Krzyż Ameryki

„Krzyż Ameryki. Dziennik z pieszej drogi przez kontynent” – Lubię to!


O drogowskazach o wędrówce w poszukiwaniu sensu i celu życia.

Dzisiaj nadszedł czas na książkę, o której wspominałam Wam w poniedziałek, czyli „Krzyż Ameryki. Dziennik z pieszej drogi przez kontynent”, autorstwa Romana Zięby. Krzyż jest dla chrześcijan symbolem spotkania dwóch rzeczywistości. Książka przedstawia nam pieszą pielgrzymkę trwającą 190 dni przez Amerykę Północną. Autor oraz jego przyjaciel Wojtek odbyli po trasie, które w połączeniu na mapie dały znak krzyża.

„Dwie belki Krzyża Ameryki rozciągają się nad całym kontynentem Ameryki Północnej: od San Francisco na zachodzie po Nowy Jork na wschodzie i od kanadyjskiego Edmonton na północy po stolicę Meksyku na południu. Krzyż złożony z dwóch pieszych szlaków będzie osadzony w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, Patronki Obu Ameryk.”

Chodzenie z punktu widzenia ekonomii jest bezużyteczne i jałowe. To stracony czas. Ale wędrowiec tak nie myśli, wędrowiec ma wówczas czas na rozmyślanie, w spokoju, nic mu nie zagłusza myśli. Lista niezbędnych rzeczy na wyprawę obejmowała aż 78 pozycji, m.in. aparat filtrujący wodę, panele solarne do ładowania komórek czy specjalna pompka do odsysania jadu po ukąszeniu węża. Kiedy mieli już rozpocząć podróż, pojawiły się informacje, że w Mexico City, z którego mieli wyruszyć nasiliły się ataki terrorystyczne. Nie poddali się. Ruszyli w drogę. Jak przebiegała droga? Czy znajdowali się ludzie dobrego serca, którzy wspierali finansowo pielgrzymkę? W Lockeford nasz wędrowca wszedł przez uchyloną bramę na teren kościoła. Zjawiła się policja. Ameryka to nie Polska, od razu się zjawiają. Jak zareagowali na „intruza” ? Wiele osób brało naszego bohatera za bezdomnego z uwagi na pchany wózek z całym ekwipunkiem. Na czym polegały zielone rekolekcje?

Książkę polecam każdemu, kto lubi pozycje związane z podróżami – pieszymi. Z opowieściami co w trakcie drogi spotyka naszego bohatera, jak sobie radzi w trudnych sytuacjach, bo zmęczenie drogą to uwierzcie mi najmniejszy problem. Książka jest wzbogacona o fotografie. Uwielbiam coś takiego w książkach, gdyż można na chwilę się zatrzymać i jeszcze bardziej przeanalizować przeczytaną historię, z tym, co się widzi na zdjęciach. Mamy wówczas dowód na to, że ta historia wydarzyła się na prawdę.


Tytuł: Krzyż Ameryki. Dziennik z pieszej drogi przez kontynent
Autor: Roman Zięba
Wydawnictwo: SUMUS
Data wydania: 01-09-2019
Ilość stron: 588
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Sarah Dessen BIO, zaczytanyksiazkoholik.pl

Sarah Dessen

Sarah Dessen jest autorką ośmiu książek dla młodzieży, które cieszą się dużą popularnością. Przez wiele tygodni utrzymywały się na liście bestsellerów New York Timesa. Dessen analizuje wewnętrzne i zewnętrze życie swoich bohaterów, ukazując ich wady, człowieczeństwo, walkę i sukcesy na drodze do rozwoju. To literatura młodzieżowa w najlepszym wydaniu.


Blog książkowy - Stażysta - tom 2 - Marcin Kowal - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nadzieja na zmianę – „Stażysta”, tom 2, Marcin Kowal

„Stażysta”, tom 2, to kontynuacja fascynującej opowieści, która skupia się na dalszych losach Darwina i jego towarzyszy. Autor, Marcin Kowal, wciąga czytelnika w świat pełen przygód, tajemnic i emocji. Bohaterowie, zarówno ci znani z pierwszej części, jak i nowi, są dobrze wykreowani i rozwijają się w ciekawy sposób. To opowieść o przyjaźni, sile rodziny i walce ze swoimi wewnętrznymi demonami.