Co mówią zwłoki

Kolejna niezapomniana lektura – „Co mówią zwłoki” Sue Black


Co powiedzą innym twoje zwłoki, kiedy ciebie już nie będzie?

Chwaliłam Wam się jakiś czas temu, że byłam w trakcie czytania książki „Co mówią zwłoki”, powieści antropologa sądowego. Autorką jest Sue Black, która jest profesorem anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee. Jeśli ktoś ma słabe nerwy, lepiej niech po nią nie sięga … oprócz ciekawych faktów dotyczących naszego organizmu są w niej przedstawione również dość, żeby nie nazwać tego makabryczne momenty. Książka jak dla mnie przyjemna w odbiorze, ale ja akurat mam wysoki „próg bólowy” na tego typu literaturę. Patologia sądowa zajmuje się przyczyną i sposobem śmierci a antropologia sądowa na odtworzeniu przebiegu życia zmarłego. Zadaniem antropologa sądowego jest przede wszystkim ustalenie, kim zmarły był za życia. Kobietą czy mężczyzną? Czy była to osoba wysoka, czy niska? Stara czy młoda? Rasy białej czy czarnej? Czy na szkielecie widać jakiekolwiek ślady urazów, chorób … Nie wiem, czy wiecie, ale najdłużej żyjącą osobą na świecie (której wiek udało się potwierdzić) była Francuzka Jeanne Calment, która żyła 122 lata i 164 dni i umarła w 1997 roku. Jak zmienia się długość życia na przełomie lat? Czym to jest podyktowane?

Najdłużej żyjącą osobą na świecie była Francuzka Jeanne Calment, która żyła 122 lata i 164 dni i umarła w 1997 roku.

Autorka przytacza nam informacje dotyczącego tego, skąd w latach jej nauki na studiach pochodziły szkielety używane w celach naukowych – z Indii. W 1985 r. rząd indyjski zakazał eksportu ludzkich szczątków. W Wielkiej Brytanii czy w Polsce nie ma zgody na handlowanie żadnymi częściami ciała. Ile mamy mięśni? Nerwów? Czy stawów? W każdej minucie w naszych ciałach umiera 300 milionów komórek, 5 milionów na sekundę. Komórki skóry istnieją zaledwie dwa do trzech tygodni, a krwinki czerwone trzy do czterech miesięcy. W wątrobie wymiana wszystkich komórek zajmuje rok a szkieletowi niemal 15 lat. Kto z nas nie uderzył małym palcem u stopy np. o szafkę. Informacja o tym zdarzeniu będzie wędrowała do mózgu dość długo, dzięki czemu będziemy mieć ułamek sekundy spokoju, zanim poczujemy ból. Jeśli mamy ok. 180 cm wzrostu to nasze neurony tworzące ten szlak mogą mieć blisko 210 cm. Czy są i o czym mówią fazy zmian pośmiertnych – mamy ich siedem. Jak wyglądają pogrzeby w różnych częściach świata? Na jakie pomysły związane z prochami zmarłych wpadają Brytyjczycy? W jakich Państwa wspomagane jest legalne samobójstwo, czy dobrowolna eutanazja? Szczerze nie miałam pojęcia, że jest to aż tyle krajów. Można przyjąć, że nasz „czas życia”, czy raczej „czas po śmierci”, obejmuje nie więcej niż cztery pokolenia. Jak wygląda praca antropologa podczas katastrofy, np. samolotowej czy tsunami? Jak wygląda wówczas identyfikacja zwłok?

W każdej minucie w naszych ciałach umiera 300 milionów komórek, 5 milionów na sekundę.

Życie to światło, dobro i radość; śmierć to ciemność, zło i smutek. Dobro i zło, nagroda i kara, niebo i piekło, czarne i białe – uparcie uznajemy życie i śmierć za przeciwieństwa. Pewne jest, że bez względu na wysiłki współczesnej medycyny, śmierć zawsze w końcu wygrywa. Skoro to i tak przesądzone to może warto skupić się na tym, by podnieść jakość naszego życia od momentu narodzin do śmierci i się nim rozsmakowywać?Tytuł: Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego.
Tytuł oryginału: All That Remains: A Life in Death.
Autor: Sue Black
Wydawnictwo: Feeria Science
Data wydania: 2-10-2019
Ilość stron: 415
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Egzotyczne-rośliny-owocowe

Dla fanów ogrodnictwa – „Egzotyczne rośliny owocowe do naszego ogrodu”

W książce poznamy 20 ciekawych i egzotycznych gatunków roślin m.in. takie roślinki jak: Akebia, Cytryniec Chiński, Dereń Kousa, Figa do ogrodu, Jagoda Goji (Kolcowój), Jeżyna Rdzawa, Poziomkówka Indyjska, Stopowiec Himalajski i Tarczowaty, Truskawka Biała/Ananasowa i Truskawa Malinowa czy Ziemniaczka Sercowata.


Na tej samej ziemi, Katarzyna Kielecka, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Na tej samej ziemi”, Katarzyna Kielecka

Opowieść, w której przeszłość splata się z teraźniejszością, a tęsknota z nadzieją. Historia o trudzie radzenia sobie ze stratą najbliższych i o niezwykłej sile miłości, która przywraca wiarę w sens życia. Na tej samej ziemi obfituje w okazje do wzruszeń, refleksji oraz śmiechu.