Tokarczuk - Zaczytany Ksiązkoholik

Tokarczuk obok Kafki, Bułhakowa i Orwella. Polska powieść wśród 100 najlepszych książek


Powieść Olgi Tokarczuk trafiła na listę 100 najlepszych książek literatury światowej niemieckiego tygodnika „Die Zeit”. „Ta książka to rozległa i niepowstrzymana podróż przez kraje i stany wewnętrzne, mity i baśnie” – czytamy.

Zdawałoby się, że noblistka dostąpiła już wszelkich zaszczytów, jakie oferuje literacki świat. Co jakiś czas pojawiają się jednak wiadomości, które wyjątkowo łechcą dumę polskiego czytelnika. Docenienie na arenie międzynarodowej pachnie bowiem wyjątkowo. Zwłaszcza jeśli nazwisko Olgi Tokarczuk pojawia się nie tylko pośród największych współczesnych pisarzy, ale i absolutnych klasyków światowej literatury.

„Bieguni” w 100 najlepszych książkach

Niemiecki tygodnik „Die Zeit” opublikował zestawienie 100 najlepszych książek, które, jak podkreślono, dają nam orientację w życiu, jako towarzysze życia. Wśród nich, jak poinformowała Fundacja Olgi Tokarczuk, znaleźli się „Bieguni” – obok „Ksiąg Jakubowych” prawdopodobnie najważniejsze literackie dokonanie autorki, które w 2018 roku nagrodzono Bookerem.

Listę podzielono na siedem kategorii, takich jak: „Strach”, „Żałoba” czy „Kim jestem?”. „Bieguni” trafili do pierwszej grupy. W Niemczech książkę Tokarczuk wydano pod tytułem „Unrast”, co należałoby przetłumaczyć właśnie jako „Strach” czy też „Niepokój”.

Tak o powieści pisze niemiecki magazyn:

Nie da się jej opowiedzieć, nie da się jej zaklasyfikować do żadnego konkretnego gatunku literackiego, więc w pewnym sensie jest po prostu powieścią. Ale w żadnym wypadku nie jest to oszukańcze etykietowanie: „Niepokój” Olgi Tokarczuk zapewnia to, co obiecuje tytuł. Ta książka to rozległa i niepowstrzymana podróż przez kraje i stany wewnętrzne, mity i baśnie. Nie ma tu nic małego i nic wielkiego, tylko szalejący wir rzeczy i myśli. I tajemnica, która napędza tę ucieczkę w otwartą przestrzeń coraz dalej.

„Die Zeit” nazywa „Biegunów” „najpiękniejszą i najbardziej swobodną rzeczą, jaką polska laureatka Nagrody Nobla wniosła do światowej literatury”.

Tokarczuk wśród największych

Postawmy sprawę jasno: jest to laur z gatunku wyjątkowo zaszczytnych. Powieść polskiej pisarki znalazła się w iście doborowym towarzystwie. Niemiecki tygodnik umieścił ją obok takich książek jak „1984” Orwella, „Boska komedia” Dantego, „Czerwone i czarne” Stendhala, opowiadania Kafki (wydane pod tytułem „Die Erzählungen”) czy „Kronika ptaka nakręcacza” Murakamiego.

W innych kategoriach znajdziemy choćby „Biesy” Dostojewskiego, „Ulissesa” Joyce’a, „Mistrza i Małgorzatę” Bułhakowa, „Blaszany bębenek” Grassa, „Imię róży” Umberta Eco, „Buddenbrooków” Manna, „Sto lat samotności” Marqueza, „Annę Kareninę” Tołstoja, „Panią Dalloway” Virginii Woolf czy „Stracone złudzenia” Balzaka.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/tokarczuk-obok-kafki-bulhakowa-i-orwella-polska-powiesc-wsrod-100-najlepszych-ksiazek?fbclid=IwAR2rkb8_hlkMxR0kKZVc2O3Oj2DnHiSbnKbLwQAUkHz5Jx1mspZcjvSF37A
Fot. © Łukasz Giza / Die Zeit


Dodaj komentarz


Czytaj także

Na ostrym ogniu

Koniecznie od deski do deski – „Na ostrym ogniu”, Elizabeth Acevedo

Naszą bohaterką jest Emoni Santiago, która mieszka z babcią. Jej ojciec to wolny duch, podróżujący po świecie. Nastolatka nie zdążyła jeszcze skończyć pierwszej klasy liceum, kiedy zaszła w ciążę. Babcia zwana Bunią pomaga jej w opiece nad dwuletnią córeczką. Emoni cały czas chodzi do szkoły jak jej rówieśnicy, ale całe jej życie kręci się wokół córeczki i … gotowania.


Jak odzyskać siebie i utracone więzi. Wyjść z depresji i odnaleźć nadzieję, Johann Hari, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jak odzyskać siebie i utracone więzi. Wyjść z depresji i odnaleźć nadzieję”, Johann Hari

Czy często bywasz przygnębiony?Czy życie wydaje ci się pozbawioną sensu szarpaniną? Czy niejednego ranka nie masz ochoty wstać z łóżka, a najprostsze sprawy zupełnie cię przerastają?