Dająca do myślenia – „Siła wieku”, Carl Honoré
Szczęśliwe życie w epoce długowieczności. „Siła wieku”,Carl Honoré.
„Siła wieku”, autorstwa Carl’a Honore. Przyznam się bez bicia, że bardzo zaintrygowała mnie jej okładka – taki babciny czy dziadkowy kapeć. Autor w książce chce zwrócić naszą uwagę na starszych ludzi, starość – co dla większości osób jest strachem, obawą …. W książce przeczytamy, dlaczego budzi w nas lęk perspektywa własnej starości. Młody znaczy lepszy. Dlaczego trwamy w przekonaniu, że starość to przekleństwo, tracimy swoją atrakcyjność, radość, energię, jesteśmy coraz słabsi, coraz mniej zdrowi, coraz trudniej nas kochać czy coraz mniejszy z nas pożytek.
Na szczęście takie postrzeganie się zmienia, staramy się dbać o zdrowie, swój wygląd inwestując w zabiegi kosmetyczne czy masaże, uprawiać sport. Należy jednak mieć z tym umiar, gdyż to, co w wieku 30+ czy 40+ ma zadziałać na nasze lepsze samopoczucie i wygląd, to nie koniecznie sprawdzi się w wieku nastoletnim, gdzie coraz więcej nastolatków poddaje się różnym zabiegom, nawet botoksowi.
Musimy starać się odrzucać stereotypy i może się okazać, że życie po trzydziestce, czterdziestce, pięćdziesiątce … może nie okazać się takie złe. Należy poszerzać granice tego, co jesteśmy w stanie osiągnąć w dojrzałym wieku. Nie brakuje przykładów osób, które w wieku np. 50 lat przebiegają maratony, czy 101-letni weteran wojenny skacze ze spadochronem z wysokości 4,5 km. Nie da się uniknąć starzenia … dowiedli tego naukowcy i nie ma od starości ucieczki. Dlaczego na Wschodzie ludzie witają starość z otwartymi ramionami a na Zachodzi się jej boją? W Japonii Dzień Szacunku Dla Starszych jest świętem narodowym.
„Dawniej projektowanie aut dla starszych kierowców było trudnym zadaniem. Młodzi inżynierowie nie mieli pojęcia, jak zapina się pasy, gdy człowiek ma zesztywniałe stawy. Ani jak to jest wysiadać zza kierownicy, kiedy ma się zaburzony zmysł równowagi. Nigdy też sami nie musieli słabnącym wzrokiem odczytywać wskaźników na desce rozdzielczej. Ani manewrować pokrętłami za pomocą palców wykręconych artretyzmem.”
Na początku lat dwudziestych Nissan, japoński producent samochodów wymyślił kombinezon stymulujący fizyczne ograniczenia starszego ciała. Kombinezon dodaje ok. 30 lat i otwiera oczy na wiele problemów, nie tylko te związane z produkcją samochodów.
Wielu sportowców w kwiecie wieku osiąga znacznie lepsze wyniki niż 10, czy 20 lat temu. Po trzydziestce osiągamy maksimum swoich możliwości fizycznych. Siwieją włosy, spada forma, skóra pokrywa się zmarszczkami, stawy sztywnieją …
„Z wiekiem wszystko przebiega wolniej, wyjątkiem jest odkładanie się lodów i słodyczy na biodrach”
Obecnie długość życia wynosi średnio 71,4 lat, w krajach rozwiniętych to ponad 80 lat. W latach 1900 wynosiła ona jedynie 32 lata. Obywatele Japońscy, którzy dożywali 100 lat, otrzymywali od Państwa sakazuki, czyli srebrną czarkę na sake. Niestety, ten zwyczaj został porzucony w roku 2015 z prostego powodu, jest dziś w Japonii zbyt dużo stulatków.
„To nieprawda, że przestajemy się zakochiwać,
gdy się starzejemy – starzejemy się,
kiedy przestajemy się zakochiwać.”
Johnny Welsh
Książka daje nam porządnego kopa i mnóstwo refleksji nad naszym życiem. Większość z nas ma obawy co do starości – może, zamiast się tym zadręczać warto robić wszystko, aby to, co nieuniknione było dla nas proste i przyjemne.
Tytuł: Siła wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności
Tytuł oryginału: Bolder. Making the most of our longer lives
Autor: Carl Honoré
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Data wydania: 11-03-2020
Ilość stron: 280
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 44,00 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także
8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), okres, w którym książnice wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń:
„Zaklętym w górski kamień”, Krystyna Palmowska
Krystynie Palmowskiej udało się dotrzeć do ogromnej ilości źródeł, opisujących te sytuacje, i przytoczyć je w swojej analizie. Czytając kolejne opisy, dochodzimy do wniosku, że często przyczyną późniejszych dramatów są drobne błędy lub zaniechania, które później sumują się w tragiczne skutki.