Dwudziestolecie międzywojenne w książce pt. „Wrzeciono Boga. Wdowi grosz”, Andrzej H. Wojaczek

Dwudziestolecie międzywojenne w książce pt. „Wrzeciono Boga. Wdowi grosz”, Andrzej H. Wojaczek


Dwudziestolecie międzywojenne. Teofil Kłosek – weteran powstań śląskich, zaprawiony w boju ułan i zasłużony działacz niepodległościowy – jest rozczarowany rzeczywistością wolnej Polski. Nuży go praca szarego robotnika, nie wystarcza spokojne życie u boku ukochanej żony Klary, pali ogień ideałów…
Nad Górny Śląsk nadciąga cień swastyki. Teofil z grupą wiarusów tropi siatkę niemieckich konspiratorów. Kiedy ułańska fantazja i brawura stają się przyczyną tragedii, opętany pragnieniem zemsty Teofil lekceważy wszelkie ostrzeżenia, rzucając na szalę honor, dobre imię i zasady, którym wiernie hołdował.

„Wrzeciono Boga. Wdowi grosz” to tom drugi debiutanckiej sagi Andrzeja H. Wojaczka zainspirowanej prawdziwymi losami śląskiej rodziny. Lubię powieści historyczne, o czym wspominałam już niejednokrotnie. Powieści historyczne mają to do siebie, że przenoszą nas do czasów, których nie znamy, do czasów, które niejednokrotnie są bardzo bolesne dla naszych bohaterów. To, co w powieściach historycznych często przysparza kłopotów to język. I tak jest tutaj, jest on trudny. Z mojego punktu widzenia dodaje to uroku całej powieści i mnie osobiście taki zabieg nie przeszkadza. Natomiast mogą znaleźć się osoby, które nie podołają. Wychodzę z założenia, że przy literaturze historycznej zawsze trzeba mieć z tyłu głowy to, iż autor może posługiwać się gwarą adekwatną do czasów, w których toczy się historia. Bohaterowie są dobrze wykreowani, co prawda przy niektórych bohaterach miałam inne oczekiwania, biorąc pod uwagę to, jak zostali przedstawienie w tomie pierwszym „Wrzeciono Boga. Kłosy”. „Wrzeciono Boga. Wdowi grosz” to książka o patriotyzmie, marzeniach i planach. Nie ma znaczenia, jaki mamy rok, problemy ludziom będą towarzyszyły w każdej epoce. Zawsze będziemy zmagali się z nienawiścią, miłością, niezrozumieniem. Jeśli szukacie czegoś bardziej wymagającego, to moim zdaniem możecie spróbować zmierzyć się z tą sagą.

Tytuł: Wrzeciono Boga. Wdowi grosz
Autor: Andrzej H. Wojaczek
Cykl: Wrzeciono Boga (tom 2)
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 22-03-2022
Ilość stron: 448
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Billy Summers, Stephen King, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Billy Summers”, Stephen King

Billy Summers jest najlepszy w swoim fachu. Eliminuje ludzi, ale tylko tych naprawdę złych. Był snajperem w Iraku, więc zna się na rzeczy i zawsze strzela celnie. Tym razem przyjmuje ostatnie zlecenie. Czas w końcu na zasłużoną emeryturę. Niestety, coś idzie nie tak… A nawet wszystko.


Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki-Katarzyna Ryrych-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki” autorstwa Katarzyny Ryrych

Czy można wejść po raz drugi do tej samej rzeki? Czy da się przywrócić dawny czas, łudząc się, że wszystko pozostało po staremu? Ewelina zabiera Adama w podróż sentymentalną do Europy. Ich wyprawa okazuje się traumatyczną wędrówką w poszukiwaniu związanych z rodziną Brodskich miejsc, które nie są już takie, jakie były kiedyś.