Blog książkowy - Dziennik prowincjonalnej damy - E.M. Delafield - zaczytanyksiazkoholik.pl

Bridget Jones lat trzydziestych XX wieku – „Dziennik prowincjonalnej damy”, E.M. Delafield


„Dziennik prowincjonalnej damy” to humorystyczna powieść autorstwa E.M. Delafield, opowiadająca historię życia i przygód pewnej wiejskiej pani domu z prowincji w Anglii. Powieść jest prowadzona w formie dziennika, w którym bohaterka z humorem relacjonuje swoje codzienne zmagania, przeżycia i frustracje.

Główna bohaterka to typowa pani domu z klasy średniej, mieszkająca na wsi wraz z mężem, dziećmi i służbą. Poprzez jej codzienne wpisy w dzienniku, otrzymujemy wgląd w jej życie, które okazuje się być pełne zwyczajności, rutyny i niekończących się obowiązków. Bohaterka musi stawić czoła codziennym problemom domowym, takim jak zarządzanie budżetem domowym, organizacją przyjęć i utrzymywaniem stosunków z sąsiadami.

Jednakże, pomimo z pozoru monotonnego stylu życia, bohaterka próbuje znaleźć ucieczkę od codzienności poprzez różne inicjatywy. Próbuje swoich sił w pisaniu artykułów, bierze udział w miejscowych spotkaniach i próbuje rozwinąć swoje zainteresowania kulturalne. Pani domu opisuje swoje przygody podczas podróży do Londynu, gdzie ma okazję uczestniczyć w ekskluzywnych przyjęciach, spotykać wpływowych ludzi i doświadczać życia w wielkim mieście. Na swojej drodze spotyka różnorodne postaci, które często wywołują komediowe sytuacje i prowokują jej niecodzienne reakcje.

W miarę jak akcja powieści się rozwija, bohaterka staje się bardziej pewna siebie i bardziej otwarta na nowe doświadczenia. Odkrywa swoje ambicje pisarskie i podejmuje próby publikacji swoich dzieł. Jednakże, pomimo swoich wysiłków i pewnych sukcesów, nadal musi radzić sobie z codziennymi obowiązkami, takimi jak zarządzanie domem i relacje z rodziną.

Po przeczytaniu „Dziennika prowincjonalnej damy” odczuwałam mieszankę różnych wrażeń. Powieść pełna jest humoru, sarkazmu i autoironii, co sprawia, że czytanie jest zabawne i lekkie. Bohaterka jest inteligentna, spostrzegawcza i błyskotliwa, co czyni ją sympatyczną postacią, jej obserwacje i komentarze bawią i poddają przemyśleniom na temat życia codziennego i społecznych konwenansów. Jedynym drobnym zarzutem jest to, że niektóre fragmenty powieści mogłyby być bardziej dynamiczne, a fabuła bardziej rozbudowana. Jednakże ogólna jakość humoru i stylu pisania Delafield rekompensuje te niewielkie niedociągnięcia. Warto również podkreślić, że powieść ujawnia absurdalność codzienności, co daje czytelnikowi możliwość spojrzenia na własne życie z przymrużeniem oka, a jednocześnie porusza kwestie związane z rolą kobiet w społeczeństwie i szukaniem własnej tożsamości. Książka daje również do myślenia na temat wartości życia codziennego i własnych ambicji. Autorce udało się połączyć elementy humorystyczne, sarkazm i autoironię, tworząc równowagę pomiędzy zabawą a refleksją. Jeśli szukacie książki z poczuciem humoru, a jednocześnie możecie wynieść z niej coś wartościowego to„Dziennika prowincjonalnej damy” sprawdzi się w tym świetnie.

Tytuł: Dziennik prowincjonalnej damy
Tytuł oryginału: The diary of a provincial lady / The provincial lady goes further
Autor: E.M. Delafield
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 28-03-2023
Ilość stron: 476
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cena rynkowa: 59,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Ciało - Tess Gerritsen - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Ciało”, Tess Gerritsen

Pierwszy thriller medyczny Tess Gerritsen. Lekarka sądowa, która ma przeciwko sobie wszystkich: władze miasta, policję, prokuraturę… i byłego męża. Zwłoki młodej pięknej dziewczyny przywiezione do prosektorium nie zdradzają żadnych widocznych urazów ani śladów przemocy. Lekarka sądowa Kat Novak przypuszcza, że ofiara mogła przedawkować narkotyki. Numer telefonu na opakowaniu zapałek znalezionym w zaciśniętej dłoni zmarłej prowadzi do prezesa firmy farmaceutycznej. Ten jednak zaprzecza, by miał z tą dziewczyną cokolwiek wspólnego.


Z akt FBI. W pogoni za rosyjskim szpiegiem-Bryan Denson-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Z akt FBI. W pogoni za rosyjskim szpiegiem”, Bryan Denson

Drugi tom serii Z AKT FBI „W pogoni za rosyjskim szpiegiem” to wciągająca relacja z poszukiwań tytułowego szpiega, a zarazem byłego agenta CIA, Aldricha Amesa. Poznajcie historię śledztwa agenta Leslie G. Wisera, którego celem było zdemaskowanie kreta w CIA. Zajrzyj za kulisy najciekawszych spraw Federalnego Biura Śledczego, gdzie prawo i porządek zmagają się z