Bezdech ćmy - Albin Perc - zaczytanyksiazkolik

Czym naprawdę jest życie? „Bezdech ćmy”, Albin Perc


Wiele jest miejsc, w których możesz pomyśleć nad sensem życia. Nie znajdziesz jednak lepszego niż zimny kamień zasunięty nad dołem, w którym spoczywają doczesne szczątki kogoś, kogo historia pamiętana będzie dopóty, dopóki liście z okolicznych drzew nie zakryją nagrobka.

Możesz wstąpić i do Cybula, żeby napić się wódki. Mimo że Madame Wrzeszcz już Ci nie potowarzyszy, wciąż unosi się tu zapach jej intensywnych perfum pomieszany z kwaśnym odorem starości. Może spotkasz tu Maura, pewnie dziś mężczyznę, lecz w oczach świętej pamięci grabarza Fridricha zawsze chłopca, któremu udało się uratować życie i tym samym ukoić własne wyrzuty sumienia. Siedzi tu też paru takich, co czują oddech śmierci na karku, ale nie odejdą w zaświaty, gdyż nie zrozumieli jeszcze, czym naprawdę jest życie.

Źródło: Wydawnictwo Nowoczesne

…Plugawy człowiek to taki, który nie ma żadnych zasad, to osoba, która budzi odrazę, ktoś obrzydliwy i wstrętny tak bardzo, że nie da się na niego patrzeć!…

Moje serce skradł Mauro, nazywany przez grabarza Fridricha trupią główką. Moja pierwsza myśl – niezwykle uroczo. Autor wyjaśnia nam skąd takie przezwisko dla chłopca, nie zdradzę Wam, aby nie spojlerować. Jest to książka na jeden wieczór, ale w niczym jej to nie ujmuje. Jest napisana bardzo ciekawym słownictwem, przez co przez powieść się wręcz płynie. Z wielkim zainteresowaniem śledzi się historię bohaterów, poznaje ich przeszłość i mądrości na temat ludzkiego życia. Ludzkiego życia, które jest raz gorzkie, a raz słodkie.

„…Żal i gorycz ogarnia me stare, wyschłe jak kałamarz serce na myśl o tym, że nieludzkie czasy wcale nie są domeną dawnej historii i że dziś podobnie jak z Auschwitz dawniej, świat nie wyciągnął żadnej nauki z cierpienia, a ludzie są tylko bardziej ślepi...”

Ileż prawdy w tym cytacie! I pomyśleć, że cała książka to zbiór mądrych słów, nad którymi człowiek musi się na chwilkę zatrzymać i zastanowić. Jedno jest pewne, nijaki Albin Perc stworzył świetną powieść, którą obowiązkowo powinien przeczytać każdy, aby zastanowić się nad sensem życia i tego, co jako ludzkość wyprawiamy. Zachęcam do lektury.


Tytuł: Bezdech ćmy
Autor: Albin Perc
Gatunek: powieść obyczajowa, literatura piękna
Wydawnictwo: Nowoczesne
Data wydania: 08-10-2021
Ilość stron: 210
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 28,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Jarosław Derkowski - zaczytanyksiazkoholik - wywiad

Szczerze o „Złej” z Jarosławem Derkowskim

Tym razem bliżej dał nam się poznać Jarosław Derkowski, autor dość odważnej książki pt. „Zła”. Jarosław opowiada o tym, co było inspiracją do napisania tak charakterystycznej historii i stworzenia postaci Dominiki, jak wiele łączy zespół The Tiger Lillies i „Złą”, czy co według autora jest najważniejsze w pisaniu książek… Odpowiedzi na te, jak również na sporo innych pytań znajdziecie w poniższej rozmowie. Zapraszam do lektury.


Wywiad - Joanna Jurgała-Jureczka - Zaczytanyksiazkoholik.pl

Co fascynuje Joannę Jurgałę-Jureczkę autorkę książki pt. „Na gorącym uczynku”?

Joanna Jurgała-Jureczka, badaczka i autorka bestsellerów o rodzie Kossaków, w marcu br. wydała książkę pt. „Na gorącym uczynku”. W wywiadzie opowiada o tym, jak wyglądały prace nad książką, kiedy zrodził się pomysł, żeby „wywołać duchy”, czy co sugerowałaby młodym pisarzom szukającym pomysłu i inspiracji na własny utwór literacki.