Klucz Sary - Tatiana De Rosnay - zaczytanyksiazkoholik.pl

Książka, która zapada w pamięć – „Klucz Sary”


Francuska odpowiedź na „Listę Schindlera” i „Wybór Zofii”. „Klucz Sary” to powieść, która została przetłumaczona na wiele języków, a wysokość nakładów czyni z niej niekwestionowany bestseller. W jej ekranizacji jedną z głównych ról zagrała Kristin Scott Thomas.

„Klucz Sary” to poruszająca i wzruszająca powieść autorstwa Tatiany de Rosnay. Książka opowiada historię dwóch kobiet: Sary i Julii, których losy są ze sobą powiązane, mimo że dzieli je ponad pół wieku.

Historia rozpoczyna się od wydarzeń mających miejsce w Paryżu w lipcu 1942 roku, kiedy to tysiące Żydów zostają aresztowani i przetransportowani do obozów koncentracyjnych. Sara, dziesięcioletnia żydowska dziewczynka, zostaje wraz z rodzicami schwytana przez francuską policję i przetransportowana do Vel’ d’Hiv. Chcąc uratować swojego braciszka, postanawia ukryć go w szafie w tajnym schowku. Vel’ d’Hiv to stadion sportowy, który został przekształcony w obóz dla Żydów i całymi dniami trzymano tam w okropnych warunkach tysiące żydowskich rodzin. Większość przetrzymywanych tam dzieci była Francuzami, urodzonymi we Francji, nie miało to jednak wówczas znaczenia. Francja do obozów śmierci zesłała blisko osiemdziesiąt tysięcy osób. Sara została oddzielona od rodziców i wysłana do obozu koncentracyjnego, w którym zginęły setki dzieci.

Julia Jarmond, główna bohaterka współczesnej części powieści, jest amerykańską dziennikarką, która mieszka w Paryżu wraz z mężem i córką. W 2002 roku podejmuje się napisania artykułu o masowym aresztowaniu Żydów w Paryżu. W czasie swoich badań odkrywa, że jej mąż i teście mają związek z rodziną Sary. W miarę jak Julia odkrywa coraz więcej szczegółów o historii dziewczynki, odkrywa również mroczne tajemnice rodziny swojego męża, które nią wstrząsają.

Tatiana De Rosnay świetnie połączyła historię dwóch kobiet, oddając głos tym, którzy zostali skrzywdzeni w czasie wojny, oraz tym, którzy starają się odkryć prawdę o przeszłości. Książka porusza tematy związane z wojną, pamięcią, rodziną i tożsamością. Autorka po mistrzowsku pokazała determinację dziesięcioletniej dziewczynki. Jest to opowieść o traumie, utracie i bólu, ale także o nadziei i odkrywaniu, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Powieść „Klucz Sary” wciągnęła mnie od pierwszej strony i nie pozwoliła mi oderwać się do samego końca. De Rosnay tworzy realistyczne i żywe postacie, których historie są pełne emocji i autentycznych uczuć. Książka jest napisana w sposób lekki i przystępny, ale jednocześnie prowokujący do refleksji i zadawania sobie trudnych pytań. „Klucz Sary” to poruszająca powieść, która z pewnością zostanie w mojej pamięci na długo po jej przeczytaniu. Polecam ją wszystkim, którzy interesują się historią i szukają wzruszającej opowieści o miłości, rodzinie i nadziei.

Tytuł: Klucz Sary
Tytuł oryginału: Sarah’s Key / Elle S’appelait Sarah
Autor: Tatiana De Rosnay
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 08-03-2023
Data 1. wyd. pol.: 2007
Ilość stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe - Louis Bayard -z aqczytanyksiazkoholik.pl

Emerytowany detektyw i młody kadet – „Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe”

Książka opowiada historię detektywa, Augustusa Landora, który prowadzi śledztwo w sprawie serii morderstw dokonanych na terenie akademii wojskowej West Point w 1830 roku. Morderstwo to jedno a wykrojone serca ze zwłok to drugie.


Bękart - Ida Jessen - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bękart”, Ida Jessen

„Bękart” to opowieść o walce ludzi z siłami natury, o wielkich marzeniach i jeszcze większych poświęceniach. Jutlandia, rok 1754. Na bezludnym wrzosowisku osiedla się kapitan Ludwig von Kahlen. Zamierza udowodnić, że te pustkowia można ujarzmić i nadadzą się pod uprawę. Jednak bezwzględny właściciel ziemski – Schinkel – twierdzi, że są one jego własnością i nie szczędzi środków, by tego dowieść. Pewnego dnia na te dzikie tereny przybywa również tajemnicza Ann Barbara. Rozpoczyna się burzliwa i dramatyczna historia o zemście, miłości, zatraceniu