Setki książek lecą na Księżyc

Setki książek lecą na Księżyc


Lunar Codex, ogromne archiwum opowiadające historię ludzkości poprzez sztukę, zmierza na Księżyc. To największy w historii projekt wystrzelenia dzieł kultury w kosmos, a stała instalacja na pokładzie serii bezzałogowych rakiet rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Program Artemis to projekt NASA mający na celu ponowne lądowanie ludzi na Księżycu w 2026 roku, po raz pierwszy od ponad 50 lat. Nim człowiek znów postawi stopę na Srebrnym Globie, trafi tam jego sztuka.

Wystrzelić kulturę w kosmos

W latach 2023–2026 NASA wyśle w kosmos instrumenty naukowe. Misje te będą przenosić też komercyjne ładunki. Jednym z nich jest wyjątkowa kapsuła czasu – Lunar Codex.

Lunar Codex (w dosłownym tłumaczeniu: Kodeks Księżycowy) to projekt uwielbiającego sztukę i nauki ścisłe Samuela Peralty – fizyka, poety i kolekcjonera sztuki z Kanady. Zdigitalizowana kolekcja sztuki współczesnej, poezji, czasopism, muzyki, filmów, podcastów i książek autorstwa 30 tysięcy artystów, pisarzy, muzyków i filmowców ze 157 krajów trafi na Księżyc już w tym roku.

To największy, najbardziej globalny projekt wystrzelenia dzieł kultury w kosmos.

– mówił Peralta, cytowany przez „New York Times”. „Nigdzie nie ma czegoś podobnego”.

Lunar Codex, czyli opowiedzieć historię

„Marzyłem o tym, żeby polecieć na Księżyc i pewnego dnia stało się to możliwe. Dzielę to marzenie z wieloma artystami, autorami, muzykami i filmowcami, których prace kocham” – czytamy na stronie projektu.

To nie jedyny przypadek umieszczenia sztuki na powierzchni Księżyca. Fundacja Arch Mission wysłała w kosmos trylogię „Fundacja” Isaaca Asimova, a kilka lat temu na ziemskiego satelitę trafiła Lunar Library (Biblioteka Księżycowa) zawierająca liczące 30 milionów stron archiwum historii ludzkości i cywilizacji, obejmujące wszystkie tematy: kulturę, narody, języki czy gatunki.

Lunar Codex ma jednak aspiracje storytellingowe. Skupiając się na sztukach wizualnych, zawiera też pokaźny zbiór współczesnych książek, opowiadań, poezji, esejów, muzyki, filmów i nie tylko, a wybór dzieł zależy w dużej mierze od misji projektu.

Peralta gromadzi dzieła od kilku lat, choć, jak przyznaje, niektóre osoby, z którymi się kontaktował, nie traktowały go poważnie. „Mówię: »Chciałbym umieścić twoją sztukę na Księżycu«, a oni myślą, że to jakieś oszustwo” – powiedział.

W Codexie znajdują się grafiki z rozdartej wojną Ukrainy i poezja z krajów zagrożonych zmianami klimatycznymi, a także ponad 130 numerów magazynu „PoetsArtists”. Niektóre prace zostały zamówione na potrzeby projektu, w tym „The Polaris Trilogy: Poems for the Moon”, zbiór poezji ze wszystkich kontynentów, w tym Antarktydy.

Jedna kapsuła okrążyła już Księżyc w zeszłym roku – w ramach misji NASA Orion. Orion przenosi dysk zawierający „Three Faces of the Moon” („Trzy twarze Księżyca”) – serię wierszy, które zostaną zarchiwizowane na powierzchni Srebrnego Globu.

Pozostałe kapsuły Lunar Codex mają wylądować na Księżycu jesienią tego roku.

Źrodło: lunarcodex.com, The New York Times, https://lubimyczytac.pl/
Fot. Envato Elements


Dodaj komentarz


Tagi:

Czytaj także

Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy, Adrian Markowski, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy”, Adrian Markowski

Kłopoty z tabliczką mnożenia? Bez paniki! Po przeczytaniu tej książki miną jak zły sen. Dziecko nauczy się nie tylko, jak radzić sobie z tabliczką mnożenia, ale jak nie bać się matematyki, lubić ją i czerpać z niej radość. Jest jeszcze jedna, dobra wiadomość: niczego nie będzie się uczyć na pamięć! Dla niektórych dzieci uczenie się tabliczki mnożenia na pamięć to prawdziwa


Podwójna katastrofa - Jamie McGuire - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Podwójna katastrofa”, Jamie McGuire

„Podwójna katastrofa” to niecierpliwie wyczekiwana kontynuacja „Pięknej katastrofy” – międzynarodowego bestsellera i fenomenu wydawniczego. Pełna namiętności i pasji opowieść o dalszych burzliwych losach bardzo grzecznej dziewczynki i bardzo niegrzecznego chłopca i ich gorącej miłości, która narodziła się na przekór zdrowemu rozsądkowi.