Bezdech ćmy - Albin Perc - zaczytanyksiazkolik

Czym naprawdę jest życie? „Bezdech ćmy”, Albin Perc


Wiele jest miejsc, w których możesz pomyśleć nad sensem życia. Nie znajdziesz jednak lepszego niż zimny kamień zasunięty nad dołem, w którym spoczywają doczesne szczątki kogoś, kogo historia pamiętana będzie dopóty, dopóki liście z okolicznych drzew nie zakryją nagrobka.

Możesz wstąpić i do Cybula, żeby napić się wódki. Mimo że Madame Wrzeszcz już Ci nie potowarzyszy, wciąż unosi się tu zapach jej intensywnych perfum pomieszany z kwaśnym odorem starości. Może spotkasz tu Maura, pewnie dziś mężczyznę, lecz w oczach świętej pamięci grabarza Fridricha zawsze chłopca, któremu udało się uratować życie i tym samym ukoić własne wyrzuty sumienia. Siedzi tu też paru takich, co czują oddech śmierci na karku, ale nie odejdą w zaświaty, gdyż nie zrozumieli jeszcze, czym naprawdę jest życie.

Źródło: Wydawnictwo Nowoczesne

…Plugawy człowiek to taki, który nie ma żadnych zasad, to osoba, która budzi odrazę, ktoś obrzydliwy i wstrętny tak bardzo, że nie da się na niego patrzeć!…

Moje serce skradł Mauro, nazywany przez grabarza Fridricha trupią główką. Moja pierwsza myśl – niezwykle uroczo. Autor wyjaśnia nam skąd takie przezwisko dla chłopca, nie zdradzę Wam, aby nie spojlerować. Jest to książka na jeden wieczór, ale w niczym jej to nie ujmuje. Jest napisana bardzo ciekawym słownictwem, przez co przez powieść się wręcz płynie. Z wielkim zainteresowaniem śledzi się historię bohaterów, poznaje ich przeszłość i mądrości na temat ludzkiego życia. Ludzkiego życia, które jest raz gorzkie, a raz słodkie.

„…Żal i gorycz ogarnia me stare, wyschłe jak kałamarz serce na myśl o tym, że nieludzkie czasy wcale nie są domeną dawnej historii i że dziś podobnie jak z Auschwitz dawniej, świat nie wyciągnął żadnej nauki z cierpienia, a ludzie są tylko bardziej ślepi...”

Ileż prawdy w tym cytacie! I pomyśleć, że cała książka to zbiór mądrych słów, nad którymi człowiek musi się na chwilkę zatrzymać i zastanowić. Jedno jest pewne, nijaki Albin Perc stworzył świetną powieść, którą obowiązkowo powinien przeczytać każdy, aby zastanowić się nad sensem życia i tego, co jako ludzkość wyprawiamy. Zachęcam do lektury.


Tytuł: Bezdech ćmy
Autor: Albin Perc
Gatunek: powieść obyczajowa, literatura piękna
Wydawnictwo: Nowoczesne
Data wydania: 08-10-2021
Ilość stron: 210
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 28,99 zł
Patronat medialny blogaDodaj komentarz


Czytaj także

Na ostrym ogniu

„Na ostrym ogniu”, Elizabeth Acevedo

Emoni Santiago to dziewczyna obdarzona niezwykłym talentem – potrafi przygotować dania, które zachwycają wszystkich smakiem i aromatem, dowodząc, że magia istnieje. Ta wrażliwa czarodziejka kulinarna jednak jest jeszcze licealistką, której trudno pogodzić szkolne obowiązki z wychowywaniem dwuletniej córeczki.


Jak nauczyć się szczęścia w każdych warunkach, Thomas dAnsembourg, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jak nauczyć się szczęścia w każdych warunkach”, Thomas d’ Ansembour

Czy sądzisz, że szczęście jest zawsze równoznaczne z odczuwaniem radości? Czy twoim zdaniem doświadczanie smutku, lęku, tęsknoty i żalu automatycznie pozbawia nas zadowolenia z życia? To iluzja, której zbyt często ulegamy i która w dodatku uniemożliwia nam czerpanie zadowolenia z wielu radosnych chwil. Warto zdać sobie sprawę, że szczęście nie przychodzi