
„Jak nie dać sobą manipulować” autorstwa Christel Petitcollin
Manipulatorzy rozporządzają jedynie taką mocą, jaką im nadajemy. „Jak nie dać sobą manipulować”.
Ileż to razy dajemy sobą manipulować i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Z pomocą przychodzi nam Christel Petitcollin ze swoją nową książką „Jak nie dać sobą manipulować”, autorka m.in. „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” czy „Jak lepiej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”. Christel zajmuje się ofiarami manipulacji psychicznej od bardzo dawna, zdarza jej się spotykać swoich byłych klientów po wielu latach. Często ludzie kierują się tylko sercem i wpadają w sidła kolejnego manipulatora. W książce znajdziemy uzasadnienie, dlaczego im bardziej inteligentni ludzie są podatniejsi na manipulację. A wydawałoby się, że inteligentny człowiek właśnie powinien takich sytuacji umieć uniknąć. A jest wręcz odwrotnie. Autorka dzieli się z nami wszystkim tym, co wie o manipulatorach. Jak się wyzwolić spod ich wpływu, kiedy tylko dowiemy się, kim są naprawdę, co, jak i dlaczego robią. Chyba śmiało mogę stwierdzić, że większość z nas w okresie szkolnym doznało upokorzenia ze strony „kolegów”. Ktoś coś nam podkradł, zawstydził przed innymi uczniami czy dokuczał. W obecnych czasach manipulatorzy mogą wyrządzić znacznie więcej szkody niż te 20 czy 30 lat temu. Portale społecznościowe to zmora dzisiejszych czasów. Zmora, która potrafi doprowadzać do samobójstw w liceach czy szkołach podstawowych. 2-4% populacji – to manipulatorzy. Niby niewiele, ale wiele mogą zniszczyć. Manipulatorzy mają często dwie twarze, każda zarezerwowana do innej grupy osób. Używają tzw. czterech sznurków manipulacji: uwodzenie, wiktymizacja, zastraszenie i obwinianie. Autorka każdy z tych tzw. sznurków dokładnie nam opisuje, pokazuje czym i w jaki sposób działa manipulator. Np. na etapie uwodzenia uciekają się do naśladownictwa:
… „Och, to niesamowite! Mnie też ogromnie podobał się ten film! Ach, oczywiście, masz rację! Ja dokładnie tak samo myślę! No wiesz, wyjąłeś mi to z ust!” Gdy manipulator woła: „Ach, twój ulubiony film to …? Fantastycznie, ja też go uwielbiam!”, powinieneś zrozumieć, że on wcale nie widział tego filmu i że jest w pełni tego świadom, gdy ci o tym mówi. Kiedy wreszcie wykryjesz, że nigdy go nie oglądał, wykręci się sianem: „Och, nie wyczaiłem, że chodzi ci właśnie o ten film” i natychmiast zmieni temat …
Powiem Wam, że straszne w tego typu książkach jest to, że czytając je, szukamy zaraz w myślach, kto w podobny sposób z nami kiedyś postąpił i analizujemy sytuację, oczywiście na miarę tego, co jesteśmy sobie w stanie przypomnieć. Istnieje coś takiego jak klucz a dokładnie trzy klucze do manipulacji psychicznej: wątpliwość (np. naprawdę? Jesteś tego pewny?), strach i poczucie winy.
Autorka książki przytacza nam jedną z wielu rozmów ze swoimi klientami. Np.
„ – Och, mój mąż jest naprawdę roztargniony. Powiedziałam mu: „Wychodzę z psem. Nie biorę kluczy”.
Ja na to:
– A kiedy pani wróciła, dom był zamknięty na cztery spusty, a on wyszedł i nie zabrał ze sobą komórki.
– Skąd pani wie? – dziwi się moja klientka.
– Bo zrobił to naumyślnie!
– Też mi to przyszło do głowy … – wyznaje moja rozmówczyni”.
Podobno manipulator się nigdy nie zmieni. Co ciekawe? Manipulator często oskarża drugiego człowieka o to, co sam robi i czym sam jest! Hiperempatia – nadwydajny. Z czym to jest związane, kto nas może być hiper… Jeśli interesowałyby Was zestawienie uzupełniających się cech nadwydajny – manipulator. Dajcie znać w komentarzach, a z chęcią Wam je zamieszczę.;)
Albert Einstein kiedyś rzekł:
Nigdy nie dyskutuj z idiotą: najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Czy powinniśmy sobie niekiedy pozwalać na nieuprzejmości? Czy na zmianę zdania? Ano tak.
Aby walczyć z manipulatorem, powinniśmy wykazywać się nadzwyczajną asertywnością. Co nie należy do łatwych zadań …
Książka na wskroś pouczająca i dająca przestrogi. Czy warto po nią sięgnąć? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z Was z osobna. Moim zdaniem warto i to bardzo.
Tytuł: Jak nie dać sobą manipulować
Tytuł oryginału: Pourquoi trop penser rend manipulable
Autor: Christel Petitcollin
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 25-03-2020
Ilość stron: 240
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 39,90 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także

„Empatajzer”, Aleksandra Borowiec
W powstałym po katastrofie ekologicznej postindustrialnym mieście Pattium, w którym woda jest towarem luksusowym, a dzielnicę biedoty, Mizerię, od reszty miasta odgradza wysoki mur, popularnością cieszą się wynalezione przez Inżyniera empatajzery – urządzenia, które pozwalają zapisywać i odtwarzać skrajne emocje i przeżycia.

Niezwykle ciekawa – „Siła nawyku”, Charles Duhigg
Uważasz, że nawyki w pewien sposób zawładnęły Tobą i całym Twoim poukładanym życiem? Praktyczna pozycja, która powinna dać Ci wiele do myślenia. Choć Charles Duhigg w swojej publikacji „Siła nawyku” opowiada o tym, w jaki sposób nawyki rządzą naszym życiem oraz co zrobić, by poradzić sobie z niewłaściwymi nawykami i przekuwać je w dobre, prowadzące nas wprost do sukcesu, to nie jest to typowy poradnik.