Zaginione arabskie księżniczki

Głęboko poruszająca lektura – „Zaginione Arabskie Księżniczki”


Świat miał zapomnieć o tym, że istniały. Teraz pozna ich tajemnice … Opowieść o świecie jak z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, w którym jedna decyzja może zmienić życie w koszmar. „Zaginione Arabskie Księżniczki”.

Przychodzę do Was z recenzją książki „Zaginione Arabskie Księżniczki” autorstwa Marcina Margielewskiego. Osobiście uwielbiam książki dotyczące innej kultury niż nasza, pokazujące życie w innych zakątkach świata, a jeśli jeszcze możemy wynieść z niej przestrogę, to jest to wartość dodana do lektury. Nie tak dawno recenzowałam książkę w podobnej tematyce i został mi wówczas napisany komentarz, że te wszystkie książki przerysowują życie tych kobiet, że nie mają one tak źle, jak jest pisane, że jak wszędzie na świecie są tam rodziny, w których dochodzi do przemocy, więc to nie jest wyjątek … więc proszę o podanie takiej lektury, abym mogła zobaczyć drugą stronę medalu i szczęśliwe życie tych kobiet … Niestety jak na razie żadna taka nie wpadła w moje ręce.

Dzisiejsza książka jest poniekąd dialogiem pomiędzy naszym pisarzem a mężczyzną o imieniu Talal, który pracował w pałacach, ukazując nam, tym samym, do czego w nich dochodzi. Co się dzieje za murami pałaców, zostaje tajemnicą niemogącą ujrzeć światła dziennego. Wiele pozycji książkowych na rynku nakreślało już to, w jaki sposób są traktowane kobiety w Arabii Saudyjskiej, w tej natomiast autor przedstawia nam kilka księżniczek, które znikają z powierzchni ziemi. Talal jako służący z wyższą rangą jest blisko tego, co się dzieje, ale nie może dla własnego bezpieczeństwa za bardzo ingerować w decyzje swoich Panów. Mnie jako kobietę bardzo boli to, że tam gdzieś w świecie kobieta nie ma za dużo do powiedzenia, podporządkowuje się mężczyznom. Od momentu, kiedy urodzi się dziewczynka, decyzje za nią podejmuje ojciec, brat a później mąż. Dziecko (tak dziecko, bo 13 lub 15-latka to nadal dziecko), które wychodzi za mąż to intratne posunięcie jej ojca. Można śmiało powiedzieć, że sprzedają swoje córki – księżniczki a one modlą się, tylko aby urodzić syna, gdyż dziewczynka z góry skazana jest na przykrości, które ją spotkają. Jedną z naszych małych księżniczek – Aminę wydano za mąż, została 3-cią żoną. Jej mąż szanowany jegomość chwalił się tym, że rodzą mu się sami synowie. Prawda była taka, że córeczki, które rodziły mu żony, były przez niego osobiście mordowane. Wiele dziewcząt, nie tylko tych z rodzin królewskich nigdy nie istniało. Urodziły się, żyły, potem słuch po nich ginął. Niewiele trzeba, aby nie umyślnie zgrzeszyć przeciwko islamowi lub splamić honor rodziny.

Jakie zabawy są w stanie wymyślić książęta? Zdziwilibyście się, do czego są zdolni 5 czy 12-letni chłopcy. Czym zajmuje się podziemna grupa Hajat – Życie? Co czeka osobę, kiedy wyda się, że należy do tej organizacji? Jak wychowuje się chłopca a jak dziewczynkę? Jeśli interesuje Was tego typu tematyka, polecam książkę a nie zawiedziecie się.



Tytuł: Zaginione Arabskie Księżniczki
Autor: Marcin Margielewski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 11-02-2020
Ilość stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 36,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Do zakochania jeden urok - Ludka Skrzydlewska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Do zakochania jeden urok”, Ludka Skrzydlewska

Jedno niewinne zaklęcie potrafi odmienić lub nawet zniszczyć życie.  Margo McKenzie pochodzi z jednej z najpotężniejszych magicznych rodzin w Szkocji. Ku rozpaczy krewnych odrzuciła czary po tragicznym w skutkach rytuale z udziałem jej matki. Dziewczyna stara się prowadzić zwyczajne życie. Pracuje w bibliotece, nałogowo czyta książki, ma niemagicznych znajomych i unika wszystkiego, co mogłoby wprowadzić do jej


Afgańska perła

Poruszająca – „Afgańska perła” autorstwa Nadii Hashimi

Bardzo lubię książki, które pokazują życie ludzi w innych zakątkach świata, np. ich kulturę. „Afgańska perła”, to powieść, którą napisała Nadia Hashimi. Tak jak czytamy na okładce, to historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie. Historia poruszająca i dająca do myślenia.