Susannah Cahalan - umysł w ogniu - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Medyczna podróż po zdrowie – „Umysł w ogniu”, Susannah Cahalan


Książka „Umysł w ogniu” jest to autobiograficzna opowieść Susannah Cahalan o jej własnym doświadczeniu z rzadką chorobą autoimmunologiczną, która wpłynęła na jej zdrowie psychiczne i fizyczne. Książka stała się bestsellerem i zdobyła duże uznanie za swoją autentyczność, emocjonalność i fascynujący opis walki z chorobą, której objawy zostały początkowo zinterpretowane jako zaburzenia psychiczne.

Susannah Cahalan będąc młodą i ambitną dziennikarką, nagle zaczyna doświadczać dziwnych objawów, takich jak utrata pamięci, dezorganizacja myśli, halucynacje i agresja. Jej stan zdrowia pogarsza się bardzo szybko, a lekarze nie są w stanie zdiagnozować jej choroby. Autorka traci kontrolę nad swoim umysłem i ciałem, a jej życie staje na głowie. Książka przedstawia jej walkę o diagnozę, leczenie i powrót do normalnego życia.

Mój problem był znacznie większy niż swędzenie przedramienia, choć wówczas nie miałam o tym pojęcia.

„Umysł w ogniu” to nie tylko historia choroby, ale także zapis naukowo-medycznej detektywistyki, gdy Susannah i jej bliscy próbują zrozumieć przyczyny jej niewłaściwego funkcjonowania umysłowego i fizycznego. Jest to interesująca, ale również przerażająca opowieść o walce z nieznaną chorobą, która atakuje mózg, zaburzając jego funkcjonowanie. Susannah opisuje swoje doświadczenia z ogromną szczerością i autentycznością, dzieląc się swoimi uczuciami, myślami i emocjami w trakcie trudnego okresu choroby. Jej narracja jest wciągająca i angażująca, odczuwamy jej frustrację, strach i desperację.

Moja fizyczna powolność oraz niezdarny sposób mówienia skojarzył się mojej kuzynce z pacjentami cierpiącymi na Parkinsona.

Jest to niesamowicie wzruszająca i inspirująca historia, która ukazuje siłę ludzkiego ducha, determinację i odwagę w obliczu trudności zdrowotnych. Autentyczność i szczerość, z jaką Susannah opisuje swoje doświadczenia, są poruszające i dają dużo do myślenia. „Umysł w ogniu” jest nie tylko opowieścią o chorobie, ale również o konsekwencjach, jakie choroba zsyła na chorą i jej bliskich. Książka porusza również ważne tematy związane z opieką zdrowotną, systemem medycznym, brakiem zrozumienia wobec chorób rzadkich oraz znaczeniem zdrowia psychicznego i fizycznego. Po przeczytaniu „Umysłu w ogniu” jestem pod wrażeniem odwagi, determinacji i siły ducha Susannah, która nie poddawała się w walce z chorobą. Książkę polecam gorąco każdemu, kto interesuje się literaturą biograficzną czy medyczną.

Tytuł: Umysł w ogniu
Tytuł oryginału: Brain on Fire: my month of madness
Autor: Susannah Cahalan
Gatunek: reportaż, literatura faktu
Wydawnictwo Filia
Data wydania: 2021
Ilość stron: 440
Oprawa: miekka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 42,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nim stracę to, co mi jeszcze pozostało - Klaudia Muniak - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nim stracę to, co mi jeszcze pozostało”, Klaudia Muniak

Znasz to uczucie, gdy jedno wydarzenie na zawsze zmienia całe twoje życie? Gdy najbardziej pragniesz cofnąć się w czasie i zmienić bieg historii? Londyn – wielokulturowe miasto pełne monumentalnych zabytków, kolorowych ogrodów botanicznych i urokliwych zakątków ukrytych wśród drapaczy chmur. Miejsce, w którym można zacząć wszystko od zera. Z tej możliwości postanawia skorzystać dwudziestoparoletnia Ula. Przeprowadzka i nowe znajomości brzmią jak idealny początek nowego życia.


Blog książkowy - Mapa i ciało. Niezwykłe podróże lekarza - Jonathan Reisman - zaczytanyksiazkoholik.pl

Podróż przez ciało i świat w książce pt. „Mapa i ciało. Niezwykłe podróże lekarza”

Książka bez wątpienia przyciąga uwagę każdego zainteresowanego medycyną, anatomią i tajemnicami ludzkiego ciała. Ta pełna wiedzy podróż przez niezwykłe aspekty anatomii człowieka zapewnia fascynujące spojrzenie na nasze wnętrze i odkrywa tajemnice, które zazwyczaj pozostają niewidoczne dla naszego zwykłego spojrzenia.