Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta - Sibeal Pounder - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Magiczna bożonarodzeniowa jazda z książką pt. „Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta”


„Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta” to najbardziej przebojowa książka świątecznego sezonu – błyskotliwa, inteligentna, napisana z sercem i z feministycznym zacięciem! Tak przestawia książkę Wydawca, co zatem ja o niej sądzę?

„Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta” przedstawia historię Blanche Claus. Blanche chce, abyśmy poznali jej opowieść, o aktach dobroci i wytrwałości. O tym, jak dwie dziewczynki zmieniły Boże Narodzenie.

Przed ponad stu laty żyła sobie dziewczynka o włosach białych jak śnieg, która z różnych powodów nienawidziła świąt Bożego Narodzenia. W momencie, kiedy poznajemy Blanche, jest małą, samotną dziewczynką mieszkającą w Londynie pod mostem. Owy most zwała swoim domem. Z okazji zbliżających się świąt każdy dokądś się spieszył, każdy tylko nie ona. Jej sposobem na nudę, było odliczanie sekund do końca dnia. Dziewczynka od początku życia nie miała prostego życia, rodzice umarli i z tego powodu tułała się po sierocińcach. Kiedy skończyła cztery lata, nie chciała już dłużej w nich być, do każdego, do którego została zabrana, uciekała. Nie było dla niej przeszkody, która by ją zatrzymała siłą w sierocińcu. To właśnie Boże Narodzenie przypominało jej o tym, że jest sama na tym świecie.

Wszystko zmienia się, gdy w wigilijny wieczór spotyka staruszkę, która obdarowuje ją magiczną, czerwoną bombką z tańczącą w jej wnętrzu choinką. Spacerując sobie dalej ulicami Londynu, natrafiła na samotnie stojącego konia. Okryła konia workiem, aby nie było mu zimno, nadała imię Rudy i obiecała mu, że nigdy go nie opuści. Podczas gdy mieszkańcy Londynu zasiadali do wigilijnych stołów, spotkała równie samotną dziewczynkę, jak ona, Rinki. Rinki w przeciwieństwie do Blanche kochała święta i bułeczki z bakaliami. Rano nie miała jeszcze nic, a teraz ma przyjaciółkę, konia i magiczną bombkę.

Jak potoczą się losy dziewczynek? Co takiego się wydarzy, że dziewczynki odmieniły oblicze świąt?

„Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta” to opowieść dla całej rodziny. Jest to opowieść pokazująca odważne dziewczynki, które nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać, wykazują się wielką odwagą, walczą z przeciwnościami losu i są dla siebie prawdziwymi przyjaciółkami. Nie przejmują się tym, że czegoś dziewczynkom nie wypada robić, że coś jest dozwolone tylko dla chłopców. Książka porusza ważne tematy dotyczące np. wykluczenia, zdrady, krzywdy, jaką potrafią zrobić słowa. Dziewczynki za cel postanowiły sobie, że odmienią Boże Narodzenie. Na czym ma to dokładnie polegać? Jak poradzą sobie z przeszkodami, które staną na ich drodze? Zachęcam do przeczytania historii Blanche Claus i Rinki a przekonacie się, co te niezwykłe dziewczynki wymyśliły.

Tytuł: Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta
Tytuł oryginału: TINSEL: The Girls Who Invented Christmas
Autor: Sibeal Pounder
Gatunek: literatura dziecięca i młodzieżowa
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 09-11-2022
Ilość stron: 304
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska


Dodaj komentarz


Czytaj także

Naczelne z Park Avenue

„Naczelne z Park Avenue”, Wednesday Martin

Okładka „Naczelne z Park Avenue” zapowiada zwykłą pisaninę, a dostajemy lekki i zabawny opis rytuału wejścia i aklimatyzacji do zamożnej społeczności napisany z naukowej perspektywy. Autorka, a zarazem antropolożka wykorzystała swoje wykształcenie i wiedzę dla przekucia doświadczenia związanego z przeprowadzką wraz z rodziną na górny Manhattan w zbiór reguł obowiązujących w tej wysoce zhierarchizowanej i zamkniętej grupie.


Witold Bunikiewicz, żywoty diabłów polskich, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania”, Witold Bunikiewicz

Gdzie w kraju nad Wisłą znajdują się wrota do piekieł? Jakie sposoby wymyślano, aby pokonać diabła Borutę? Do czego zdolny był najsłynniejszy spośród polskich czartów – Rokita? Z czego tak naprawdę słynął Fugas? Nie zabrakło tu również historii z udziałem samego Lucyfera, czy też znanego z klasyki literatury Mefista.