Fatma. Moja arabska teściowa. Nadia Hamid, zaczytanyksiazkoholik.pl

Nadia Hamid ze swoją najnowszą pozycją „Fatma. Moja arabska teściowa”


„Czasem to kobieta jest największym wrogiem kobiety. Nadia Hamid autorka bestsellerów „Gorzka pomarańcza” i „Jarzmo przeszłości” powraca z kolejną powieścią o kulisach życia muzułmańskich kobiet.

„Fatma nie miała łatwego życia. Urodzona w latach czterdziestych w Libii, od wczesnego dzieciństwa była wychowywana na pokorną żonę i oddaną matkę. Kiedy na świecie pojawia się jej pierworodny syn, Muchtar, kobieta przelewa całą swoją miłość na chłopca, modląc się o pomyślną przyszłość i dobry ożenek dla niego. Wkrótce jednak okazuje się, że jej prośby nie zostały wysłuchane – Muchtar wyjeżdża bowiem na studia do Polski, miejsca uznawanego przez bogobojnych wyznawców Islamu za kraj ludzi niewiernych, i, co gorsza, sprowadza stamtąd młodą polską żonę wraz z ich małym synkiem. Dla obu kobiet będzie to początek koszmaru, w którym gorycz, rozczarowanie i wzajemne pretensje codziennie będą zatruwać im życie…”


Mąż był przecież od Boga, a więc winna jest kochać go bezkrytycznie i na zawsze.

Powieść to wspomnienia autorki. Pokazuje smutny obraz życia muzułmańskiej kobiety, która ma nie wiele do powiedzenia. Musi słuchać męża, akceptować jego kolejne żony, dzieci. Akceptować swój los. Do takiego życia jest przygotowywana, od kiedy tylko pojawia się na świecie. Niesubordynacja wobec męża? Religia pozwala ukarać za to kobietę. Po burzy zawsze świeci słońce – takie motto towarzyszy nie jednej kobiecie. Fatma, czyli teściowa Nadii, nie miała łatwego życia – z resztą jak zdecydowana większość muzułmańskich kobiet. Powieść czyta się szybko. Wciąga na tyle, że po skończeniu ostatniej strony ma się niedosyt. Lekkie i przyjemne pióro Nadii Hamid pozwala zatracić się w lekturze. Można przyczepić się do nieścisłości czy powtórzeń, które obniżają jakość powieści, a szkoda, bo jest to przyjemna lektura na wieczór, na oderwanie się od codzienności … Czytaliście wcześniejsze powieści Nadii Hamid? Co o nich sądzicie? Dla mnie był to debiut z tą pisarką. 



Tytuł: Fatma. Moja arabska teściowa
Autor: Nadia Hamid
Gatunek: wspomnienia, literatura piękna
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 01-03-2021
Ilość stron: 164
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 26,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nominacja Goodreads - najlepszy romans roku 2022 - „Delilah Green ma to gdzieś - Ashley Herring Blake - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nominacja Goodreads – najlepszy romans roku 2022 – „Delilah Green ma to gdzieś”, Ashley Herring Blake

„Delilah Green ma to gdzieś” autorstwa Ashley Herring Blake to poruszająca, pełna emocji i autentyczna opowieść o miłości, akceptacji siebie oraz odwadze podjęcia ryzyka. Ta queerowa komedia romantyczna


Obszar kosdgsdgsdgsdmpozycji 1

„Krwawe łzy”, Wojciech Wójcik

Mieszkańcy przygranicznych Długosielc w zrujnowanej stodole znajdują ciało mężczyzny z poderżniętym gardłem. Komisarz Paweł Łukasik rozpoznaje w nim ojca Wiktorii, swej byłej dziewczyny, która – z tajemniczych powodów – postanowiła od niego odejść. To duża sprawa jak na prowincjonalny posterunek, ale w końcu Łukasik to dawny as komendy głównej. A głównym podejrzanym jest jego śmiertelny wróg.