Biblioteka-zaczytanyksiazkoholik.pl

Raj dla książkoholików – zestawienie najpiękniejszych bibliotek świata


Na świecie są takie miejsca, o których marzy każdy bibliotekarz, każda bibliotekarka i wszyscy książkoholicy. Marzą nie tylko o tym, aby zobaczyć te piękne miejsce, ale również poczuć ten zapach i dotknąć co najmniej kilku książek ze zbiorów. Poniżej znajdziecie zestawienie najpiękniejszych bibliotek świata.


Biblioteka Narodowa w Brazylii

Źródło: wcsa.world

Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona 29 października 1810 roku, jednak jej historia sięga roku 1755. Pierwotnie bowiem zbiory znajdowały się w Lizbonie. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi, które niejako wymusiło przewiezienie zbiorów bibliotecznych w bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie. Wśród jej zbiorów możemy znaleźć między innymi kolekcję fotografii Teresy Cristiny Marii, która zawiera 21 742 zdjęć z XIX wieku.


Biblioteka w Birmingham – Wielka Brytania

Źródło: boredpanda.com

Na początku września 2013 roku powstała największa biblioteka publiczna w Europie. Szacuje się, że inwestycja ta mogła kosztować Wielką Brytanię aż 189 milionów funtów. W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal. Z myślą o czytelnikach powstał również taras, na którym można w otoczeniu natury przeczytać wybrana pozycję książkową. Co ciekawe, w punkcie widokowym biblioteki znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira. Ma to być forma upamiętnienia jednego z największych dramaturgów wszech czasów.


Biblioteka Trinity College w Irlandii

Źródło: boredpanda.com

Jest to biblioteka akademicka, a jednocześnie największa biblioteka w Irlandii. To właśnie tu znajduje się najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa: Księga z Kells z 800 roku, a także najstarszy znany ewangeliarz zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Historia biblioteki Trinity College związana jest z utworzeniem Uniwersytetu Dublińskiego, który powstał z inicjatywy Elżbiety I. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków. Mówi się, że są one równoznaczne z 400-letnim rozwojem nauki.


Biblioteka publiczna w Kansas City, USA

Źródło: kcur.org

To najstarsza biblioteka w Kansas. Trzeba przyznać, że jej widok robi ogromne wrażenie. Imitacja grzbietów książek tworzy fasadę budynku widoczną z parkingu. Zbiory tej biblioteki również są imponujące. Wśród nich można znaleźć wiele materiałów związanych z historią miasta, jak na przykład: pocztówki, znaczki, listy, mapy itd. Biblioteka publiczna w Kansas City prowadzi także program pomocy imigrantom oraz angażuje się w liczne akcje społeczne, między innymi te, które mają pomóc osobom bezdomnym. Jak widać, piękno w przypadku tej biblioteki jest dość szerokim pojęciem.


Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu

Źródło: breakingnews.ie

Biblioteka powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a jej początkowy księgozbiór liczył zaledwie 350 pozycji. Z czasem kolekcja książek zaczęła się powiększać, aż konieczne okazały się przenosiny do większego pomieszczenia. Widoczna na zdjęciu fasada budynku z pięknym, działającym na wyobraźnię muralem to wynik remontu z roku 2011. Zdecydowanie polecamy doświadczyć tego widoku na własne oczy. Naprawdę robi wrażenie!


Klementinum w Pradze – Czechy

Źródło: boredpanda.com

Budynek znajduje się na Starym Mieście w Pradze, w okolicy Mostu Karola. Biblioteka powstała po likwidacji zakonu w XVII wieku, po którym do dziś pozostało barokowe wnętrze. Jest jedną z najstarszych bibliotek na terenie Czech, a liczba zbiorów wynosi ponad 6,5 miliona woluminów. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Co ciekawe, oprócz imponującej liczby egzemplarzy książkowych Klementinum w Pradze ma także pokaźną kolekcję ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. Nie da się ukryć, że obok tej biblioteki nie można przejść obojętnie. W dodatku jej wnętrze na długo pozostaje w pamięci tego, kto chociaż raz ją odwiedził.


Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro

Źródło: boredpanda.com

Biblioteka została otworzona przez córkę cesarza Brazylii Piotra II, Izabelę, oraz jej męża Gastona Orleańskiego, hrabiego d’Eu, 10 września 1887 roku. Biblioteka ma jedną z największych kolekcji dzieł portugalskich. Osoby zarządzające twierdzą, że jej zbiory z roku na rok powiększają się o ponad sześć tysięcy egzemplarzy. W jej wnętrzu znajdziemy również pokaźną kolekcję obrazów José Malhoa i Henrique Medina. Każdego dnia odwiedza ją około 150 osób. Co ważne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Portugalii, zapewnia stałą pomoc tej bibliotece, ponieważ rządy zarówno Cavaco Silvy, jak i António Guterresa uznały znaczenie instytucji dla dyfrakcji kultury portugalskiej w Brazylii.


Biblioteka Handelingenkamer w Hadze – Holandia

Źródło: boredpanda.com

To na pewno jedna z ciekawszych bibliotek pod względem wystroju, który nawiązuje do estetyki chińskiej. To zapewne wpływ zamiłowania holenderskiego architekta C.H. Petersa do kultury azjatyckiej. Widnieją tu kolory czerwony, zielony i złoty, a także głowy smoków, które są porozsiewane po całym pomieszczeniu. Aby dostać się do książek, które są ułożone na wyższych półkach, należy wspiąć się po schodach w kształcie spirali. Ciekawa jest również sama budowla, która dzięki ołowiano-szklanemu dachowi zapewnia bibliotece stały dostęp do naturalnego światła. Ach! Któżby nie chciał być tam chociaż przez chwilę?


Biblioteka Królewska w Kopenhadze

Do zabytkowej części dobudowano na początku lat 90. kompleks z czarnego granitu i przyciemnianego szkła. Dzięki temu placówka zyskała miano Czarnego Diamentu i na stałe wpisała się w krajobraz Kopenhagi. Fresk na suficie jest dziełem jednego z najbardziej znanych artystów w Danii, Pera Kirkeby’ego. A jej mury strzegą m.in. rękopisów Hansa Christiana Andersena.


Stacja Kultura w Rumii

W kwietniu 2018 roku Stacja Kultura, biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi, została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.


Biblioteka George’a Peabody’ego w Baltimore

Założona w 1866 roku placówka uważana jest za jedną z najpiękniejszych bibliotek uczelni amerykańskich. Działa przy Instytucie George’a Peabody’ego, który był pierwszą Akademią Muzyczną w historii Stanów Zjednoczonych. Jej wnętrza są tak spektakularne, że często wynajmowane są na wesela i różnej maści przyjęcia.


Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych to największa i najbardziej prestiżowa instytucja tego typu na świecie. W placówce znajduje się unikalna kolekcja 111 tomów z życzeniami osobiście podpisanymi w 1926 roku przez 5,5 mln mieszkańców Polski dla Amerykanów z okazji 150. rocznicy niepodległości USA.


Nowojorska Biblioteka Publiczna

To jedna z największych bibliotek publicznych na świecie i jedna z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w USA. Zwiedzający prócz ogromnych zbiorów, mogą podziwiać m.in. niezwykłą Czytelnię Główną z jej ogromnymi oknami i wspaniałymi i imponującymi żyrandolami. Co ważne dostęp do niej jest powszechny i bezpłatny.


Biblioteka Trinity College w Dublinie

Nazywana „długim pokojem” biblioteka ma również długą historię i bogate zbiory. W założonej w 1592 roku placówce znajduje się m.in. Księga z Kells, jeden z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego i odręcznie napisany egzemplarz Ewangelii. Placówka ta jest największą biblioteką w kraju.


Nowa Biblioteka Miejska w Stuttgarcie

Biblioteka miejska mieściła się w zabytkowym Pałacu Wilhelma, ale w 2011 r. przeniesiono ją do nowego budynku autorstwa koreańskiego architekta, Euna Young Yi. Z zewnątrz monolityczna bryła, w środku całkowicie biała przestrzeń, wypełniona światłem i książkami.


Biblioteka w Birmingham

Placówka w Birmingham to największa biblioteka publiczna w Europie. Jej wybudowanie pochłonęło prawie 200 mln funtów. I wydaje się, że to dobrze zainwestowane pieniądze: dziesięć kondygnacji, 31 tysięcy metrów kwadratowych i 10 tys. odwiedzających dziennie. W 2013 r. otworzyła ją oficjalnie pakistańska aktywistka Malala Yousafzai.


Biblioteka Joanina w Coimbrze

Znajdująca się przy Uniwersytecie w Coimbrze część biblioteki w stylu barokowym została wybudowana w 1782 r. Jeden z najpiękniejszych budynków w kompleksie uniwersyteckim, ma też swoją ciemną stronę. To chyba jedyna biblioteka z własnym więzieniem, gdzie swego czasu zamykano naukowców i studentów. A w nocy, zza obrazów, wyfruwa mała kolonia nietoperzy.


Biblioteka Bodlejańska w Oksfordzie

Założona w 1602 roku jest jedną z najstarszych bibliotek w Europie. W jej zbiorach znajduje się ponad jedenaście milionów książek, kltore zajmują półki o łącznej długości 180 km. Wród nich m.in. rękopisy Tolkiena. W jednej z czytelni kręcono sceny do serii filmów o Harrym Potterze.


Biblioteka publiczna w Seattle

Budynek zaprojektowany przez holenderskiego architekta Rema Koolhaasa może pomieścić prawie 1,5 mln książek. Niezwykła bryła, setki komputerów, śmiałe elementy wystroju wnętrz powodują, że śmiało można nazwać ją biblioteką XXI wieku. Budynek zajął sto ósme miejsce na ogłoszonej przez Amerykański Instytut Architektów liście 150 ulubionych budynków w USA.


Biblioteka publiczna w Madrasie

Część kompleksu kulturalnego, w którym znajduje się teatr, muzeum i galeria sztuki. Biblioteka Publiczna została założona w 1896 roku i w dalszym ciągu otrzymuje kopie wszystkich książek, czasopism i gazet publikowanych w Indiach. Zaprojektowany przez H. Irvina majestatyczny budynek ma okrągłe wejście, po przekroczeniu którego oczom ukazują się bogato zdobione sufity, balkony z drewna tekowego oraz witraże.


Austriacka Biblioteka Narodowa w Wiedniu

Siedzibą biblioteki jest cesarski pałac Hofburg w Wiedniu. Ciężko tam skupić sie na czytaniu ze względu na freski i bogate złocenia zdobiące salę główną. Niezwykła kolekcja zbiorów kartograficznych została w 2003 roku wpisana przez UNESCO na listę Pamięci Świata.


Taipei Public Library

Główna Biblioteka Publiczna Tajpej jest centralną biblioteką miasta Tajpej na Tajwanie. Jest to główna biblioteka systemu Tajpejskiej Biblioteki Publicznej (Taipei Public Library). Budynek znajduje się przy Jianguo South Road, w dzielnicy Da’an, w pobliżu Parku Leśnego Daan.


Bibliotheca Alexandrina w Aleksandrii

Źródło: elkassasaxy

Oryginalna biblioteka w Aleksandrii została zniszczony przez pożar ponad 1,6 tys. lat temu. Dzisiejsza Bibliotheca Alexandrina stara się sprostać wymaganiom stawianym pierwotnej placówce. Otwarty w 2002 roku masywny budynek w kształcie dysku ma ogromną czytelnię, natomiast fasada pokryta jest literami i znakami pochodzącymi z ponad stu różnych języków.


Przedstawiłam Wam najpiękniejsze biblioteki świata – która z nich podoba się Wam najbardziej? Mnie najbardziej urzekła Główna Biblioteka Publiczna Tajpej na Tajwanie. Gdzie najchętniej spędzilibyście resztę swojego życia, czytając książki z licznych zbiorów? A może znacie inne biblioteki, które są równie piękne?

Źródło: https://polszczyzna.pl/najpiekniejsze-biblioteki-swiata/ ; https://kultura.onet.pl/wiadomosci/oto-najpiekniejsze-biblioteki-na-swiecie/92c963k#slajd-1


Dodaj komentarz


Tagi:

Czytaj także

Czerń gotyku - Ewelina Palian-Kobiela - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Czerń gotyku”, Ewelina Palian-Kobiela

Adam Rosa to nieustraszony poszukiwacz przygód, który pragnie adrenaliny, władzy i miłości. Za sprawą dwóch kobiet w jego życie wkradają się chaos i podróże w czasie… Wraz z nim przemierzysz wieki, kontynenty, epoki i miejsca. Adam nie tylko spotyka legendarne postaci, lecz także odkrywa zupełnie nowe krainy i stawia czoła magicznym stworzeniom. Równocześnie miłość i chciwość sprawiają, że bohater coraz bardziej grzęźnie w mroku i ponosi konsekwencje swoich decyzji.


Jej ogródek

„Jej ogródek”, Penelope Bloom

Harry Barnidge. Spotkałam go pierwszego dnia mojego nowego życia. Nie udało mi się spełnić największego marzenia – zostać artystką – żaden mój związek nie wypalił, ale tego jednego nie chciałam zepsuć. Rzeźbienia z roślin. Zdecydowałam, że będę zarabiać kasę, przycinając ogródki. I pierwszy w moim ogródku wylądował ON.