Przestrzeni! Przestrzeni!

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona – „Przestrzeni! Przestrzeni!”


Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Dzisiaj mam dla Was niby coś starego, ale jednocześnie nowego „Przestrzeni! Przestrzeni!” autorstwa Harry’ego Harrisona. Autor ukazuje nam przyszłość, która może spotkać ludzkość, czyli przeludnienie opowiadając się wyraźnie za kontrolą urodzin i sprzeciwianiu się degradacji środowiska naturalnego. Nowy Jork, rok 1999, 35 mln ludzi. Przeludniony świat, który chyli się ku zagładzie. Przeludnienie widzimy tutaj w postaci brudnych dzieci, ludzi śpiących na klatkach schodowych, starców obrośniętych brudem, z patykowatymi rękami i obrzmiałymi brzuchami. Trudno było zdobyć gotówkę, a gotówka była jedyną rzeczą, która się liczyła. Ludzie musieli ciężko pracować, żeby przeżyć i bardzo często posuwali się do przestępstw, aby ją zdobyć. W mieście żyją miliony biedaków, którzy pozostają na garnuszku opieki społecznej, marząc jedynie o porządnym posiłku. Władze Nowego Jorku przypilnowały, by niezależnie od tego na ile ludzie są zdolni do pracy, pracy tej dla nich nie było. Biedni ludzie żyją w beznadziejnym świecie bez perspektyw, a ich kłopoty wynikają tylko z jednego – zbyt wielu ludzi. Czy poradzą sobie z przeludnieniem i tym do czego ono doprowadziło? Trudno nie zgodzić się z przesłaniem Harrisona. Kto bowiem chciałby przymierać głodem w niszczonym świecie, w zdewastowanej przyrodzie, zalany masą ludzi, bez możliwości, choć chwilowej intymności ? Książka bardzo wciąga i ciężko się od niej oderwać. Pozwala na wyrobienie sobie własnego zdania na temat tego, co się dzieje na naszej planecie.

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Chciałabym w najbliższym czasie obejrzeć film. Czy widzieliście go? Jak oceniacie ekranizację w stosunku do książki?Tytuł: Przestrzeni! Przestrzeni!
Tytuł oryginału: Make room! Make room!
Autor: Harry Harrison
Cykl: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 17-09-2019
Data 1. wydania: 1966
Ilość stron: 288
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Umrzeć na swoich zasadach. Cała prawda o medycznie wspomaganej śmierci - dr Stefanie Green - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Umrzeć na swoich zasadach. Cała prawda o medycznie wspomaganej śmierci”, dr Stefanie Green

Wyjątkowe i pełne empatii wspomnienia kanadyjskiej lekarki, która jako jedna z pierwszych w swoim kraju zaczęła pomagać pacjentom u schyłku życia, chcącym poddać się procedurze medycznie wspomaganej śmierci.


Jedna kropla deszczu - Joanna Szarańska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jedna kropla deszczu”, Joanna Szarańska

Wyrusz w podróż pełną miłości! Berenika od dawna ją planowała. Miało być romantycznie, sielsko i sentymentalnie. Miało też być z mężem. Niestety życie pokrzyżowało plany i jej ukochany Janek odszedł. W dodatku córka postanowiła sprzedać ich rodzinny dom. Jedyne oparcie Berenika odnajduje we wnuczce. Ewa nie pozwala pogrążyć jej się w rozpaczy i wraz z babcią wyrusza w podróż do ważnych dla dziadków miejsc.