Dziwka, Łukasz Mularski, zaczytanyksiazkoholik.pl

Kontrowersyjnie – „Dziwka”, Łukasz Mularski


Łukasz Mularski w swojej książce mogłoby się po tytule wydawać, że przedstawi nam najstarszych zawód świata. Czego się z niej dowiemy?

Łukasz Mularski swoją opowieść prowadzi oczami młodego, rozpoczynającego tyle, co dorosłe życie mężczyzny, który otrzymał pracę jako barman w klubie nocnym. Chłopak odpowiada o funkcjonowaniu tego przybytku. O morzu wypitego alkoholu oraz używkach. Poznajemy bliżej jego znajomych z pracy, tego, jak wywiązuje się ze swoich obowiązków, jacy goście przybywają do … burdelu, aby m.in. skorzystać z „towarzystwa” dziewczyn.

Dla niego to wszystko to nowość. Wcześniej obracał się w zupełnie innym towarzystwie. Poznaje życie nocne. To, w czym nie jest świeżakiem to używki. Szybko zakolegował się z chłopakiem, z którym mógł wciągnąć czy zapalić co nieco.

Przyciemnione wnętrza, dźwięk lejącego się alkoholu i gęsty zapach intymności unoszący się w powietrzu, ogarniający nabuzowane zmysły

Dzięki ciekawej narracji widzimy to, o czym chłopak nam opowiada. On pracuje na barze, piętro wyżej dziewczyny wywiązują się ze swoich obowiązków. Często schodzą do niego, aby porozmawiać i napić się czegoś mocniejszego. Polubił swoje obowiązki, pieniądze nie są dla niego najważniejsze, nie liczy się dla niego to, jakim jeździ samochodem. Wyznaje inne wartości w życiu.

Nie uważał się za przystojniaka, ale ma to coś, co przyciąga dziewczyny. Nie tracąc nic, co mu szkodzi pójść z którąś do łóżka. Czy któraś z dziewczyn pracujących w klubie zawróci mu na tyle w głowie, aby porzucił swoje dotychczasowe postanowienia?

Na przestrzeni dziejów występowanie zjawiska prostytucji poświadczone jest w tekstach wszystkich głównych systemów cywilizacyjno-kulturowych, m.in.: Chin, Japonii, Indii, Starożytnego Bliskiego Wschodu (np. Babilonii, Mezopotamii, Starożytnego Egiptu), starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. O nierządzie mówi także Biblia.

Autor na 113 stronach książki zawarł całkiem ciekawe opowiadanie. Mimo iż tytuł wręcz krzyczy, że będzie to opowieść o dziwce, to tak do końca nią nie jest. Owszem, poznajemy dziewczyny pracujące w tym zawodzie, ale oczami naszego bohatera, narratora. Co skłania kobiety to takiej pracy? Pewnie odpowiedzi jest tyle ile dziewczyn. Jedne mają długi i muszą je spłacić, inne nie widzą siebie w innym zawodzie, nawet mąż nie przeszkadza w tym, aby pracować jako prostytutka. Z nazwy mogłoby się wydawać, że jest to dość kontrowersyjna powieść, może troszeczkę. W niedługim czasie jest to u mnie kolejna dość odważa lektura. Nie dajmy się zwieść tytułowi i bądźmy otwarci na nowości.



Tytuł: Dziwka
Autor: Łukasz Mularski
Wydawnictwo: Nowoczesne
Data wydania: 05-03-2020
Ilość stron: 120
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 24,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Zanim cie zobaczę, Emily Houghton, zaczytanyksiazkoholik.pl

Głęboko poruszająca – „Zanim Cię zobaczę”, Emily Houghton

„Alfie Mack od miesięcy przebywa w szpitalu, gdzie dochodzi do siebie po ciężkim wypadku. Przyjęcie na oddział nowej pacjentki, Alice, to najciekawsze, co wydarzyło się w jego życiu od wieków. Choć Alice zajmuje łóżko obok niego i Alfie robi wszystko, by się z nią zaprzyjaźnić, będzie musiał wykazać się cierpliwością i wytrwałością, żeby wreszcie poznali się twarzą w twarz.


Instagram Bez filtra, Sarah Frier, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Instagram Bez filtra”, Sarah Frier

W 2010 roku Kevin Systrom i Mike Krieger uruchomili fotograficzny serwis społecznościowy połączony z prostą aplikacją mobilną. W krótkim czasie Instagram stał się niezwykle popularny, również za sprawą celebrytów udostępniających na tej platformie mniej lub bardziej prywatne zdjęcia i filmy. Po niecałych dwóch latach firmę, w której zatrudniano wówczas zaledwie trzynaście osób, kupił Facebook, płacąc legendarną sumę miliarda dolarów.