Dwudziestolecie międzywojenne w książce pt. „Wrzeciono Boga. Wdowi grosz”, Andrzej H. Wojaczek

Dwudziestolecie międzywojenne w książce pt. „Wrzeciono Boga. Wdowi grosz”, Andrzej H. Wojaczek


Dwudziestolecie międzywojenne. Teofil Kłosek – weteran powstań śląskich, zaprawiony w boju ułan i zasłużony działacz niepodległościowy – jest rozczarowany rzeczywistością wolnej Polski. Nuży go praca szarego robotnika, nie wystarcza spokojne życie u boku ukochanej żony Klary, pali ogień ideałów…
Nad Górny Śląsk nadciąga cień swastyki. Teofil z grupą wiarusów tropi siatkę niemieckich konspiratorów. Kiedy ułańska fantazja i brawura stają się przyczyną tragedii, opętany pragnieniem zemsty Teofil lekceważy wszelkie ostrzeżenia, rzucając na szalę honor, dobre imię i zasady, którym wiernie hołdował.

„Wrzeciono Boga. Wdowi grosz” to tom drugi debiutanckiej sagi Andrzeja H. Wojaczka zainspirowanej prawdziwymi losami śląskiej rodziny. Lubię powieści historyczne, o czym wspominałam już niejednokrotnie. Powieści historyczne mają to do siebie, że przenoszą nas do czasów, których nie znamy, do czasów, które niejednokrotnie są bardzo bolesne dla naszych bohaterów. To, co w powieściach historycznych często przysparza kłopotów to język. I tak jest tutaj, jest on trudny. Z mojego punktu widzenia dodaje to uroku całej powieści i mnie osobiście taki zabieg nie przeszkadza. Natomiast mogą znaleźć się osoby, które nie podołają. Wychodzę z założenia, że przy literaturze historycznej zawsze trzeba mieć z tyłu głowy to, iż autor może posługiwać się gwarą adekwatną do czasów, w których toczy się historia. Bohaterowie są dobrze wykreowani, co prawda przy niektórych bohaterach miałam inne oczekiwania, biorąc pod uwagę to, jak zostali przedstawienie w tomie pierwszym „Wrzeciono Boga. Kłosy” „Wrzeciono Boga. Wdowi grosz” to książka o patriotyzmie, marzeniach i planach. Nie ma znaczenia, jaki mamy rok, problemy ludziom będą towarzyszyły w każdej epoce. Zawsze będziemy zmagali się z nienawiścią, miłością, niezrozumieniem. Jeśli szukacie czegoś bardziej wymagającego, to moim zdaniem możecie spróbować zmierzyć się z tą sagą.

Tytuł: Wrzeciono Boga. Wdowi grosz
Autor: Andrzej H. Wojaczek
Cykl: Wrzeciono Boga (tom 2)
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 22-03-2022
Ilość stron: 448
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

"Ekstradycja"

„Ekstradycja”, Remigiusz Mróz – Lubię to!

Nadszedł czas na niestety ostatni tom (11) z Joanną Chyłką. Kordian wariuje, po tym, jak Chyłka zbiegła na Białoruś zaraz po tajemniczym morderstwie Piotra Langera. Jej krok z góry zaważył na tym, że została podejrzaną. Zordon musi jakoś funkcjonować dalej.


Anna Ziobro - Wywiad

Rozmowa z Anną Ziobro

Co łączy autorkę powieści z jednym z bohaterów swojej książki – Danielem? Kiedy i czy pojawi się kolejna interesująca pozycja, po którą warto sięgnąć? Czego pisarce brakowało w ostatnich miesiącach? Jaką dewizą kieruje się w życiu? To wszystko i wiele więcej znajdziecie w poniższej rozmowie z Anną Ziobro, autorką powieści „Tysiąc kawałków”