Światowy Dzień Miłośników Książek

Światowy Dzień Miłośników Książek


Światowy Dzień Miłośników Książek obchodzimy 9 sierpnia. Book Lovers Day świętowany jest od 2012 roku. Święto to ma na celu propagowanie książek i czytania. Zachęcam do czytania każdego dnia i z tej okazji życzę samych dobrych książek.

Nie wiadomo, kto jest pomysłodawcą Światowego Dnia Miłośników Książek. Od 2012 roku święto obchodzi się już oficjalnie od 9 sierpnia. Jedną z pierwszych osób, która wspomniała o tej tradycji na swoim blogu jest Michelle Stockard Miller, prowadząca stronę True Book Addict.

Warto zadać sobie też podstawowe pytanie: a skąd właściwie wzięły się książki? Co ciekawe (i ważne), są one prawie tak samo stare jak pismo, a ich pojawienie się wyznacza granicę między prehistorią, czyli czasami, gdy informacje o dziejach ludzkości przekazywano ustnie a historią, gdy były już one zapisywane dla przyszłych pokoleń. Jedną z najstarszych znanych ludzkości książek jest opowieść o Gilgameszu. Tę starożytną epopeję spisano niemal 4 tysiące lat temu. Utrwalono ją na tabliczkach z gliny, ponieważ pierwsze książki powstawały na różnych materiałach. Poza gliną były to: papirus (wykonany z trzciny), pergamin (skóra zwierzęca) i papier, stworzony z rozdrobnionych szmat. Aż do XV wieku, gdy wynaleziono i udoskonalono druk, książki spisywano na zwojach lub kodeksach. Jednymi z najbardziej znanych zachowanych do dzisiaj kodeksów są zwoje znad Morza Martwego, tworzone w okresie od 250 r. p.n.e. do 65 r. n.e. To zbiór ponad 981 rękopisów odkrytych niedaleko Qumran na brzegu Morza Martwego. Więcej ciekawostek o historii książek znajdziecie w naszym artykule, poświęconym właśnie tej kwestii.


Dodaj komentarz


Czytaj także

Premiera - Wojowniczka Robert Matzen, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Audrey Hepburn. Wojowniczka”, Robert Matzen

Wspaniały portret Audrey Hepburn − najjaśniejszej z filmowych gwiazd; kobiety o wspaniałej urodzie, wielkim talencie i jeszcze większym sercu. Robert Matzen po raz kolejny odsłania nieznane oblicze legendy kina i ikony mody. Świat miał ja za delikatną i uległą, okazała się najwaleczniejszą z wojowniczek!


Podsumowanie czytelnicze – listopad 2019

I mamy … 1 grudnia. Jak ten czas szybko leci. Zamieszczam Wam podsumowanie recenzji listopadowych – dla przypomnienia w jednym miejscu. Skoro już grudzień … to czy udziela Wam się książkowy klimat Świąteczny?