Blog książkowy - Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii - Brian C. Muraresku - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii”


„Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii” autorstwa Briana C. Muraresku to porywająca podróż przez czas i kulturę, która rzuca zupełnie nowe światło na historię ludzkiej duchowości. Książka ta jest niezwykle intrygującym zanurzeniem w historię starożytnych praktyk religijnych, ze szczególnym naciskiem na używanie psychodelików w obrzędach misteryjnych.

Muraresku prowadzi nas przez historyczne fakty, mity i legendy, starając się odkryć tajemnicze korzenie religii, które istniały przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Jego badania skupiają się na wykorzystaniu substancji psychoaktywnych, takich jak m.in. grzyby halucynogenne czy opium, w rytuałach religijnych starożytnych kultur, w tym greckiej i rzymskiej.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów książki jest sposób, w jaki Muraresku łączy ślady archeologiczne, teksty historyczne i badania naukowe, aby odtworzyć zapomnianą historię tajemniczych obrzędów religijnych, które mogły stanowić fundament dla współczesnych religii i filozofii. Natomiast z najbardziej prowokujących aspektów książki jest pytanie, czy Eucharystia w pierwotnym chrześcijaństwie mogła być formą psychodelicznej komunii z boskością. Muraresku przedstawia fascynujące dowody i argumenty na rzecz tej teorii, odsłaniając zakazaną historię, która została przez wieki zagłuszona przez oficjalną doktrynę kościelną.

Muraresku pisze nie tylko jako naukowiec, ale także jako uczestnik, który sam przechodził przez doświadczenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych w kontekście duchowości. Jego osobiste refleksje dodają głębi i autentyczności całej narracji. Przywraca do pamięci rolę kobiet w praktykach religijnych starożytności, które często były związane z komunią z psychodelicznym sakramentem. Ich historie stanowią ważny głos w narracji, który dotąd był często ignorowany lub zniekształcany przez patriarchalne struktury religijne.

„Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii” jest nie tylko wspaniałym źródłem wiedzy historycznej, ale również skłania do refleksji nad naturą ludzkiej duchowości i sposobami, w jakie starożytne praktyki mogą nadal mieć wpływ na naszą współczesną percepcję religii i transcendentnych doświadczeń. Książka opatrzona jest ogromną ilością ilustracji przedstawiających historyczne i religijne murale, freski, mapy, obrazy, naczynia czy rzeźby. To lektura nie tylko dla miłośników historii i religii, ale dla wszystkich, którzy szukają głębszego zrozumienia ludzkiej egzystencji.

Tytuł: Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii
Tytuł oryginału: The Immortality Key: The Secret History of the Religion with No Name
Autor: Brian C. Muraresku
Gatunek: popularnonaukowa
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 26-03-2024
Ilość stron: 480
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Jarosław Skowroński
Cena okładkowa: 69,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Długie beskidzkie noce-Izabela Skrzypiec-Dagnan-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Długie beskidzkie noce”, Izabela Skrzypiec-Dagnan

Mam inne tempo sklejania się w całość. Wiem, że muszę zrobić to sama. Nikt mnie nie uleczy, jeśli ja sama siebie nie uzdrowię. Nawet po najdłuższej nocy nadchodzi wreszcie świt. Późną jesienią Jaśmina Mazur wraz z dwójką dzieci powraca do domu w Beskidach. Mimo że z tym miejscem wiąże się wiele bolesnych wspomnień, kobieta liczy na to, że właśnie tu uda jej się ułożyć życie na nowo. Minął ponad rok od odejścia jej


Remigiusz Mróz, Precedens, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dwunasty tom serii z mecenas Joanną Chyłką – „Precedens” autorstwa Remigiusza Mroza

Serię z Joanną Chyłką albo się kocha albo nienawidzi. Mijają dwa miesiące od zakończenia chemii. Otrzymują telefon od znanej aktorki, w którym informuje ich, że za moment wykona przestępstwo doskonałe i uniknie kary.