Przestrzeni! Przestrzeni!

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona – „Przestrzeni! Przestrzeni!”


Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Dzisiaj mam dla Was niby coś starego, ale jednocześnie nowego „Przestrzeni! Przestrzeni!” autorstwa Harry’ego Harrisona. Autor ukazuje nam przyszłość, która może spotkać ludzkość, czyli przeludnienie opowiadając się wyraźnie za kontrolą urodzin i sprzeciwianiu się degradacji środowiska naturalnego. Nowy Jork, rok 1999, 35 mln ludzi. Przeludniony świat, który chyli się ku zagładzie. Przeludnienie widzimy tutaj w postaci brudnych dzieci, ludzi śpiących na klatkach schodowych, starców obrośniętych brudem, z patykowatymi rękami i obrzmiałymi brzuchami. Trudno było zdobyć gotówkę, a gotówka była jedyną rzeczą, która się liczyła. Ludzie musieli ciężko pracować, żeby przeżyć i bardzo często posuwali się do przestępstw, aby ją zdobyć. W mieście żyją miliony biedaków, którzy pozostają na garnuszku opieki społecznej, marząc jedynie o porządnym posiłku. Władze Nowego Jorku przypilnowały, by niezależnie od tego na ile ludzie są zdolni do pracy, pracy tej dla nich nie było. Biedni ludzie żyją w beznadziejnym świecie bez perspektyw, a ich kłopoty wynikają tylko z jednego – zbyt wielu ludzi. Czy poradzą sobie z przeludnieniem i tym do czego ono doprowadziło? Trudno nie zgodzić się z przesłaniem Harrisona. Kto bowiem chciałby przymierać głodem w niszczonym świecie, w zdewastowanej przyrodzie, zalany masą ludzi, bez możliwości, choć chwilowej intymności ? Książka bardzo wciąga i ciężko się od niej oderwać. Pozwala na wyrobienie sobie własnego zdania na temat tego, co się dzieje na naszej planecie.

Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.

Chciałabym w najbliższym czasie obejrzeć film. Czy widzieliście go? Jak oceniacie ekranizację w stosunku do książki?Tytuł: Przestrzeni! Przestrzeni!
Tytuł oryginału: Make room! Make room!
Autor: Harry Harrison
Cykl: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 17-09-2019
Data 1. wydania: 1966
Ilość stron: 288
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Pony - R. J. Palacio - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pony”, R. J. Palacio

Nowa powieść dla młodzieży autorki bestsellerowego „Cudownego chłopaka”. Piękne wydanie w oprawie zintegrowanej z farbowanymi brzegami stron! Historia chłopca, który pragnie odnaleźć ojca w świecie pełnym magii, zjaw i duchów. Dwunastoletni Silas już wie, że nocą mogą się wydarzyć złe rzeczy. To właśnie po zmroku groźni jeźdźcy zabierają jego ojca i ruszają w nieznane. Chłopiec czuje, że nie może bezczynnie czekać, musi odszukać i uratować tatę. Jeszcze nie wie, w jaki sposób, ale wierzy, że mu się uda!


Zatruty ogród

Alex Marwood ze swoją najnowszą powieścią – „Zatruty ogród”

Poznajemy tutaj losy rodzeństwa: Romy, Ilo i Eden. Siostrzeńców naszej bohaterki Sarah. Dzieci zostały znalezione na farmie, gdzie dokonano masowego samobójstwa – 150 osób. Jak się okazało, była to sekta. Sarah nie mając pojęcia o wychowywaniu dzieci, postanawia wziąć ich pod swoją opiekę, aby nie mieć wyrzutów sumienia przed zmarłą siostrą.