Światowy Dzień Miłośników Książek

Światowy Dzień Miłośników Książek


Światowy Dzień Miłośników Książek obchodzimy 9 sierpnia. Book Lovers Day świętowany jest od 2012 roku. Święto to ma na celu propagowanie książek i czytania. Zachęcam do czytania każdego dnia i z tej okazji życzę samych dobrych książek.

Nie wiadomo, kto jest pomysłodawcą Światowego Dnia Miłośników Książek. Od 2012 roku święto obchodzi się już oficjalnie od 9 sierpnia. Jedną z pierwszych osób, która wspomniała o tej tradycji na swoim blogu jest Michelle Stockard Miller, prowadząca stronę True Book Addict.

Warto zadać sobie też podstawowe pytanie: a skąd właściwie wzięły się książki? Co ciekawe (i ważne), są one prawie tak samo stare jak pismo, a ich pojawienie się wyznacza granicę między prehistorią, czyli czasami, gdy informacje o dziejach ludzkości przekazywano ustnie a historią, gdy były już one zapisywane dla przyszłych pokoleń. Jedną z najstarszych znanych ludzkości książek jest opowieść o Gilgameszu. Tę starożytną epopeję spisano niemal 4 tysiące lat temu. Utrwalono ją na tabliczkach z gliny, ponieważ pierwsze książki powstawały na różnych materiałach. Poza gliną były to: papirus (wykonany z trzciny), pergamin (skóra zwierzęca) i papier, stworzony z rozdrobnionych szmat. Aż do XV wieku, gdy wynaleziono i udoskonalono druk, książki spisywano na zwojach lub kodeksach. Jednymi z najbardziej znanych zachowanych do dzisiaj kodeksów są zwoje znad Morza Martwego, tworzone w okresie od 250 r. p.n.e. do 65 r. n.e. To zbiór ponad 981 rękopisów odkrytych niedaleko Qumran na brzegu Morza Martwego. Więcej ciekawostek o historii książek znajdziecie w naszym artykule, poświęconym właśnie tej kwestii.


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nie twój interes- Marzena Hrynisza-zaczytanysksiazkoholik.pl

„Nie twój interes”, Marzena Hryniszak

Mawiają, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Czasem to wręcz igranie z ogniem, a stawką staje się życie. Noc, podczas której Wojtek Redyński, zwykły pracownik warsztatu samochodowego, niezamierzenie staje się świadkiem przestępstwa, nie tylko przesądza o jego dalszym losie, ale zapoczątkowuje ciąg śmiertelnie niebezpiecznych wydarzeń. Nie tylko dla niego.


Łączniczki z Paryża, Pam Jenoff, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Łączniczki z Paryża”, Pam Jenoff – opowieść o odwadze i wielkiej determinacji kobiet

„Łączniczki z Paryża” to „zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami poruszająca historia przyjaźni i zdrady w czasach II wojny światowej”. „W czasie wojny prawda jest tak cenna, że zawsze powinna jej towarzyszyć obstawa złożona z kłamstwa.” – Winston Churchill