Bezdech ćmy - Albin Perc - zaczytanyksiazkolik

Czym naprawdę jest życie? „Bezdech ćmy”, Albin Perc


Wiele jest miejsc, w których możesz pomyśleć nad sensem życia. Nie znajdziesz jednak lepszego niż zimny kamień zasunięty nad dołem, w którym spoczywają doczesne szczątki kogoś, kogo historia pamiętana będzie dopóty, dopóki liście z okolicznych drzew nie zakryją nagrobka.

Możesz wstąpić i do Cybula, żeby napić się wódki. Mimo że Madame Wrzeszcz już Ci nie potowarzyszy, wciąż unosi się tu zapach jej intensywnych perfum pomieszany z kwaśnym odorem starości. Może spotkasz tu Maura, pewnie dziś mężczyznę, lecz w oczach świętej pamięci grabarza Fridricha zawsze chłopca, któremu udało się uratować życie i tym samym ukoić własne wyrzuty sumienia. Siedzi tu też paru takich, co czują oddech śmierci na karku, ale nie odejdą w zaświaty, gdyż nie zrozumieli jeszcze, czym naprawdę jest życie.

Źródło: Wydawnictwo Nowoczesne

…Plugawy człowiek to taki, który nie ma żadnych zasad, to osoba, która budzi odrazę, ktoś obrzydliwy i wstrętny tak bardzo, że nie da się na niego patrzeć!…

Moje serce skradł Mauro, nazywany przez grabarza Fridricha trupią główką. Moja pierwsza myśl – niezwykle uroczo. Autor wyjaśnia nam skąd takie przezwisko dla chłopca, nie zdradzę Wam, aby nie spojlerować. Jest to książka na jeden wieczór, ale w niczym jej to nie ujmuje. Jest napisana bardzo ciekawym słownictwem, przez co przez powieść się wręcz płynie. Z wielkim zainteresowaniem śledzi się historię bohaterów, poznaje ich przeszłość i mądrości na temat ludzkiego życia. Ludzkiego życia, które jest raz gorzkie, a raz słodkie.

„…Żal i gorycz ogarnia me stare, wyschłe jak kałamarz serce na myśl o tym, że nieludzkie czasy wcale nie są domeną dawnej historii i że dziś podobnie jak z Auschwitz dawniej, świat nie wyciągnął żadnej nauki z cierpienia, a ludzie są tylko bardziej ślepi...”

Ileż prawdy w tym cytacie! I pomyśleć, że cała książka to zbiór mądrych słów, nad którymi człowiek musi się na chwilkę zatrzymać i zastanowić. Jedno jest pewne, nijaki Albin Perc stworzył świetną powieść, którą obowiązkowo powinien przeczytać każdy, aby zastanowić się nad sensem życia i tego, co jako ludzkość wyprawiamy. Zachęcam do lektury.


Tytuł: Bezdech ćmy
Autor: Albin Perc
Gatunek: powieść obyczajowa, literatura piękna
Wydawnictwo: Nowoczesne
Data wydania: 08-10-2021
Ilość stron: 210
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 28,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Empik Selfpublishing

Grupa Empik uruchamia platformę do samodzielnego wydawania książek

Już dziś startuje nowa usługa Empik Selfpublishing. Jeśli kiedyś szukaliście sposobu na szybkie wydanie własnej książki, to może to być jeden z lepszych momentów, by to zrobić. Empik jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł, jeśli chodzi o zakupy książek papierowych, ebooków czy audiobooków, więc dość mało zaskakującym ruchem może być dzisiejsza premiera, ale


Iwona Żytkowiak, epizody z życia mojej mamy, zaczytanyksiazkoholik.pl

Coś wyjątkowego – „Epizody z życia mojej mamy”, Iwona Żytkowiak

Powieść składa się z 12 portretów mamy. Każdy portret to inna historia opowiedziana przez najmłodszego z dzieci, Ksawerego. Jego punkt widzenia świata oraz mamy ulegał zmianie wraz z tym jak sam dorastał. Poznajemy historie o przyjaciołach, o niechcianej ciąży, o jodze, tańcu… I wielu innych kwestiach życia codziennego mamy.