Historia miłosna z biblioteką w tle. To nie fabuła książki


Poznali się i zakochali w sobie w bibliotece. Po śmierci przekazali instytucji ponad milion dolarów, co stanowi jeden z najwyższych darów w najnowszej historii bibliotek. Losy Carol i Victora Nunn to opowieść nie tylko o uczuciu między dwojgiem ludzi, ale także o niezwykłej miłości do książek!

Pasja może tworzyć wiele życiowych scenariuszy. W tym przypadku wspólne zainteresowania połączyły Carol i Victora Nunn — dwoje zawodowych bibliotekarzy, którzy dzięki miłości do książek poznali się, a potem pobrali i spędzili ze sobą resztę życia. W testamencie swój majątek zapisali miejscu, w którym zaczęła się ich wspólna historia — Bibliotece Uniwersyteckiej McMaster. Poinformowali o tym w listopadzie jej pracownicy.

Historia miłosna z książką w roli głównej

Carol i Victoria Nunn spotkali się w cichej bibliotece Uniwersytetu McMaster w mieście Hamilton. Po kilku miesiącach ze znajomych z pracy stali się parą. Jak wspomina siostra Carol, Bronwen Galloway, „po prostu robili wszystko razem”. Przez ponad 30 lat na kampusie byli nierozłączni. We wspomnieniach studentów, wykładowców i pracowników akademickich stanowili – tak jak zbiory – nieodłączny element biblioteki.

Jak wspomina dziś główny bibliotekarz w McMaster, „oboje mieli wielką pasję do wzbogacania kolekcjii katalogów, budowania spuścizny dla biblioteki”. Pasja ta pozostała z nimi także, gdy oboje przeszli na emeryturę pod koniec lat 90. Wykorzystali ten czas nie tylko na czytanie i podróże po Europie oraz Kanadzie, ale także na angażowanie się w działalność instytucji.

Victor zmarł w 2019 roku w wieku 80 lat. Carol rok później w wieku 83 lat.

Niezwykły testament

To zaangażowanie obojga znalazło wyraz w testamencie, który para po sobie zostawiła. Ich wkład będzie zapewne służył bibliotece przez wiele lat, ponieważ przekazane przez nich blisko 1,1 miliona dolarów stanowi jeden z największych darów w najnowszej historii bibliotek.

„Jesteśmy poruszeni hojnością Carol i Vic” – przyznała Vivian Lewis, bibliotekarka McMaster. Jak jednak wyjaśniła, „w pewnym sensie nie jest zaskoczona”. „Ich pasja do biblioteki uniwersyteckiej była widoczna w trakcie całej ich emerytury. Pojawiali się na imprezach na kampusie, wykładach publicznych i uroczystościach” – wylicza.

Lewis dodaje, że prezent pomoże w zakupie potrzebnych materiałów i rozwoju usług biblioteki. Wyjaśnia, że oba te obszary były parze bliskie. „Stworzyli spuściznę, która będzie służyć studentom, wykładowcom i członkom społeczności, a także przyszłym pokoleniom” – mówi Lewis.

Carol i Vic Nunn byli nie tylko bibliotekarzami i hojnymi filantropami. Jak wspominają ich bliscy, stanowili parę przyjaciół, znanych ze swojej błyskotliwości i chęci niesienia pomocy.

Źródło: McMaster University / Lubimyczytac.pl


Dodaj komentarz


Czytaj także

Parlament Europejski wprowadza rezolucję na rzecz rozwoju czytelnictwa

14 września podczas plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie przyjęli rezolucję „Przyszłość europejskiej branży księgarskiej”. Jakie konkretnie założenia, plany działania kryją się pod jej nazwą? Nie tylko te dotyczące wyłącznie branży księgarskiej, ale i rozwoju czytelnictwa w Unii Europejskiej.


Na gorącym uczynku. Duchy artystów-Joanna Jurgała-Jureczka-zaczytanyksiazkoholik.pl

O ikonach polskiej kultury – „Na gorącym uczynku. Duchy artystów” autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki

„Romansujący Mickiewicz, który dziwnym trafem nie może przedrzeć się do Powstania, o czym ponoć marzył, Sienkiewicz, który został zdiagnozowany przez komunistyczną cenzurę jako wstecznik i religiant, cudem uratowany przez Stalina; Julian Przyboś zarozumialec i koniunkturalista, zakochany w