagę i wywołuje niezwykle silne emocje. Jest to lektura, która zmusza nas do spojrzenia głębiej w problematykę zanikających jezior na całym świecie. Przede wszystkim budzi ona w nas głęboki smutek i zaniepokojenie.
Autor przedstawia nam obraz jezior, które były niegdyś źródłem życia dla licznych ekosystemów i społeczności. To miejsca, które od wieków były źródłem wody, ryb, a także kultury i tradycji. Jednak teraz, w wyniku zmian klimatycznych i działalności człowieka, te jeziora stają się martwymi i pustymi obszarami. To powoduje ogromne cierpienie ludzi, którzy tracą swoje źródło utrzymania i dostępu do wody pitnej. To także tragedia dla przyrody, która traci swoje siedliska i gatunki stają się zagrożone.
Książka ta wywołała u mnie poczucie bezsilności. Patrząc na ogrom problemu, którym jest zanikanie jezior na skalę światową, czułam się mała i bezradna. Jednak równocześnie dała mi nadzieję, że istniejące programy rekultywacyjne, jak i starający się ludzie próbują odwrócić ten proces. To inspiruje nas do działania i zaangażowania się w ochronę środowiska.
„Jeziora na skraju wyschnięcia” to także przypomnienie o naszej odpowiedzialności za planetę i konieczności podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody. To lektura, która wstrząsa naszą świadomością i budzi w nas chęć podejmowania działań, które pomogą zatrzymać to tragiczne zjawisko.
Książka Michała Itricha nie tylko dostarcza nam wiedzy na temat zanikających jezior, ale także wywołuje silne emocje i zachęca do refleksji i działania. To lektura, która nie pozostawia nas obojętnymi i inspiruje nas do troski o naszą planetę i jej skarby przyrody.
Tytuł: Jeziora na skraju wyschnięcia
Autor: Michał Itrich
Gatunek: popularnonaukowa, ekologia, geografia, hydrologia
Wydawnictwo Nowoczesne
Data wydania: 19-07-2023
Ilość stron: 193
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 49,99 zł
Patronat medialny bloga
Dodaj komentarz
Czytaj także

„Chłopiec z lasu”, Harlan Coben
New Jersey, 1986 rok. W Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne, odziane w łachmany i… kompletnie dzikie. Chłopiec rozumie po angielsku, lecz nic nie mówi. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać.

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”
Powinniśmy zaakceptować to, że popełniamy błędy, mamy słabości i nie jesteśmy bez skazy. Nie dopuszczajmy do tego, że możemy w życiu uczestniczyć tylko wtedy, kiedy jesteśmy odporni czy mądrzy. W ten sposób ominie nas wiele okazji i związków.