Blog książkowy - W krzywym zwierciadle - Pralka - Mark Arturro - zaczytanyksiazkoholik.pl

W krzywym zwierciadle – „Pralka”, Mark Arturro


„Pralka” to komedia autorstwa Marka Arturro, w której Autor zaprasza nas, czytelników w podróż do sutereny, gdzie spotkamy krąg postaci, których życie toczy się na marginesie społecznym. Ta książka to krzywe zwierciadło rzeczywistości, w którym prosta prawda ma więcej wartości niż wygłaszane mądrości podczas poważnych rozmów.

Suterena, której wiele osób raczej unika, staje się tu miejscem spotkań inteligentnych, pomysłowych jednostek. Mimo niezbyt zachęcających warunków, wesołe towarzystwo i ciekawe rozmowy są gwarantowane. Arturro przekonuje nas, że warto spojrzeć za zwykłe fasady, bo tam często kryją się niespodzianki.

Wiesz, że drzwi nasze otwarte,
Przez co i z farby odarte.

Gospodarza tego niezwykłego świata nie należy obrażać, a wchodząc do sutereny, warto zaopatrzyć się w butelkę alkoholu, który może być kluczem do otwarcia się na nowe doświadczenia i ludzi. Wreszcie, mówiąc o polskości, warto wiedzieć, że wspólne picie potrafi z łatwością rozwiązać języki i prowadzić do fascynujących rozmów o życiu i wpadania na specyficzne pomysły.

Wszelako dzięki mej babie,
Wciąż mi kracze: nie chlaj, drabie!
Wkurwiony z chaty się zmyłem,
Do dziś się nie pojawiłem.

„Pralka” to druga moja literacka przygoda z twórczością Marka Arturro, wcześniejsza to „Jasnowidz i czarownica”. Książka jest rozpisana jak sztuka w teatrze, posiada akty, w których Autor opisuje nam dokładnie, jak wygląda pomieszczenie, w którym toczy się któraś ze scen. Następnie przedstawia nam sceny i bohaterów, którzy prowadzą ze sobą bardziej lub mnie żywą rozmowę, często rozśmieszając przy tym. Autor zadbał również o rymy. Czytając „Pralkę”, czułam się, jakbym czytała po trosze lekturę szkolną, ale tylko ze względu na przedstawioną formę książki. A co oznacza tytuł książki i jakie ma zadanie w książce? O tym przekonacie się, czytając tę króciutką lekturę. „Pralka” to nie tylko opowieść o społecznych marginesach, ale także o tym, że warto spojrzeć za pozornie szary świat, bo tam ukrywa się bogactwo ludzkich historii i doświadczeń. Ta książka to niezwykła podróż po ludzkiej psychice, wypełniona humorem, refleksją i prawdą, która często pojawia się w najmniej spodziewanych miejscach.

Robotnicy chcieli zmiany,
To i macie to, co mamy.

Tytuł: Pralka
Autor: Mark Arturro
Gatunek: dramat: komedia
Wydawnictwo AlterNatywne
Data wydania: 13-12-2023
Ilość stron: 58
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 20,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Morderstwo na szlaku - Jenny Blackhurst - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Myślałam, że się rozczaruję, niesłusznie – „Morderstwo na szlaku”, Jenny Blackhurst

Akcja powieści rozgrywa się dwuczasowo. Przeplatają się ze sobą lata: 2019/2000 oraz 1999. W roku 1999 dowiadujemy się o tym, co wydarzyło się pewnego lata na urokliwym szlaku turystycznym, na którym zaginęła młoda turystka. Maisie jedna z turystek widziała prawdopodobnie morderstwo i tym samym staje się świadkiem. Mimo iż ciała nie znaleziono, za sprawą jej zeznań zostaje


Noelle Salazar, "Dziewczyny w przestworzach"

Noelle Salazar, „Dziewczyny w przestworzach”

Zdumiewająca historia pilotek Kobiecych Sił Powietrznych, których odwaga podczas II wojny światowej zmieniła zwyczajne kobiety w niezwykłe bohaterki. „Dziewczyny w przestworzach” rzucają światło na mało znany kawałek historii. To portret nieustraszonych kobiet i opowieść o miłości i przyjaźni napisana tak, że poczujemy wiatr we włosach i słone łzy na policzkach.