
Kontrowersyjnie – „Dziwka”, Łukasz Mularski
Łukasz Mularski w swojej książce mogłoby się po tytule wydawać, że przedstawi nam najstarszych zawód świata. Czego się z niej dowiemy?
Łukasz Mularski swoją opowieść prowadzi oczami młodego, rozpoczynającego tyle, co dorosłe życie mężczyzny, który otrzymał pracę jako barman w klubie nocnym. Chłopak odpowiada o funkcjonowaniu tego przybytku. O morzu wypitego alkoholu oraz używkach. Poznajemy bliżej jego znajomych z pracy, tego, jak wywiązuje się ze swoich obowiązków, jacy goście przybywają do … burdelu, aby m.in. skorzystać z „towarzystwa” dziewczyn.
Dla niego to wszystko to nowość. Wcześniej obracał się w zupełnie innym towarzystwie. Poznaje życie nocne. To, w czym nie jest świeżakiem to używki. Szybko zakolegował się z chłopakiem, z którym mógł wciągnąć czy zapalić co nieco.
Przyciemnione wnętrza, dźwięk lejącego się alkoholu i gęsty zapach intymności unoszący się w powietrzu, ogarniający nabuzowane zmysły
Dzięki ciekawej narracji widzimy to, o czym chłopak nam opowiada. On pracuje na barze, piętro wyżej dziewczyny wywiązują się ze swoich obowiązków. Często schodzą do niego, aby porozmawiać i napić się czegoś mocniejszego. Polubił swoje obowiązki, pieniądze nie są dla niego najważniejsze, nie liczy się dla niego to, jakim jeździ samochodem. Wyznaje inne wartości w życiu.
Nie uważał się za przystojniaka, ale ma to coś, co przyciąga dziewczyny. Nie tracąc nic, co mu szkodzi pójść z którąś do łóżka. Czy któraś z dziewczyn pracujących w klubie zawróci mu na tyle w głowie, aby porzucił swoje dotychczasowe postanowienia?
Na przestrzeni dziejów występowanie zjawiska prostytucji poświadczone jest w tekstach wszystkich głównych systemów cywilizacyjno-kulturowych, m.in.: Chin, Japonii, Indii, Starożytnego Bliskiego Wschodu (np. Babilonii, Mezopotamii, Starożytnego Egiptu), starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. O nierządzie mówi także Biblia.
Autor na 113 stronach książki zawarł całkiem ciekawe opowiadanie. Mimo iż tytuł wręcz krzyczy, że będzie to opowieść o dziwce, to tak do końca nią nie jest. Owszem, poznajemy dziewczyny pracujące w tym zawodzie, ale oczami naszego bohatera, narratora. Co skłania kobiety to takiej pracy? Pewnie odpowiedzi jest tyle ile dziewczyn. Jedne mają długi i muszą je spłacić, inne nie widzą siebie w innym zawodzie, nawet mąż nie przeszkadza w tym, aby pracować jako prostytutka. Z nazwy mogłoby się wydawać, że jest to dość kontrowersyjna powieść, może troszeczkę. W niedługim czasie jest to u mnie kolejna dość odważa lektura. Nie dajmy się zwieść tytułowi i bądźmy otwarci na nowości.
Tytuł: Dziwka
Autor: Łukasz Mularski
Wydawnictwo: Nowoczesne
Data wydania: 05-03-2020
Ilość stron: 120
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 24,99 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także

Podsumowanie czytelnicze – styczeń 2021
Mogłoby się wydawać, że kilka dni temu publikowałam podsumowanie grudnia a mamy już 1 lutego! W artykule znajdziecie spis przeczytanych i zrecenzowanych w styczniu książek. Czy któraś ze styczniowych pozycji wpadła Wam szczególnie w oko?

John F. Love, „Imperium Big Maca. Dzieje korporacji McDonald’s”
Zapewne mało kto wie, ale to właśnie Polak Ted S. Przybyła założył pierwszy punkt, w którym serwowano burgera z frytkami. Miało to miejsce w 1937 r. w centrum Chicago. Niestety biznes nie przetrwał próby czasu. Mogłoby się wydawać, że Amerykanów nie interesowały wówczas hamburgery ale lata później okazało się, że bez nich nie tylko Amerykanie nie mogą żyć