Tajemnicze zapiski i rysunki w manuskrypcie sprzed 1300 lat odkryte w Anglii.2

Tajemnicze zapiski i rysunki w manuskrypcie sprzed 1300 lat odkryte w Anglii


Dzięki wspólnej pracy doktorantki Uniwersytetu w Leicester, a także twórców nowoczesnej technologii ArchiOx, umożliwiającej dostrzeżenie na powierzchniach tego, czego nie widać „gołym okiem”, w manuskrypcie liczącym niemal 1300 lat odkryto serię tajemniczych rysunków i zapisków dodanych prawdopodobnie przez kobietę-pisarkę.

Odkrycie potwierdzone dzięki nowym technologiom

Jessica Hodgkinson, doktorantka studiująca na Uniwersytecie w Leicester, podczas przeglądania jednego ze średniowiecznych manuskryptów, a konkretnie fragmentu Dziejów Apostolskich z VIII wieku, nazwanego roboczo „MS Selden Supra 30” zauważyła na jednej ze stron słowo, którego zapis przypominał imię „Eadburg”. Prawdopodobieństwo, że właśnie o to imię chodzi, było tym większe, że już wcześniej pojawiło się ono w tekście w formie skróconej. Aby potwierdzić odkrycie Hodgkinson i lepiej poznać sam tekst, wykorzystano technologię ARCHiOx (Analysing and Recording Cultural Heridage in Oxford). Umożliwia ona zobaczenie manuskryptów i innych obiektów w 3D, co pozwala również na dokładniejsze przyjrzenie się np. zapisanym tekstom, powiększanie konkretnych ich fragmentów. Do jak najdokładniejszego odwzorowania faktury powierzchni, niewidocznej dla oka i standardowych kamer, naukowcy używają dwóch maszyn: Selene, która posiada cztery kamery wychwytujące zmiany w strukturze powierzchni wynoszące do 25 mikrometrów oraz Lucindę, która posiada lasery i dwie maleńkie kamery do przygotowywania skanów 3D.

Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania w omawianym manuskrypcie odkryto wiele innych dopisków, a także rysunków, które zostały wydrapane w pergaminie. Dostrzeżono m.in. serię szkiców postaci przypominających ludzi, na jednym z nich jedna osoba ma wyciągnięte ręce w kierunku drugiej, a druga wydaje się kierować swoją rękę ku górze, dając w ten sposób znać, że nie chce, by się do niej zbliżano. Nie wiadomo, jaki był cel dodania tych rysunków i uwag – być może świadczą one o uważnym czytaniu tekstu przez ich autorkę. Warto też dodać, że samo imię „Eadburg” pojawia się na manuskrypcie co najmniej 15 razy.

Autorką jest prawdopodobnie kobieta

Badaczka, która odkryła napisy, przypuszcza, że to powtarzające się imię może świadczyć o tym, iż autorką sekretnych zapisków jest właśnie Eadburg. Oznaczałoby to, że kobieta należała do elitarnego, nielicznego grona kobiet, które w tamtych czasach umiały czytać i pisać. Na razie niewiele więcej wiadomo o Eadburg, jednak doktorantka i jej współpracownicy przypuszczają, że była zakonnicą – przełożoną wspólnoty w Minster-in-Thanet w hrabstwie Kent. Co więcej, obok imienia znajduje się zapis, który przypomina słowo „więzienie” – właśnie o uwiezieniu apostołów opowiada badany fragment, być może ich sytuacja skojarzyła się Eadburg z jej własną.

Jak zauważa Hodgkinson:

Dostrzeżenie tego imienia wyrytego na kartach manuskryptu dostarcza nowych, ekscytujących dowodów na powiązania między kobietami a literaturą w średniowieczu, na to, że również kobiety mogły brać udział w tworzeniu kultury literackiej wczesnego średniowiecza. Zastosowana w naszej pracy technologia ARCHiOx pozwoliła na zobaczenie tych maleńkich napisów z wszelkimi detalami.

Warto dodać, że technologia ta została opracowana przez Fundację Post Factum, która – w ramach 12-miesięcznego projektu, sfinansowanego przez Helen Hamlyn Trust, została udostępniona Bodleian Libraries, sieci bibliotek brytyjskiego Oxfordu. To właśnie w jednej z nich Hodgkinson pracowała nad manuskryptem, dzięki czemu, udało się włączyć do jej badań właśnie ARCHiOx.

John Barrett, szef działu technicznego w Bodleian Libraries, który spędził na pracy z tą technologią wiele miesięcy, powiedział, że dzięki niej udało się odkryć wiele zapisków, jednak tego rodzaju szkice widział po raz pierwszy. Dodał również, że dzięki technologii ARCHiOx możliwe jest nie tylko zobrazowanie powierzchni, ale i ich zmierzenie. „Co czyni naszą pracę jeszcze bardziej ekscytującą” – dodaje.

Źródło: University of Leicester, https://lubimyczytac.pl/tajemnicze-zapiski-i-rysunki-w-manuskrypcie-sprzed-1300-lat-odkryte-w-anglii
Zdjęcie ilustracyjne: Ahmet Polat (https://www.pexels.com/@ibnulharezmi/), Pexels, za: Canva


Dodaj komentarz


Czytaj także

Paula Uzarek - wywiad - Zczytanyksiazkoholik.pl

Co dodaje skrzydeł Pauli Uzarek autorce serii „Ślady dusz”?

Paula Uzarek, autorka serii „Ślady dusz” opowiada o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisarstwem, które z osiągnięć twórczych dało autorce największą satysfakcję i dlaczego, czy skąd pomysł na napisanie powieści w gatunku fantastyki – magia, szamani, wiedźmy? To i wiele innych niezwykle ciekawych informacji o pisarce i jej życiu przeczytacie w poniższym wywiadzie.


Sekrety życia seksualnego zwierząt, Andrzej G. Kruszewicz, Katarzyna Burda, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Sekrety życia seksualnego zwierząt”, Andrzej G. Kruszewicz, Katarzyna Burda

Jak TO robią zwierzaki? Ekstremalne zbliżenia, imponujące atrybuty seksualne i sprytne strategie uwodzenia – poznaj sekrety seksualnego życia zwierząt.