Przestrzeni! Przestrzeni!

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona – „Przestrzeni! Przestrzeni!”


Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Dzisiaj mam dla Was niby coś starego, ale jednocześnie nowego „Przestrzeni! Przestrzeni!” autorstwa Harry’ego Harrisona. Autor ukazuje nam przyszłość, która może spotkać ludzkość, czyli przeludnienie opowiadając się wyraźnie za kontrolą urodzin i sprzeciwianiu się degradacji środowiska naturalnego. Nowy Jork, rok 1999, 35 mln ludzi. Przeludniony świat, który chyli się ku zagładzie. Przeludnienie widzimy tutaj w postaci brudnych dzieci, ludzi śpiących na klatkach schodowych, starców obrośniętych brudem, z patykowatymi rękami i obrzmiałymi brzuchami. Trudno było zdobyć gotówkę, a gotówka była jedyną rzeczą, która się liczyła. Ludzie musieli ciężko pracować, żeby przeżyć i bardzo często posuwali się do przestępstw, aby ją zdobyć. W mieście żyją miliony biedaków, którzy pozostają na garnuszku opieki społecznej, marząc jedynie o porządnym posiłku. Władze Nowego Jorku przypilnowały, by niezależnie od tego na ile ludzie są zdolni do pracy, pracy tej dla nich nie było. Biedni ludzie żyją w beznadziejnym świecie bez perspektyw, a ich kłopoty wynikają tylko z jednego – zbyt wielu ludzi. Czy poradzą sobie z przeludnieniem i tym do czego ono doprowadziło? Trudno nie zgodzić się z przesłaniem Harrisona. Kto bowiem chciałby przymierać głodem w niszczonym świecie, w zdewastowanej przyrodzie, zalany masą ludzi, bez możliwości, choć chwilowej intymności ? Książka bardzo wciąga i ciężko się od niej oderwać. Pozwala na wyrobienie sobie własnego zdania na temat tego, co się dzieje na naszej planecie.

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Chciałabym w najbliższym czasie obejrzeć film. Czy widzieliście go? Jak oceniacie ekranizację w stosunku do książki?Tytuł: Przestrzeni! Przestrzeni!
Tytuł oryginału: Make room! Make room!
Autor: Harry Harrison
Cykl: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 17-09-2019
Data 1. wydania: 1966
Ilość stron: 288
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nowe rozdanie- Paweł Famus-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nowe rozdanie”, Paweł Famus

Do tej pory historie alternatywne dotyczące drugiej wojny światowej widziane oczami Polaków przedstawiane były jako heroiczna obrona, doskonałe wykorzystanie błędów przeciwnika i na końcu pomoc zachodnich aliantów. W tej powieści tak nie jest. Cykl zaczyna się na długo przed wybuchem wojny, lecz już wtedy ukierunkowany jest na najmniej opresyjny wariant wydarzeń przynoszący hańbę, ale i ratunek dla milionów obywateli, dorobku narodowego i samego terytorium polskiego.


W słońcu Kalifornii

W sam raz na letni wieczór – „W słońcu Kalifornii”

Ann z Nowego Jorku i Jeff z Kalifornii – dwoje młodych ludzi po trzydziestce ze sporym bagażem życiowych doświadczeń. Jak to w życiu bywa w momencie, kiedy chcemy odpocząć po minionej miłości, załapać równowagę, pojawia się niezapowiedzianie nowe uczucie. Ann racząc się z hotelowego pokoju w Los Angeles widokiem oceanu, postanawia przejść się po plaży i kontemplować swobodę i styl życia delfinów.