Historia złamanego serca - „Pętliczek”, Piotr Brencz

Historia złamanego serca – „Pętliczek”, Piotr Brencz


„Pętliczek” to debiut książkowy Piotra Brencza. Opis okładkowy jest dość intrygujący i zastanawiający: „Pętliczek” to oszczędna i balansująca na granicy obnażenia proza, która pod płaszczykiem starej jak świat historii złamanego serca, pyta, czy w swoim doświadczeniu jesteśmy wyjątkowi, czy pospolici.

Z doświadczenie wiem, że grubość książki nie świadczy o jej wartościowej zawartości, stąd też wiedząc, że książka ma jedynie 160 stron, miałam jak zawsze wysokie oczekiwania, aby miło spędzić podczas czytania czas, a dodatkowo wynieść jakąś wartość dodaną. Ci, którzy znają mnie już bardziej, wiedzą, że lubię kroczyć przez powieść wraz z bohaterami. Piotra Brencza mogę zaklasyfikować do tych autorów, którzy mi to zagwarantowali. Czytając, nie czułam się jakbym tylko stała obok, ale miałam wrażenie uczestniczenia w świecie naszego bohatera.

Był jak turysta, któremu uciekł pociąg, więc siedział dalej na peronie i zastanawiał się, co robić.

Piotr, bohater książki, prowadzi dość monotonne życie, rutyna potrafi dopaść każdego, niepewność, samotność, mimo iż obok jest żona czy stabilna praca.

Chęć zmian i gorzkie rozczarowanie, gdy te nastają. Nowa rzeczywistość a w niej samotność, która dzień po dniu niepostrzeżenie rozrasta się jak nowotwór.

Świat nagle przyspiesza… „Pętliczek” jest bardziej wymagającą lekturą, mimo lekkiego stylu, który pomaga nam, czuć się nam wręcz, że kroczymy ramię w ramię z bohaterem, wymaga od nas jednocześnie skupienia w trakcie czytania. Piotrowi zaczęło brakować we własnym życiu emocji, pragnień, marzeń. Zaczyna sobie uświadamiać, że przyjemność sprawia mu jedynie wypicie piwa w parku, że nie ma właściwie nic, co mogłoby go prawdziwie cieszyć i dawać wartość życiu.

W ostatnim czasie płeć męska świata literackiego dość często mnie zaskakuje. Zaczęłam się zastanawiać czy przypadkiem nie nadeszły czasy, kiedy to mężczyźni nie wstydzą się mówić / pisać o emocjach, miłości, problemach … W moje ręce trafia coraz więcej książek spod pióra właśnie mężczyzn, które ukazują tak, jak „Pętliczek” wrażliwość, emocje, prawdziwość związków. Często boimy się mówić o rutynie bądź jej nie dostrzegamy, autor, poprzez swoją powieść, zwrócił nam na to uwagę. Moim skromnym zdaniem książka jest warta przeczytania.

Tytuł: Pętliczek
Autor: Piotr Brencz
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 20-04-2022
Ilość stron: 160
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Czaromarownik 2021, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Czaromarownik 2021” – kalendarz

Czaromarownik to twój osobisty, pełen magii i porad, towarzysz każdego dnia w nowym roku. Nowa, ósma już edycja kultowego kalendarium wprowadzi do twojego życia moc inspiracji oraz magicznych porad, aby 2021 rok obfitował w pozytywne doświadczenia i osobiste sukcesy. Postaw na rok pełen harmonii i nowych doświadczeń z Czaromarownikiem!


Samanta Louis

Samanta Louis

Dzisiaj możecie poznać bliżej autorkę bo własnoręcznie przygotowała swoją „prezentację”. – To mój pseudonim artystyczny. Prywatnie jestem mamą dwójki dzieci w wieku przedszkolnym. Mieszkam w Poznaniu od urodzenia, czyli już 28 lat. Uwielbiam podróże, zwłaszcza nocą, a na wakacje z przyjemnością wybieram się nad nasze polskie morze.