Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek

Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek


Choć najpopularniejsze literackie święto przypada 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, kalendarz podpowiada nam, że literaturę możemy celebrować częściej – i to nie tylko poprzez codzienną lekturę. 3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowione w 1984 roku przez PEN Club.

PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells. Przewodniczącymi PEN Clubu byli również m.in. Alberto Moravia, Heinrich Böll, Arthur Miller i Mario Vargas Llosa.

Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.

PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.

3 marca 1984 roku PEN Club ustanowił literackie święto – Międzynarodowy Dzień Pisarza. Z tej okazji przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących PEN Clubu.

Międzynarodowy Dzień Pisarza nie jest tak popularny jak Światowy Dzień Książki, przypadający 23 kwietnia, kiedy w księgarniach na całym świecie organizowane są spotkania autorskie i wydarzenia literackie. Jak myślicie dlaczego? Czy warto byłoby to zmienić i bardziej spopularyzować jego obchody?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8403/miedzynarodowy-dzien-pisarza
Zdjęcie: Envato Elements


Dodaj komentarz


Czytaj także

Chwile które nigdy się nie wydarzą - Klaudia Muniak - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Praca ponad szczęście – „Chwile, które nigdy się nie wydarzą”, Klaudia Muniak

„Znasz to uczucie, gdy praca jest twoją pasją i poświęcasz jej całą siebie? Gdy przedkładasz nad nią wszystko inne, tracąc z oczu szansę na pełnię szczęścia?” „Chwile, które nigdy się nie wydarzą” autorstwa Klaudii Muniak to drugi tom serii londyńskiej, w którym bliżej poznajemy Anitę, biotechnolożkę, z którą mieliśmy okazję spotkać się w tomie pierwszym opowiadającym o Róży


Paleta emocji

Renata Czaban-Kryczka w swojej najnowszej książce pt. „Paleta emocji”

Łucja w drodze do Olsztyna ulega wypadkowi samochodowemu. Wbiega jej przed maskę pies. Warunki pogodowe zrobiły swoje i auto znalazło się w rowie. Miała szczęście, że tuż za nią jechał Bartosz, młody policjant. Wyciągnął ją z wraku auta i zaniósł w miejsce, gdzie mogli bezpiecznie oczekiwać na przyjazd pogotowia. Zrobiła na nim piorunujące pierwsze wrażenie.