Blog książkowy - Czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki -Odnowiona miłość - Alicja Elżbieta Halatówna - zaczytanyksiazkoholik.pl

Czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki? – „Odnowiona miłość”, Alicja Elżbieta Halatówna


„Odnowiona miłość” Alicji Elżbiety Halatówny to opowieść o życiowych wyborach, miłości i ponownym odkrywaniu siebie.

Główną bohaterką jest Julka, która wchodzi w etap swojego życia, który zdawałoby się, że jest ustabilizowany: spacery w ukochanym psem, emerytura, podczas której robi to, co kocha, czyli jest przewodnikiem wycieczek, spotkania z przyjaciółkami, podczas których śmiech nie zna granic. Jednakże, pytanie z okładki książki, czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki?, rzuca cień na pozorną harmonię. W życiu Julii pojawia się Romek, miłość z przeszłości, co prowokuje refleksję nad wyborami, które musi podjąć.

Pewnego dnia Julka postanawia wybrać się na urlop do dawnych przyjaciół, do kuzynostwa, którego nie widziała od czterdziestu siedmiu lat. Wspominają dawne lata i dobrze się bawią, jednak kobiecie nie daje spokoju Romek, który nie potrafi się określić, z jednej strony chce tworzyć przyszłość z Julką, z drugiej, coś mu na to nie pozwala. Chciałaby być dla niego najważniejsza, ale w swoim mniemaniu nie jest, i to ją boli.

Ponad pół roku żyłam jak w amoku, nie rozstając się z telefonem tylko dlatego, że Romek w każdej chwili mógł się odezwać. Czekałam na to i nie chciałam, ażeby chociaż jedna krótka sekunda mi uciekła. Ale czy tak samo było u niego? Dzwonił, kiedy chciał, i odbierał, kiedy chciał. Co prawda zawsze poprawiał mnie, jeżeli w ten sposób mówiłam, że to nie tak, że nie kiedy chce, lecz kiedy może. Czy jednak zrobił cokolwiek, by to zmienić?

Alicja Elżbieta Halatówna zręcznie balansuje między opisem codzienności Julki a rozwojem relacji z Romkiem, którą to relację widzimy najczęściej przez pryzmat rozmów telefonicznych. Julka jako bohaterka jest realistyczna i przystępna. Jej wybory i dylematy są zrozumiałe, co sprawia, że łatwo można zidentyfikować się z jej przeżyciami. Dynamika związku z Romkiem, który ma żonę, nadaje opowieści dodatkowego napięcia, nie mniej sam Romek, jak dla mnie był postacią działającą mi na nerwy, jego niezdecydowanie i nieumiejętność w podjęciu, jak sam uważa, tak ważnej sprawy nie jest zbyt optymistyczne. Krąży wokół Julki, składa obietnice, wiecznie coś obiecuje, a kobieta już sama nie wie, w co wierzyć.

Cóż, gdyby zrobił mi to ktoś inny, mogłabym powiedzieć kilka niecenzuralnych słów, a samej siebie, jak mawiała moja babcia, nawet w dupę nie mogę kopnąć.

Język użyty przez Autorkę jest płynny, lekki, co sprawia, że lektura jest łatwa i szybko się ją czyta. Alicja Elżbieta Halatówna potrafi kreować emocje bohaterów w sposób subtelny, ale jednocześnie intensywny, co sprawia, że jesteśmy zaangażowani emocjonalnie w losy postaci, stąd też moje emocje w związku z postępowaniem Romka.

„Odnowiona miłość” to powieść, która nie tylko porusza tematy miłości, ale również analizuje życiowe wybory, związane z przełamywaniem rutyny i szukaniem szczęścia. Alicja Elżbieta Halatówna stworzyła książkę, która skłania do refleksji nad kondycją ludzkich związków, dając nam, czytelnikom zarówno chwilę rozrywki, jak i powód do zastanowienia się nad własnym życiem i wyborami, jakie podejmujemy.

Tytuł: Odnowiona miłość
Autor: Alicja Elżbieta Halatówna
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo AlterNatywne
Data wydania: 12-12-2023
Ilość stron: 279
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 46,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Odwilż - Zuzanna Gajewska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Odwilż”, Zuzanna Gajewska

Kolejny tom pasjonującej serii kryminalnej z niezawodną Eweliną Zawadzką, właścicielką zakładu pogrzebowego. Do Młynar leniwie zagląda wiosna. Wita mieszkańców mżawką, widokiem zgniłej trawy i szaroburą chlapą. Topniejący śnieg ujawnia to, co miało pozostać ukryte. Podczas porannego spaceru Ewelina Zawadzka trafia na ciało topielca. Młynarska policja usiłuje ustalić tożsamość ofiary, co okazuje się nad wyraz trudne. Czy tajemnicza śmierć była wynikiem nieszczęśliwego wypadku? A może morderca


Książki pisane przez AI zalewają Amazona

Książki pisane przez AI zalewają Amazona

Na Amazonie pojawiło się ponad 200 publikacji stworzonych przy użyciu generatora tekstu ChatGPT. Wielu autorów chętnie korzysta z AI do pisania całych książek. Prace tworzone przez ChatGPT coraz bardziej przypominają te napisane przez ludzi i wykorzystują to twórcy treści. Czy książki tworzone przez ChatGPT powinny być normalnie sprzedawane?