Alemama, czyli historia z życia wzięta - Agata Wolna - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Alemama, czyli historia z życia wzięta”, Agata Wolna


„Alemama, czyli historia z życia wzięta” autorstwa Agaty Wolnej to książka, która porusza wiele wątków współczesnego życia rodzinnego. Dedykowana zarówno dzieciom, jak i rodzicom, przynosi radość i ukojenie, oferując spojrzenie na życie rodzinne z różnych perspektyw.

Alemama – to niesprawiedliwe…
Alemama – nie teraz
Alemama – nie mogę
Alemama – a on zjadł dwa
Alemama – obiecałaś!

Książka nie jest tradycyjną powieścią z liniową fabułą. To raczej zbiór codziennych przygód i wyzwań, z jakimi mierzy się rodzina. Głównymi bohaterami są dzieci: Sofa, Stefek i Lulu, każde z własnym unikalnym charakterem i aspiracjami. Sofa, mająca 8 lat, to starsza siostra z rodzeństwem, które nieustannie testuje cierpliwość rodziców. Sześcioletni Stefek marzy o posiadaniu psa, a czteroletnia Lulu zaskakuje wszystkich swoją niezwykłą zdolnością do przekręcania wyrazów, co jest niezwykle urocze i najsłodszym na świecie uśmiechem. Każde z nich przyczynia się do kolorowego i dynamicznego obrazu życia rodzinnego.

Alemama, ja nie zdążę… pomóż mi się ubrać! – jak zwykle zawołał ze swojego pokoju Stefek.

Agata Wolna posługuje się językiem prostym, ale pełnym emocji i humoru. Jej styl jest lekki, co sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Autorka nie boi się mówić o trudnościach, jakie napotyka, co dodaje autentyczności i sprawia, że wiele czytelniczek (i czytelników) może się z nią utożsamić. Narracja prowadzona jest w sposób lekki, ale zarazem pełen emocji, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i dorośli mogą odnaleźć w niej coś dla siebie. Każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem, które przypomina, że choć rodzicielstwo bywa trudne, to jest jedną z najpiękniejszych przygód, jakie mogą spotkać.

Naprawdę nie wiem, skąd w rodzicach to zamiłowanie do liczenia. I do ostatniego słowa. Ilekroć czegoś od nas chcą, to muszą odliczyć do trzech.

Jednym z największych atutów książki jest jej szczerość. Autorka nie idealizuje macierzyństwa, pokazuje je z jego wszystkimi blaskami i cieniami. Jednym z głównych przesłań książki moim zdaniem jest to, że rodzicielstwo, mimo licznych wyzwań, jest źródłem niekończącej się zabawy i radości. Czytając miałam wrażenie, że autorka jest naszą dobrą znajomą, która dzieli się swoimi przeżyciami i przemyśleniami. Przez pryzmat anegdot i sytuacji, które każdy rodzic doskonale zna, Agata Wolna pociesza i dodaje otuchy, pokazując, że w chaosie codziennych obowiązków można znaleźć mnóstwo miłości i satysfakcji.

Mama generalnie musi znać odpowiedź na pytania: gdzie jest czapka, plecak, strój na basen, klucze, chleb, płatki, stolica Azerbejdżanu. Tata zasadniczo musi tylko wiedzieć, gdzie jest mama.

„Alemama, czyli historia z życia wzięta” to książka, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto ceni literaturę opisującą codzienne życie w sposób prawdziwy i nieupiększony. Agata Wolna stworzyła książkę, która jest nie tylko zabawna i poruszająca, ale również bardzo wartościowa. Dzieci znajdą w niej wiele zabawnych sytuacji, które rozbawią je do łez, natomiast rodzice odnajdą pocieszenie i przypomnienie, że nie są sami w swoich codziennych zmaganiach. Książka została opatrzona mnóstwem przepięknych ilustracji, które przedstawiają to, co przed chwilą przeczytaliśmy. To książka, która może być doskonałym towarzyszem dla wszystkich, którzy chcą poczuć, że nie są sami w swoich codziennych zmaganiach. To lektura, która bawi, wzrusza i inspiruje do czerpania radości z każdego dnia spędzonego z rodziną.

Tytuł: Alemama, czyli historia z życia wzięta
Autor: Agata Wolna
Gatunek: poradnik, literatura dziecięca
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 01-12-2023
Ilość stron: 80
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii - Brian C. Muraresku - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii”

„Klucz nieśmiertelności. Sekretna historia bezimiennej religii” autorstwa Briana C. Muraresku to porywająca podróż przez czas i kulturę, która rzuca zupełnie nowe światło na historię ludzkiej duchowości. Książka ta jest niezwykle intrygującym zanurzeniem w historię starożytnych praktyk religijnych, ze szczególnym naciskiem na używanie psychodelików w obrzędach misteryjnych.


Las zaginionych -Agnieszka Pietrzyk-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Las zaginionych” autorstwa Agnieszki Pietrzyk

Trzy nastolatki wybierają się konno do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Z przejażdżki wracają tylko dwie z nich. Roztrzęsione siostry Małeckie nie mają pojęcia, dokąd pojechała ich przyjaciółka. Mijają kolejne dni, ale dziewczyna nie daje znaku życia. Znalazł się tylko koń, który wystraszony sam przygalopował do stadniny.