
Historia miłosna z biblioteką w tle. To nie fabuła książki
Poznali się i zakochali w sobie w bibliotece. Po śmierci przekazali instytucji ponad milion dolarów, co stanowi jeden z najwyższych darów w najnowszej historii bibliotek. Losy Carol i Victora Nunn to opowieść nie tylko o uczuciu między dwojgiem ludzi, ale także o niezwykłej miłości do książek!
Pasja może tworzyć wiele życiowych scenariuszy. W tym przypadku wspólne zainteresowania połączyły Carol i Victora Nunn — dwoje zawodowych bibliotekarzy, którzy dzięki miłości do książek poznali się, a potem pobrali i spędzili ze sobą resztę życia. W testamencie swój majątek zapisali miejscu, w którym zaczęła się ich wspólna historia — Bibliotece Uniwersyteckiej McMaster. Poinformowali o tym w listopadzie jej pracownicy.
Historia miłosna z książką w roli głównej
Carol i Victoria Nunn spotkali się w cichej bibliotece Uniwersytetu McMaster w mieście Hamilton. Po kilku miesiącach ze znajomych z pracy stali się parą. Jak wspomina siostra Carol, Bronwen Galloway, „po prostu robili wszystko razem”. Przez ponad 30 lat na kampusie byli nierozłączni. We wspomnieniach studentów, wykładowców i pracowników akademickich stanowili – tak jak zbiory – nieodłączny element biblioteki.
Jak wspomina dziś główny bibliotekarz w McMaster, „oboje mieli wielką pasję do wzbogacania kolekcjii katalogów, budowania spuścizny dla biblioteki”. Pasja ta pozostała z nimi także, gdy oboje przeszli na emeryturę pod koniec lat 90. Wykorzystali ten czas nie tylko na czytanie i podróże po Europie oraz Kanadzie, ale także na angażowanie się w działalność instytucji.
Victor zmarł w 2019 roku w wieku 80 lat. Carol rok później w wieku 83 lat.
Niezwykły testament
To zaangażowanie obojga znalazło wyraz w testamencie, który para po sobie zostawiła. Ich wkład będzie zapewne służył bibliotece przez wiele lat, ponieważ przekazane przez nich blisko 1,1 miliona dolarów stanowi jeden z największych darów w najnowszej historii bibliotek.
„Jesteśmy poruszeni hojnością Carol i Vic” – przyznała Vivian Lewis, bibliotekarka McMaster. Jak jednak wyjaśniła, „w pewnym sensie nie jest zaskoczona”. „Ich pasja do biblioteki uniwersyteckiej była widoczna w trakcie całej ich emerytury. Pojawiali się na imprezach na kampusie, wykładach publicznych i uroczystościach” – wylicza.
Lewis dodaje, że prezent pomoże w zakupie potrzebnych materiałów i rozwoju usług biblioteki. Wyjaśnia, że oba te obszary były parze bliskie. „Stworzyli spuściznę, która będzie służyć studentom, wykładowcom i członkom społeczności, a także przyszłym pokoleniom” – mówi Lewis.
Carol i Vic Nunn byli nie tylko bibliotekarzami i hojnymi filantropami. Jak wspominają ich bliscy, stanowili parę przyjaciół, znanych ze swojej błyskotliwości i chęci niesienia pomocy.
Źródło: McMaster University / Lubimyczytac.pl
Dodaj komentarz
Czytaj także

Wojenna zawierucha – „Dziewczyna z portretu” autorstwa Natalii Thiel
„Pasja i miłość w czasach wojennej zawieruchy…” Natalia Thiel poprzez „Dziewczynę z portretu” zabiera nas do Gdyni, gdzie poznajemy historię posiadłości zwanej „Białą Damą” i ludzi z nią związanych. Jan Dorosz, obecny właściciel majątku nie potrafi zapomnieć o przeszłości. Wczesna utrata matki, miłość, przyjaźń, wojna. To wszystko odcisnęło na nim piętno.

„Puk puk”, Anders Roslund
Trzy dni pełne emocji i śmiertelnych niebezpieczeństw − elektryzująca historia inspektora policji i byłego policyjnego informatora, którzy ścigają się z czasem, próbując rozwikłać tajemnice z przeszłości i nie dopuścić do tragedii w teraźniejszości. Blisko dwadzieścia lat temu inspektor Ewert Grens został wezwany na miejsce brutalnej zbrodni. Zamordowano całą rodzinę, pozostawiając przy życiu tylko pięcioletnią córkę.