Przestrzeni! Przestrzeni!

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona – „Przestrzeni! Przestrzeni!”


Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Dzisiaj mam dla Was niby coś starego, ale jednocześnie nowego „Przestrzeni! Przestrzeni!” autorstwa Harry’ego Harrisona. Autor ukazuje nam przyszłość, która może spotkać ludzkość, czyli przeludnienie opowiadając się wyraźnie za kontrolą urodzin i sprzeciwianiu się degradacji środowiska naturalnego. Nowy Jork, rok 1999, 35 mln ludzi. Przeludniony świat, który chyli się ku zagładzie. Przeludnienie widzimy tutaj w postaci brudnych dzieci, ludzi śpiących na klatkach schodowych, starców obrośniętych brudem, z patykowatymi rękami i obrzmiałymi brzuchami. Trudno było zdobyć gotówkę, a gotówka była jedyną rzeczą, która się liczyła. Ludzie musieli ciężko pracować, żeby przeżyć i bardzo często posuwali się do przestępstw, aby ją zdobyć. W mieście żyją miliony biedaków, którzy pozostają na garnuszku opieki społecznej, marząc jedynie o porządnym posiłku. Władze Nowego Jorku przypilnowały, by niezależnie od tego na ile ludzie są zdolni do pracy, pracy tej dla nich nie było. Biedni ludzie żyją w beznadziejnym świecie bez perspektyw, a ich kłopoty wynikają tylko z jednego – zbyt wielu ludzi. Czy poradzą sobie z przeludnieniem i tym do czego ono doprowadziło? Trudno nie zgodzić się z przesłaniem Harrisona. Kto bowiem chciałby przymierać głodem w niszczonym świecie, w zdewastowanej przyrodzie, zalany masą ludzi, bez możliwości, choć chwilowej intymności ? Książka bardzo wciąga i ciężko się od niej oderwać. Pozwala na wyrobienie sobie własnego zdania na temat tego, co się dzieje na naszej planecie.

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Chciałabym w najbliższym czasie obejrzeć film. Czy widzieliście go? Jak oceniacie ekranizację w stosunku do książki?Tytuł: Przestrzeni! Przestrzeni!
Tytuł oryginału: Make room! Make room!
Autor: Harry Harrison
Cykl: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 17-09-2019
Data 1. wydania: 1966
Ilość stron: 288
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Tamarynd - Żaneta Pawlik - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Ból skrywany pod maską uśmiechu – „Tamarynd”, Żaneta Pawlik

Bohaterką powieści jest Liliana Piechurska, która szczerze nie lubi swojego imienia i chce, aby zwracać się do niej Anka. Nie Ania, nie Anna, tylko Anka. Młoda kobieta wraca do kraju i chce rozpocząć wszystko od nowa. Rozpoczyna pracę w Centrum Psychiatrii jako pielęgniarka. Tam poznaje Jadwigę. Ich początki nie należały do prostych, ale z biegiem czasu kobiety się zżyły.


Kraina Niewidzialnego Dobra- Agnieszka Żukowska-zaczytanyksiazkhoolik.pl

„Kraina Niewidzialnego Dobra”, Agnieszka Żukowska

Udaj się do Krainy Niewidzialnego Dobra. Będzie to podróż pełna tajemnicy, piękna, magii i miłości. Tu odnajdziesz radość i odkryjesz prawdziwą moc swego serca. Poznaj bohaterów opowiadań Jasmena i buraczany kamień oraz Nataniel i tajemniczy słoń. Dziewczynka i chłopiec nie są szczęśliwymi dziećmi, lecz nie wiedzą, że tego, co najważniejsze, muszą szukać w samych sobie.