Nie możesz zaufać nawet sobie - Już mnie nie oszukasz - Harlan Coben - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie możesz zaufać nawet sobie – „Już mnie nie oszukasz” Harlana Cobena


„Już mnie nie oszukasz” to kolejne moim zdaniem znakomite literackie dzieło Harlana Cobena, mistrza gatunku thrillerów psychologicznych. Książka wciągnęła mnie w intrygującą historię zawiązaną wokół Mai Stern, byłej oficer sił specjalnych, która wraca do domu po tragicznym wydarzeniu w Iraku, była zamieszana w międzynarodowy skandal. Serial na podstawie książki od 1 stycznia 2024 jest dostępny na platformie Netflix.

Myślisz, że znasz prawdę. A prawda jest taka, że nie wiesz nic…

Pewnego dnia Maya oglądając nagranie z zamontowanej w swoim domu ukrytej kamery, odkrywa coś szokującego. Na nagraniu widzi swojego męża Joego bawiącego się z ich córeczką. Wszystko było w porządku, gdyby nie fakt, iż Joe, potomek rodu Burkettów, został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej, w dodatku na jej oczach. Trudno jej uwierzyć w to, co widzi, obawia się, że umysł może płatać jej figle po traumie, jaką przeżyła na misji, w dodatku nadal opłakując nagłą śmierć siostry. Opuściły ją ukochane osoby, a jedną z nich widzi na nagraniu. Czyżby Joe żył? Trudno jej wierzyć nawet samej sobie. Zaskoczona i zdeterminowana Maya postanawia odkryć prawdę i rozpoczyna własne śledztwo. Dostarcza jej ono nieprzyjemnych prawd o sobie i swoim mężu.

Śmierć idzie za tobą krok w krok.

Harlan Coben mistrzowsko manipuluje napięciem i zaskoczeniem, kreując atmosferę niepewności i intrygi. Książka jest pełna zwrotów akcji, a czytając, Autor wyprowadza nas nieustannie na manowce, zmuszając tym samym do zmieniania swoich podejrzeń i teorii na temat tego, co tak naprawdę się wydarzyło.

Żołnierz nie stoi na baczność dlatego, że to ładnie wygląda. Robi to dlatego, że albo dodaje mu to siły, albo, co równie ważne, czyni go silniejszym w oczach towarzyszy i wrogów.

Główna postać, Maya, jest dobrze wykreowaną bohaterką, która musi zmierzyć się z własnymi demonami i zrozumieć, kim naprawdę był jej mąż. Coben świetnie eksploruje psychologiczne aspekty postaci, dostarczając głębokiego wglądu w ich motywacje i uczucia.

Język użyty w powieści jest płynny i dynamiczny, co sprawia, że lektura jest zarówno emocjonująca, jak i przyjemna. Coben doskonale balansuje pomiędzy akcją a introspekcją, tworząc inteligentny thriller, który trzymał mnie w napięciu do samego końca. A samo zakończenie? Wbiło mnie dosłownie w fotel i wywołało emocje, o które nie podejrzewałabym książki z gatunku thriller.

„Już mnie nie oszukasz” to moim zdaniem kolejny sukces Harlana Cobena, (a muszę przyznać, że nie każda jego powieść skrada moje serce), który potwierdza jego zdolności do kreowania wciągających i zaskakujących historii. Muszę również nadmienić, iż zrobiłam podejście do obejrzenia serialu, i niestety nie przypadł mi do gustu. Powieść „Już mnie nie oszukasz” to doskonałe połączenie thrilleru psychologicznego z zagadką kryminalną, które z pewnością zadowoli fanów gatunku. Zachęcam do lektury.

Tytuł: Już mnie nie oszukasz
Tytuł oryginału: Fool me once
Autor: Harlan Coben
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 27-12-2023
Ilość stron: 384
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Robert Waliś
Cena okładkowa: 43,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

W cieniu Babiej Góry, Irena Małysa, zaczytanyksiazkoholik.pl

Irena Małysa, „W cieniu Babiej Góry”

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.


Gra w cykora, Szilard Rubin, zaczytanyksiazkoholik.pl

Literacki klejnot z 1963 roku – „Gra w cykora” powieść Szilárda Rubina

„Powieść Szilárda Rubina to obraz głębokiej, świadomej, a zarazem zaborczej i destrukcyjnej miłości dwojga ludzi w powojennej węgierskiej rzeczywistości. To świetnie napisana, niezwykła historia bezgranicznego cierpienia jednej z postaci – mężczyzny, narratora.”