Blog książkowy - Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia - Katarzyna Burda - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia”, Katarzyna Burda


„Kocie story” to podróż przez tysiąclecia historii kota, ukazana w sposób, który pozwala nam zrozumieć tę tajemniczą istotę, która towarzyszy nam ludziom od zarania dziejów. Autorka, Katarzyna Burda, nie tylko skupia się na faktach dotyczących pochodzenia i ewolucji kotów, ale także przemyca w swojej książce pasję, miłość i zrozumienie dla tych niewątpliwie uroczych stworzeń poprzez osobiste historie związane z kociakami.

Poprzez tę książkę rozpoczynamy podróż od pierwszych chwil, gdy koty pojawiły się w pobliżu gospodarstw domowych. To wtedy zaczęła się fascynująca symbioza między człowiekiem a kotem, pełna niezwykłych opowieści, kulturowych wierzeń i przekonań. Mimo iż minęło już ok. dziesięć tysięcy lat od ich udomowiania, nie udało się w pełni rozszyfrować ich tajemnic. Badania naukowe pokazują, że proces udomowiania kotów wcale się nie zakończył. W przeciwieństwie do zwierząt, które żyją stadnie (psy, świnie, krowy) i które to instynktownie podporządkowują się przewodnikowi stada w tym wypadku człowiekowi, z kotem rzecz ma się zupełnie inaczej. To samotnik, w dodatku mięsożerny co utrudniało i nadal utrudnia udomowienie.

…„Koty cieszyły się wielkim poważaniem i traktowano je jak najcenniejsze egipskie dobro narodowe. Nie wolno było ich wywozić z Egiptu, nie wolno też ich było zabijać ot tak – kota można było uśmiercić wyłącznie na ofiarę dla Bastet (boska opiekunka kotów). W przeciwnym razie zabicie kota było karane śmiercią, jeszcze około 450 r.p.n.e. …”

Autorka podkreśla indywidualność kotów, podobnie jak ludzie posiadają one swoje osobowości, różne temperamenty. Katarzyna Burda wspomina o badaniach genetyków, zoologów i psychologów, które pomagają zrozumieć zarówno ich giętkie ciało (244 kości szkieletu, u dorosłego człowieka 206), jak i psychikę czy zachowanie. Autorce udaje się przedstawić nie tylko naukową perspektywę, ale także wprowadzić czytelnika w świat kociej komunikacji, gdzie mruczenie nie zawsze oznacza zadowolenie, a głaskanie może nasilać frustrację, co może prowadzić do nieporozumień w relacji z naszymi futrzanymi przyjaciółmi.

…„Kiedy Mahometa pogryzły psy, ukochany kot siedział przy nim i wylizywał rany, aż całkowicie się zagoiły. Wdzięczny prorok obdarzył za to Muezzę i wszystkie koty darem spadania na cztery łapy. Muzułmanie wierzą też, że kształt litery M utworzony przez ciemniejszą sierść nad oczami kotów pręgowanych to znak samego proroka…”

Obecnie na świecie mieszka z ludźmi co najmniej 500 milionów kotów, a na wolności zapewne drugie tyle, jak nie więcej. Autorka poruszyła również temat hodowli kotów i ras tak zwanych naturalnych, to, co mnie ogromnie zaskoczyło, to to, że np. kot norweski leśny, został ukształtowany przez surowe warunki, w jakich przyszło mu żyć i jest właśnie rasa naturalną. Człowiek w sposób przemyślany tworzy kocie rasy od zaledwie 200 lat.

Natrafiamy również na poruszenie tematu bezdomności, z jaką borykają się koty we współczesnym społeczeństwie. Autorka opisuje również losy bezdomnych kotów w miastach oraz życie wiejskich mruczków. Nie brakuje również odniesień do wpływu kotów na środowisko, zarówno w kontekście pozytywnym, jak i negatywnym.

Polskie, wiejskie koty przynoszą do domów rocznie prawie 50 milionów drobnych ssaków oraz 9 milionów ptaków. Na zewnątrz zjadają jeszcze więcej – prawie 600 milionów ssaków i 136 milionów ptaków rocznie.

Błędnie obniwiamy koty, że są szkodnikami. Nie one same działają destrukcyjnie, dużą większą w tym rolę ma człowiek, np. poprzez stosowanie coraz większej ilości środków chemicznych, które wybijają owady, a którymi to owadami żywią się ptaki. Brak pożywienia powoduje wymieranie ptaków. „Kocie story” to nie tylko źródło ciekawostek i faktów dotyczących kotów, ale również opowieść o miłości, zaufaniu i trudnościach, jakie mogą wystąpić w relacji z tymi zwierzętami. Autorka porusza również trudne tematy związane z ich życiem, jak np. to, że na początku II tysiąclecia naszej ery koty były przedstawiane jako zło wcielone, że posiadają demoniczne moce związane z siłami nieczystymi.

…Figurka japońskiego kota rasy bobtail „maneki-neko jest symbolem szczęścia, zwłaszcza w biznesie… Wygląd figurki różni się w zależności od jej przeznaczenia. Kot z podniesioną lewą łapą ma pomóc w zdobyciu większej ilości klientów, a z podniesioną prawą łapą – w zgromadzeniu więcej pieniędzy. Stąd też się mówi, że maneki-neko z lewą uniesioną łapą jest do biura, a z prawą – do domu…”

KsiążkaKocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia” napisana jest lekkim piórem, przez co Katarzyna Burda pozwala zanurzyć się w fascynujący świat kociej natury. Dla miłośników kotów i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tymi zwierzętami, „Kocie story” stanowi doskonałe źródło informacji, porad i rozrywki.

Tytuł: Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia
Autor: Katarzyna Burda
Gatunek: reportaż
Wydawnictwo Zwierciadło
Data wydania: 08-11-2023
Ilość stron: 304
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 49,90 ZŁ


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Zabójcze opowieści - Zemsta i Inne Mroczne Historie - Michał Larek - zaczytanyksiazkoholik.pl

Zabójcze opowieści – „Zemsta i Inne Mroczne Historie”, Michał Larek

„Zemsta i Inne Mroczne Historie” to przerażająco wciągający zbiór trzech brutalnych kryminalnych opowieści, których autorstwo przypisane jest utalentowanemu pisarzowi i twórcy podcastów, Michałowi Larkowi. Ta książka jest prawdziwą ucztą dla miłośników makabrycznych zbrodni i tajemniczych zagadek.


3600 gramów szczęścia

Wyczekiwane macierzyństwo w książce pt. „3600 gramów szczęścia” Eweliny Gierasimiuk-Merty

Ewelina za każdym razem, kiedy zachodziła w ciążę, błagała i zaklinała swoje łono aby tylko udało jej się ją donosić. Niestety los nie był dla niej łaskawy. Wystawiał ją na próbę. Strata pierwszego dziecka … potem drugiego