Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022. Uroczystość jakże ważka dla wszystkich książkofilów jest obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie o 1995 roku. Każdego 23 kwietnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem czy spotkania autorskie z pisarzami.

Katalonia kolebką święta książki
Pomysł organizacji Dnia Książki powstał w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia w tym regionie to prawdziwe święto narodowe ku czci patrona książki – świętego Jerzego.

Zgodnie z tradycją kobiety w tym dniu są obsypywane czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Płeć piękna w podziękowaniu odwzajemnia się mężczyznom książkowymi podarunkami.

23 kwietnia – symboliczna data
23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej, bowiem właśnie tegoż dnia 1616 roku zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia to również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto wypadało w trakcie szkoły. Natomiast 23 kwietnia jest świętowany dzień Św. Jerzego i wtedy odbywa się tzw. Noc Książki, gdzie można się obłowić w książki w symbolicznych cenach.

„Mała książka – wielki człowiek”
Od 2017 roku w Polsce, celem krzewienia czytelnictwa od najmłodszych lat, prowadzona jest kampania skierowana do najmłodszych czytelników. Maluchy dostają w prezencie różnorakie książki, które mają je zachęcić do czytania, co jednocześnie wywiera pozytywny efekt na rozwój poznawczy i emocjonalny dzieci a przy okazji rozwija słownictwo i rozbudza zainteresowania.

Przez pierwsze trzy lata kampanii rozdano ponad dwa miliony bezpłatnych książek!

Prawa autorskie
23 kwietnia to również dzień praw autorskich. W Polsce ustawa o prawie autorskim w swojej obecnej postaci zaczęła działać dopiero od 1994 roku, kładąc kres wszechobecnemu piractwu. Bez ustawy o prawie autorskim rynek książki mógłby już nie istnieć.

Prawo autorskie zgodnie z ustawą to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Obecnie obowiązująca ustawa wprowadziła dualizm w zagadnieniu praw autorskich dzieląc je na autorskie prawa osobiste i majątkowe. Autorskie prawa majątkowe są zbywalne i ograniczone w czasie – trwają od momentu powstania dzieła przez całe życie twórcy i wygasają 70 lat po śmierci autora. Zatem jeśli autorowi uda się „popełnić” perełkę to zapewnia godziwe życie sobie i swoim najbliższym potomkom ?

Źródło: https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich
Fot: Envato Elements


Dodaj komentarz


Czytaj także

Jej sekret

Czy tym razem równie śmiesznie co poprzednio? – „Jej sekret” Penelope Bloom

Poznajemy Violet, przyjaciółkę Lilith z gorącej jogi. Violet jest marketingowcem na własnej działalności, który zaparcie szuka nowych zleceń, gdyż te, które ma pozawalają jej ledwo wiązać koniec z końcem. Ma na wychowaniu kilkuletnią córeczkę Zoey. Jej były facet nie poradził sobie z rodzicielstwem i je zostawił.


Blog ksiązkowy - Kat - Anna Potyra - zaczytanyksiakzoholik.pl

Kto jest katem, a kto ofiarą? – „Kat”, Anna Potyra

„Kat” to intrygująca i mroczna powieść, której fabuła od samego początku wciąga czytelnika w głąb tajemnic i napięcia. Anna Potyra oddała w ręce czytelników emocjonującą historię i nie zawiodła mnie po raz kolejny w dostarczeniu trzymającej w napięciu lektury. Główny bohater, Tomasz Branicki, jest doświadczonym byłym komandosem, który teraz przyjmuje nietypowe zlecenia, zarabiając na życie poza wojskiem. To wytrzymały i bystry mężczyzna, który po tragicznych wydarzeniach musi poradzić sobie w cywilnym