Ta druga ja - Maha Gargash - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Arabski show-biznes – „Ta druga ja”, Maha Gargash


Madżid to głowa rodziny, zalicza się do najbogatszych biznesmenów w Dubaju. Na swoim sumieniu ma wiele, ale nie tylko on. Zaczynają go nękać koszmary o zmarłym bracie, któremu ukradł firmę, w dodatku buntować się zaczynają jego córka Dalal i bratanica Mariam. Coraz trudniej zapanować mu nad dziewczętami, lekceważą jego rozkazy, co w ich kraju nie powinno mieć miejsca. Kobiety mają mało do powiedzenia, głównie to mężczyźni kierują ich losem, ale buntowniczki nie robią sobie nic z tradycji.

Dalal marzy, aby zostać piosenkarką, jest córką z sekretnego małżeństwa. Kiedy jej się to w końcu udaje, upokarza tym samym swojego ojca Madżida. Bycie piosenkarką i rozwijanie kariery nie jest niczym dobrym w społeczeństwie Zatoki. Mariam natomiast studiuje stomatologię w Kairze i stara się robić wszystko, aby być daleko od stanowczego stryja. Niestety miłość do kolegi ze studiów nie przynosi jej nic dobrego i szybko odczuwa tego konsekwencje.

Maha Gargash w swojej powieści pokazuje nam, jak funkcjonuje arabski show-biznes i świat. Co trzeba zrobić, aby w ogóle ktoś chciał z tobą na temat kariery rozmawiać – zwłaszcza, kiedy jesteś kobietą. Męska władza, uzależnianie od siebie kobiet, dyktowanie im co mają zrobić, jak postępować – autorka przedstawiła mnóstwo przykładów. Nastolatki chciały coś w swoim życiu zmienić i mimo przeciwności losu i braku zrozumienia osiągnęły swój cel. Niestety przyszło im za to zapłacić wysoką cenę, ale czy się opłacało? To już pytanie do Dalal i Mariam. Madżid, jako mężczyzna z dumą chciał zapewnić kobietom, które były pod jego skrzydłami bezpieczeństwo, to, co najlepsze, ale jak widać, nie zawsze druga strona ma takie samo zdanie. Nie można narzucać nikomu swojej woli, człowiek powinien iść swoją drogą, popełniać błędy i starać się wyciągać z nich wnioski. Bez względu na kulturę, religię, płeć etc. każdy człowiek jest wolny. Maha Gargash posługuje się lekkim i przyjemnym językiem, powieść wciąga i z zaangażowaniem śledzimy losy bohaterów. Jeśli lubicie książki, których akcja dzieje się w krajach arabskich a w dodatku bohaterkami są nastolatki, to moim zdaniem pozycja jest warta uwagi.

Tytuł: Ta druga ja
Tytuł oryginału: That Other Me
Autor: Maha Gargash
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 05-07-2018
Ilość stron: 488
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Xenia Wiśniewska


Dodaj komentarz


Czytaj także

Rozgrywka, Allie Reynolds, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Rozgrywka”, Allie Reynolds

Gdy grupa przyjaciół spotyka się w opuszczonym schronisku wśród górskich szczytów, rozpoczyna się mordercza gra. Mrożący krew w żyłach thriller, w którym ośrodek w Alpach staje się prawdziwym escape roomem. Nikt się stąd nie wydostanie, dopóki nie rozwiąże zagadki. A nawet jeśli mu się uda, nie wiadomo, czy przeżyje


Gwardia Słonecznej - Paweł Kopijer -zaczytanyksiazkoholik.pl

„Gwardia Słonecznej”, Paweł Kopijer

„Gwardia Słonecznej” to pierwszy tom trylogii Deina, będącej sequelem wobec trylogii Mitrys. Opisuje dzieje młodego wojownika Deina rozgrywające się dziewiętnaście lat po zdobyciu Nemedor i pokonaniu Semaela. Eania zmieniła się, Noran i Winea nabrali życiowych doświadczeń. Stare problemy pozostają.