Turbulenca

Dla fanów lotnictwa – „Turbulencja” Dariusza Kulika


Wszystkie rzeczy, o które chciałbyś zapytać pilota, ale nie możesz, bo siedzi za pancernymi drzwiami. „Turbulencja”.

Na Discovery Channel jakiś czas temu oglądałam program „Lotnisko”. Bardzo ciekawy, jeśli kogoś interesuje to, jak na co dzień funkcjonuje lotnisko. W podobnym klimacie, ale jednak bardziej zgłębiająca temat jest książka „Turbulencja” kpt. Dariusza Kulika. Pan Dariusz w roli pilota samolotu pasażerskiego zadebiutował w wieku 37 lat. Więc nie należał do najmłodszych pilotów.

Koszt kształcenia na pilota rozpoczyna się od 150 tys. zł.

Ale zarobki pewnie do najniższych nie należą. Każdy typ samolotu to praktycznie inne szkolenia i uprawnienia. Jak wyglądają i jaką rolę odgrywają symulatory? Jak wygląda szkolenia z awarii samolotu, czy też jego wodowania? Autor wyjaśnia nam jak do,szło do katastrofy na przełomie 2018 i 2019 r. Do katastrofy, w której poprzez niekompetencje i niefrasobliwość życie straciło kilkaset osób. Nasze Okęcie rocznie obsługuje 17,5 mln. pasażerów. Jak się waży samolot wraz z pasażerami i towarem na pokładzie? Prawidłowe rozmieszczenie ładunku w samolocie – środka ciężkości – jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo. Wiele czynników przy tym jest kluczowych nawet to, ile jest paliwa w zbiorniku i jak ta ilość będzie malała w trakcie lotu.

Ciekawostka: całkowicie zapełniony A320 zużywa 2,3 litra na jednego pasażera na każde przebyte 100 kilometrów.


Z książki możemy dowiedzieć się również, jak wygląda odladzanie samolotu tuż przed startem, jak załoga samolotu znajduje właściwą drogę z punktu A do punktu B, zabezpieczenia kokpitu przez niepowołanymi osobami, czy ile osób pracuje na lotnisku, aby wszystko działało bez zarzutu.

Książka jest ciekawa, napisana prostym językiem. Przyjemnie i lekko się ją czytało, wynosząc przy tym wiedzę. Przy najbliższym locie samolotem na pewno będę inaczej patrzyła na całą infrastrukturę lotniska, jak i sam samolot czy lot.Tytuł: Turbulencja
Autor: kpt. Dariusz Kulik
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 25-03-2020
Ilość stron: 360
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 44,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Pod kluczem

„Pod kluczem”, Ruth Ware

Intratna oferta pracy w charakterze niani skłania Rowan do złożenia aplikacji. Gdy dziewczyna dostaje odpowiedź na swoje zgłoszenie, dowiaduje się, że wokół domu państwa Elincourtów krąży wiele przesądów dotyczących jego historii – mówi się nawet, że jest on nawiedzony. Co więcej, w ciągu ostatnich czternastu miesięcy aż cztery nianie zrezygnowały z pracy w tym miejscu.


Anna Kusiak, Cień judasza, zaczytanyksiazkoholik.pl

Coś z dreszczykiem – „Cień Judasza” autorstwa Anny Kusiak

„Prawda. Ile poświęcisz, by ją poznać?”. Alek Rogoziński o debiucie Anny Kusiak mówi: „Zbrodnia, samobójstwo, poszukiwanie prawdy … Rozgrywająca się w dwóch planach czasowych, wciągająca, unikająca schematów kryminalna powieść Anny Kusiak trzyma w napięciu do ostatniej strony”.