Jestem jedną z żon - Laila Shukri - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Czyżby zawód? – „Jestem jedną z żon”, Laila Shukri


Laila Shukri po raz kolejny odkrywa szokujące dla Europejczyka tajemnice Bliskiego Wschodu, gdzie miłość, zazdrość i namiętność są silniejsze niż gdziekolwiek indziej.

Bohaterką powieści jest Alicja. Dziewczynie rozpada się związek, w pracy nie idzie tak, jakby chciała. Szukając miejsca na urlop, postanawia przyjąć zaproszenie przyjaciółki i pojechać do Dubaju. Dubaj wydawał jej się miastem z bajki. Podczas imprezy na jachcie poznaje bogatego szejka, którego zauroczyła. Zauroczenie okazuje się obustronne i nie czekając długo, przyjmuje jego oświadczyny. Żyje jak w bajce, niczego jej nie brakuje, gdyż mężczyzna zgodnie ze swoimi obyczajami dba o żonę, jak tylko może. Pewnego dnia wyrusza z grupką przyjaciół w podróż do Omanu. Wraca jak na skrzydłach do ukochanego po kilkudniowej rozłące. Ukochanemu jednak te kilka dni wystarczyło, aby poślubić kolejną kobietę.

Nie trudno się domyślić, że Alicja jej nienawidzi, nie wyobraża sobie życia pod jednym dachem w trójkącie. Próbuje na ukochanym wymusić rozwód z drugą żoną. Jej plan jednak okazuje się trudniejszy, niż przypuszczała. Jak Alicja będzie odnajdywała się w nowej dla siebie sytuacji, tym bardziej państwie, z którego jako żona nie ma możliwości wyjazdu bez zgody męża? Czy w imię miłości zaakceptuje stan rzeczy i nauczy się żyć zgodnie z kulturą ukochanego?

Na swoim koncie mam sporo przeczytanych powieści autorstwa Laili Shukri. „Jestem jedną z żon” mnie jednak trochę zawiodła. Czytając dialogi pomiędzy Alicją a jej przyjaciółkami, czułam się dziwnie sztywno, coś mi w nich nie pasowało. Miałam wrażenie, że rozmawiają ze sobą obce osoby, a nie wieloletnie przyjaciółki. Zbyt poważne dialogi. To, co na plus dla Autorki, to przytaczanie niezrozumiałych dla Alicji sytuacji, które dla mnie, jako czytelnika również wymagały doprecyzowania i to otrzymałam. Przytoczenie zachowań w tamtejszej kulturze, prawa etc. Zabrakło mi relacji Alicji z mamą. Początkowo nie chciała mamy stresować szybkim ślubem z nieznajomym i w dodatku w obcym kraju, ale w przypadku dalszych zawirowań w życiu bohaterki, mama mogłaby być opoką. Zabrakło mi relacji matka-córka. Jak dla mnie wstęp był zbyt długi, ża długo autorka się rozwodziła z tym, jak w Polsce Alicji jest źle, a zbyt mało treści dotyczącej samego życia w Dubaju jako jedna z żon. Mimo moich mieszanych odczuć zachęcam Was do przeczytania książki, możecie mieć zgoła inne wrażenia.

Tytuł: Jestem jedną z żon
Autor: Laila Shukri
Gatunek: literatura polska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 08.11.2022
Ilość stron: 416
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 44,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Jasnowidz i czarownica-Mark Arturro-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Erotyk – „Jasnowidz i czarownica”, Mark Arturro

Mark Arturro od samego początku zaznacza nam, że książka przeznaczona jest dla osób od osiemnastego roku życia. „Powieść o zabarwieniu seksualno-optyczno-kryminalnym w odcieniu horroru.” Do pewnej wioski zajeżdża Marek, który jest jasnowidzem i tarocistą. Ludzie patrzą na niego mało przychylnie. Mężczyzna ma zamiar osiąść tam na stałe i rozgląda się za działką. Jest jedna, która go kusi nie mniej nie ma ona dobrej reputacji, jest coś, co


Nocne mary - Opowieści niekoniecznie na dobranoc -R.G. Sawicki i inni - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nocne mary. Opowieści niekoniecznie na dobranoc”, R.G. Sawicki i inni

„Nocne mary” to zbiór dwudziestu trzech opowiadań autorstwa dwudziestu dwóch pisarzy, w tym jednego z najbardziej znanych, Grahama Mastertona. Mój szczególny nacisk padł na twórczość R.G. Sawickiego, znanego mi z powieści „Źródło mrozu”. W tej antologii skupiłam się na dwóch horrorach Sawickiego, „Rezydent domu nr 5” oraz „Koszmary Doroty”